Köpeğim Evde Gezindiğinde Çiş Ve Kaka Yapıyor

Hzlcelebi

Merhaba 5 aylık terrier bi yavrum var tuvalet eğitimi tam oturmadı 3 saati geçtiğinde pede yapıyor ama sadece kendi odasındayken evde serbest gezindiğinde evin herhangi bir yerine yapıyor ve tuvaletini sadece odasında tutuyor ne yapmalıyım odada tek kalmasını istemiyorum ama 3 aydır sürekli çiş ve kaka temizlemekten de bayağı yoruldum bu durum hakkında bilgisi olan varsa yazabilir mi

6 CEVAP

pina_w

Evde hemen görebileceği bir yere daha ped serebilirsiniz belki bizde ilk başta odayla alan kısıtlaması yapip daha sonra evdeki belli yerleri açtık gittigi her yere tuvaletini yapmasın diye de pedleri koridor gibi sıkışınca hemen görebileceği alanlara yerleştirmiştik

Birkaç gündür araştırdığım konuydu üstüne denk geldi. Köpeklerde tuvalet eğitiminde 1 yaşına kadar bu sıkıntı görülebiliyormuş.(en fazla 1 tabi) Sebebi ise üriner kasların ve popo kaslarının tam gelişmemesiymiş. Henüz çok küçük 1 2 ay içinde epey azalır diye düşünüyorum.

pina_w

Köpeğe göre değişir bu bence biz ped eğitimini vermemize rağmen erkek olması nedeniyle (sanırım) 8-9 aylıkken kafasına esen yerlere işaretler gibi yapmaya başlamıştı gece yatmadan önce mesela tutmak istemeyip yapıyordu bu sorun nedeniyle 5-10dk gece tuvaletine çıkartmaya başlamıştık şuan yeni 1 yaşına girdi eve veya pede asla yapmıyor tutmayı ve yürüyüş rutinlerinde yapmayı oturtuyorlar bir süre sonra

Hzlcelebi

Ya benim okuduğum bir yazıda köpekler kaç aylıkta o kadar tuvaletini tutabilir yazıyordu çrneğin 5 aylık 5 saat gibi bizim ki bazen 2 tutuyor basen 5 anlaymıyorum

Hzlcelebi

İnşallah dediğiniz gibi olur

Hzlcelebi

Dmeek ki tamamen yaş ile alakalı teşekkürler