Kedimin Yeme Bozukluğu

Gmz91910

Merhaba, daha önce mama seçen az beslenen kedimden bahsetmiştim şuan ki sorum diğer kedim için. Arkadaşlar ne yediğin bir önemi yok.mamasını iki öğün olarak veriyorum veterinerimin dediği şekilde. Ancak ne bulursa onu yemek istiyor un, kahve,bisküvi,pırasa, ev yemeği ekmek aklınıza gelebilecek her besini.herşeyi saklıyorum ancak ev hali arada unuttuğum şeyler oluyor.bahsettiğim şey biraz tadına bakayım değil kusana kadar yiyebilir.sakladığım mamaların 500grını bir öğünde yemiş.böyle bir sorun yaşayan var mı ??

11 CEVAP

Gmz91910

Öyle yapayım beslenme saat sayısını arttırayım şeker hastalığından şüphelendim ama çok şükür değilmiş 🙏🏻
Bazen o kadar kızıyorum ki ona.veterinerimiz kültürsüz diyor ona😂 kedi adabı varmış azda olsa tabakta bırakılırmış bunda yok o 😂

NorthNight

Bence az az sık sık verin mamasını muhtemelen öğünler arasında açlığa dayanamıyor. Midesi doyma sinyalini verene kadar o fazlasını yemiş oluyor. Dolayısıyla midesi genişliyor, kana fazla insülin salgılanıyor, ve diğer öğüne kalmadan yine aynı kısır döngüye giriyor. (Anlatabildim inşallah oruç tutmak gibi düşünün bazıları iftarda bi anda deli gibi yiyor ya.)
Az az sık sık yerse ani açlık yaşamaz, dolayısıyla yemeğe saldırmaz. Birde az az sık sık yediğinde kandaki insülin seviyesinde ani dalgalanmalar olmayacağı için kandaki glukoz miktarıda dengeli kalır açlıktan gözü dönmez.

Aynı sorunu bende yaşıyordum her besine karşı aşırı bir ilgisi var kedimin yanında yemek yediğim zaman yemek yedirmediği oluyordu bende yanında yerken asla yaklaştırmadım hafif sitem ettim şimdi yanında yediğim zaman yaklaşmıyor bende elimden geldiğince ortalarda bir şey bıramamaya çalışıyorum

nefeskedi

Tam olarak işe yarar mı bilmiyorum ama öğün sayısını arttırmayı denemenizi de öneririm. Veteriner bir hekimden duyduğum kadarıyla kediler doğada günlük 7-8 defa avlanabiliyorlarmış. Bazı kediler daha çabuk stres oluyor yemek konusunda, benim kedim de her yiyeceğe sulanır yemese de. 4 öğün beslemek daha iyi geliyor bizimki için, bu da 6-7 saatte bir öğün oluyor.

Warriorsans

Şans da aynen bu şekilde. Ben yemek yerken de asla bırakmazdı 1 lokma yemek için saatlerce uğraşırdım tepeme çıkar illa yemeye çalışır. Bilerek onun yanında yedim ki alışsın. Artık kısmen daha az tepki veriyor bazen bekliyor benim vermemi kendi gelip yemeye çalışmıyor işte o zaman ödül vererek alıştırdım. Genel olarak tezgahın üzerinde falan asla yemek bırakamıyoruz hemen yemeye gidiyor. Nohut yemeği makarna favorisi cöksdk

Gmz91910

Northnight çok iyi anladım bu şekilde yapacağım çok teşekkür ederim 🙏🏻🥰

bloodyluxury

Merhaba,

Benzer durumu biz de yaşıyoruz bu sebeple yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. 10 aylık kısır bir oğlumuz var. Sanki hiç doymadığını hissediyorum, sürekli gezinerek kokluyor, mutfakta bir şeyler arıyor. Bu sebeple sağlığını da kontrol altında tutabilmek için sizin yaptğınız gibi öğünlü şekilde (dört öğün) veriyoruz. Öğünler arasında mümkün olduğunca onunla zaman geçiriyor, oyunlar oynuyoruz. Bu zaman geçirmelerin katkısı olduğunu söyleyebilirim. Bazen sıkıldıkları için de bu şekilde davranabiliyorlar kanımca. Ev düzenine de ne yazık ki dikkat etmek gerekiyor. Meraklı canlılar olduklarından onlara göre düzenleme yaparsanız iyi olur. Özellikle mutfakta.

Lokumcukk

Ay çok tatlı vallahi Benim uyuz kedim yaş mamayı bile burun kıvırarak yiyor Benimki kedi adabını biraz abartıyor sanırım. Diyetisyenim ben kedilerde bilmiyorum ama insanlarda bu durumda öğün sayısını artırıyoruz ghjkh

Gmz91910

Nohut yemeği😂😂🤭🤭🤭 ah yaaa çok tatlı 😂

Gmz91910

😂😂😂😂😂🤭🤭🤭teşekkür ederiz 😂 benim diğer kedim ayni sizin kediniz gibi yaş mamayı bile beğenmez😂diğeri şişkom tam tersi😂

Gmz91910

Merhaba😊Evet canı sıkılıyor sanırım ben kedimi 8aylıkken sokaktan sahiplendim sanırım sokakta canı sıkılmıyordu yada çok aç kaldı.eve girince sanırım canı sıkıldı aslında bir arkadaşı var kendi kedime arkadaş diye aldım şükür ki iyi de anlaşıyorlar.sürekli oyun oynuyorlar yemeğe karşı bir zaafı var 😂