Kısırlaştırma Sonrası

cooheaven

Pazartesi günü kedimi kısırlaştıracağım ama gündüzleri dershaneye gitmek zorunda olduğum için kedim gündüzleri evde tek kalıyor. Kısırlaştırdıktan sonra da evde tek kalırsa bir sorun olur mu? Ne gibi önlemler almam lazım?

8 CEVAP

cat_expert

Evde yalnız kalabilir bir sakıncası yok fakat yakalığını kontrol edin gevşek olmasın evde tüm odaları açık bırakmayın mümkün mertebe az oda açık kalsın özellikle yüksek yerlerin olduğu odalar kapalı olsun kısırlaştırma sonrası birkaç gün hareketlerini sınırlandırmanız gerek çok atlayıp zıplayacağı odalara girmemeli siz evde yokken.

CalicoMia

Kısırlaştırma dan sonra direk alıp eve götüremiyorsunuz zaten önce veterinerde ayılması gerekiyor bu da kediden kediye en fazla 5 en az 2.5 saat gibi bir zamana tekabül ediyor. Ki veterinerinize bağlı olarak geceyi orda da geçirebilir. Ameliyattan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey hareket etmesini engellemektir. Anesteziliyken yerinde durmak istemeyecektir yürümek isteyecek zıplamak isteyecektir ama buna izin vermeyin içerdeki dikişler patlayabilir iç kanama yaşanabilir. Anesteziden çıkana kadar kesinlikle su mama vermeyin kasları çok gevşek olduğu için nefes borusuna kaçıp boğulabilir. Bunun haricinde dikişleri sökmemesine dikkat edin dikkatini dağıtmaya çalışın ve anesteziden çıktığında iştah açmak için ilk 2 gün yaş mama verebilirsiniz (iştahsız oluyorlar kuru mama yemeyebiliyorlar). Şimdiden çok geçmiş olsun.

CalicoMia

Yatağa rampa gibi birşey yapabilirsiniz zıplamasını önlemek için. Uzunca koltuk yastığı veya başka birşeyle yataktan yere hafif eğimli rampa yapabilirsiniz

cooheaven

@CalicoMia @cat_expert evet zaten 1 gece veterinerde kalacak. aldığım zaman bütün odaları kapatıp hole yatak hazırlar sadece holde bırakabilirim gündüzleri. akşamları da ailem eve gelmeye başladığı zaman kendi odama kapatmayı düşünüyorum her türlü zarara karşı. fakat şöyle bir sıkıntı var ev dubleks ve okuduğum çoğu yerde merdiven çıkmamalılar yazıyor ama illa ki yukarı çıkacak gündüzleri bir sıkıntı olur mu

cat_expert

Ever birkaç gün merdiven çıkmaması gerekiyor.

Mecburen geniş odalardan birinde tutmanız gerekecek kedinizi.

CalicoMia

Eşyasız bir odanız varsa oraya kapatın yada zıplayabileceği eşyaların olmadığı 1 odaya kumunu mamasını vs koyup odaya kapatın zaten muhtemelen uyuyacaktır biraz canı yanacak ve ameliyatta kan kaybından kilo verdiği için halsiz olacaktır bu yüzden tavsiyem odaya kapatmanız olur.

cooheaven

Boş oda yok hiç ama ablamın odası var odada sadece yatak var orda yatmayı çok seviyor yatağın üstüne koyup gitsem peki? Yataklar da yüksek koltuklar da ne yapacağımı bilemedim

cooheaven

Yatağa rampa gibi birşey yapabilirsiniz zıplamasını önlemek için. Uzunca koltuk yastığı veya başka birşeyle yataktan yere hafif eğimli rampa yapabilirsiniz

Hiç bunu düşünmemiştim çok teşekkür ederim