Kedimi Kısırlaştırma Sonrası Ameliyat Yerinde Şişlik Oluştu

vanikuzusu

kısırlaştırmanın 10. günündeyiz şişlik hala devam ettiği için veterinere gittik fıtık olmadığını söyledi elle muayene ederek. enjektörle 3-4 cc kanlı sıvı çekti ve eliyle sıkarak biraz daha akıttı. bir de antibiyotik kullanmamızı söyledi. aynı durumu yaşayan var mı acaba çok tedirginim sıkarak boşaltmasına rağmen hala şişlik ve sertlik mevcut. ilk fotoğraf biraz akıttıktan sonrası, ikinci fotoğraf akıtmadan öncesi

19 CEVAP

Renklipati

Dişi kediler de oluyor genelde,bizim kızda 6.ayında oldu ve şişlik oluştu..veterinere götürdüm normal dedi,atlama zıplama fazla hareket etme yüzünden biraz ödem oluşuyor o bölgede,zamanla azala azala kayboluyor..bir hafta hareket kısıtlama yaptım öyle zıplatmadım. Bende tez canlı biriyim çabucak iyileşsin istedim oda krem verdi dikiş değilde kenarına sürdüm şişliği kısa zamanda yok etti..endişe etmeyin zamanla yok oluyor..bizimde ceviz gibi orta sertlikte idi..

Warriorsans

Şans sezeryan+kısırlaştırma olmuştu rahmi komple çürüdüğü için biraz fazla kesmeleri gerekmişti ve büyük bir dikişi vardı. Onunda şişmişti ne kadar sürdü hatırlamıyorum ben aşırı endişeleniyordum şeyinden. Tentirdiyotla silip Hametan krem sürüyordum dikişler alındıktan sonra da devam ettim. Şans boyunluğunu çıkartıp baya yara da etmişti. Geçti iyi bakımla şükür. Size de tavsiyem günde 3 kez tentirdiyotla silip Hametan madeccasol tarzı bir krem sürmeniz. Zaten azaldıkça günde 2 1 gibi yaparsınız ve iyileşir. Bu arada bizim de veterinerimiz sıkmıştı içindeki sıvıyı ve buna rağmen şişlik devam ediyordu

cat_expert

Enfeksiyon kaynaklı şişlik oluşmuş.

Kısırlaştırma operasyonları sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan biridir endişelenmeyin.

Antibiyotik kullanımına başlayın dikiş yerinin daima temiz olmasına dikkat edin 1 haftaya kadar enfeksiyon azaldıkça şişliği inecektir, geçmiş olsun.

cat_expert

Morluğun geçmesi iyiye işaret, enfeksiyonun ileri safhasıdır morluk kediniz enfeksiyonla mücadele ettikçe önce morlukları azalır en son şiş ve sertlik azalır biraz daha zaman gerekiyor.

cat_expert

Yeni yaptırdıysanız bu işlemi biraz bekleyin şişliği takip edin 1-2 gün şişlik artıyorsa iltihabı akıttıraiblirsiniz enfeksiyon bölgesinin iyileşmesine ve kedinizin rahatlamasına yardımcı olur.

NorthNight

Muhtemelen kas dokusunda kullanılan dikişlerde enfeksiyon oluşmuş. Antibiyotiklerini düzenli ve saatine dikkat ederek verin. Bölgeyi takip edin, enfeksiyon hallolsada bi süre daha şiş kalabilir kas dokusunun iyileşme sürecinden kaynaklı. Antibiyotik bitince bir kez daha kontrol ettirin bölgeyi. Geçmiş olsun.

Caglagng

Merhaba benim kediminde operasyon sonrası şişlik oluşmuştu iyileşme şişliği olduğunu söylemişti veteriner hekimimiz ,çok uzun süre durdu öyle yaklaşık 1,5 ay sonra küçülmeye başladı bazen kalıcı olabiliyormuş ama, inşallah sizinkide geçer geçmiş olsun.

vanikuzusu

@duyguyakiskan şimdiden geçmiş olsun size de şişliğimiz devam ediyor antibiyotik 3. günündeyiz 5e tamamlayıp veterinerimizle tekrar görüşücem. inşallah sizin operasyonda bir sıkıntı çıkmadan atlatırsınız

@vanikuzusu çok teşekkür ederim bugün tüm kan tahlilleri, böbrek, karaciğer tahlilleri yapıldı. Hepsi temiz çok şükür. Cumartesi saat 10 da kisirlasacak

vanikuzusu

@renklipati çok teşekkür ederim cevabınız için. sizin şişlik de böyle büyük müydü peki? bir de ne kadar sürede normalde dönmüştü acaba?

vanikuzusu

öncelikle Şans’a da çok geçmiş olsun iyileşmesine çok sevindim darısı bizimkinin başına inşallah. günlük pansuman yapayım o vakit çok teşekkür ederim. oral antibiyotik kullanmış mıydınız peki? bi de hafif sert bi şişlik miydi acaba bizimki gibi? Ne kadar sürdü iyileşmeniz? kusura bakmayın çok tedirginim bir sürü soru var kafamda

vanikuzusu

teşekkür ederim inşallah çabucak geçer :( ameliyattan hemen sonra morarması da fazlaydı onunla alakalı bişey olabilir mi acaba mosmordu. morluk 5 günde falan geçti o zaman hafif şişti ama sert değildi. dört gündür falan da morluk yok ama şiş ve sert işte :((

vanikuzusu

tekrardan veterinerde enjektörle ya da kesik atarak akıtmaya gerek olur mu acaba bekleme esnasında iyileştirmeyi hızlandırır mı

vanikuzusu

çok teşekkür ederim takip edip dediğinizi yapayım 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

vanikuzusu

çok teşekkür ederim arkadaşlar böyle örnekler olması bi nebze rahatlatıyor inşallah benim yavruşum da sıkıntı olmadan iyileşir