Kuru Mama Ve Yaş Mama Günlük Miktar Eşitmi ??

CapKek

**Arkadaşımın Sorusudur 😊**

*Arkadasım kedisini dişindeki sorunlardan ötürü tamamen yaş mama ile beslemeye geçmiş veteriner önerisiyle.

Fakat kedisi günlük 75 gr mama yiyormuş ve gunluk yaş mama miktarida 75 gr mı olmalı sizce.
veteriner 3 ögün şeklinde, 2 şer yemek kasıgı ver öğünlük demiş. Doyarmı sizce *

14 CEVAP

Bademco

Sadece yaş mama ile besleme yapılacaksa kedinin kilosunun %4'ünün biraz fazlası kadar günlük mama verilmesi gereklidir.
Örneğin 5 kilo bir kedi için 150 gr yaş mama verilmesi yeterli olur.

Warriorsans

Yaş mamanın üzerinde ne kadar yemesi gerektiği yazıyor. Yazan bilgiye göre beslemesi daha iyi olacaktır

75 gram çok az geldi bana. Bazı yaş mamalar sadece etten oluşuyor onlar daha doyurucu olabilir mesela reflex essential ama yine de az. Onda bile 4 kg kedi için 1.5 diyordu günlük. Konserve 70 gram. 1.5 105 grama geliyor. Diğer proplan gibi konservelerde günde 3 konserveye kadar verebilirsiniz falan yazıyor. Besinsizlikten hasta olmasın bir de yavrucak

NorthNight

Bende yazılanlara katılıyorum. Eşit değil yani. Daha fazla vermesi gerekiyor. Kullandığı markaya göre onunda arkasında yazar ne kadar vereceği.

Bademco

75 gr kuru ve 75 gr yaş mama kesinlikle denk değil. Hayvan aç kalır ve yetersiz beslenmesinden dolayı çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar

simbakedi

yas mamalarin ustunde de yaziyor miktar, ona uymali. 75g tek konserve demek benim kedim bunu cerez niyetine yiyor…

Siyamask

+7 +12 yaş kuru mamalarına bakmanızı tavsiye ederim. Ben rc +7 yaş kullanmıştım. İçi yumuşacık oluyor. Hatta araştırma yaparken diş sorunu yaşayan patililere de önerildiğini okumuştum.

nefeskedi

Kuru mamada nasıl paket arkasına bakıp miktarı ona göre veriyorsak yaş mamada da öyle yapılır. Bu da markadan markaya değişir tabi. Veterinerin böyle bir konuda ısrar edeceğini düşünmüyorum. Arkadaşınız mı yanlış anladı?

nefeskedi

İki yemek kaşığı yaklaşık 75-80 grama denk geliyor zaten, o zaman veteriner önerisinde sorun yok

CapKek

@nefeskedi evet öyleymiş, gitmiş vetosuna yaş mama kuruya göre daha tok tutarmış. eğer doymadıgını hissedersen biraz daha ekle demiş 😊

huqi

Geçici süreliğine mi yaş mama kullanacak?
75 gram yaş mamayla asla doymaz eğer sürekli yaş mama yiyecekse baya masraflı olacak.
Benim kediminde sadece iki dişi var (dişlerine ne olduğunu bilmiyoruz sahiplendiğimizde de böyleydi) hangi hekime sorsak yaş mamayla besleyin dedi, kuru mama yerse de çok problem olmaz dedi. Sürekli yaş mama vermek bizi maddi açıdan çok zorlardı (kaliteli yaş mamalar çok pahalı hatta şu an içeriği berbat yaş mamalar bile pahalı) bir de ikinci kediyi sahiplenince birine yaş mama açarsak diğerininde canı çekerdi sürekli yaş mama vermezdik ve Huq cidden hiç doymayan bir kedi ona yaş mama dayanmazdı hhahaha bu sene çok zayıfladı ama :(
4 senedir bende ve kuru mamayla besliyorum hiçbir problem olmuyor arada yaş mama ve ev yemeği de veriyorum. Önemli olan kuru mama'nın tanelerinin çok büyük olmaması, n&d kullanıyorduk taneleri çok büyük değil çok küçük de değil sadece bi kere fitmin almıştık nd den daha büyüktü mama taneleri. Şu an exclusion kullanıyorum ve tavuklu kısır mamasının taneleri yavru kedi mamaları gibi aşırı küçük bizim açımızdan çok iyi oldu. Sadece bir dönem bütün mama kusuyordu 3-4 defa oldu bu onun dışında bu sene hiç mama kusmadı. En fazla kabızlık yaşar diye düşünüyorum çünkü huq genelde kabız bunun içinde sık sık yaş mama verirsiniz hatta kedi çorbaları var çok daha iyi olabilir.

Royal Canin in yaşlı ve diş pproblemi olan kediler icin bi maması var yumuşak taneli onu tavsiye ederim. Sürekli yaş mama ile beslemek icin premium sınıf olanları tercih ederseniz konserve basına 20-30 tl ödersiniz aylık besleme gideri tek kedi icin bile bin lirayı gecer ya da layıgıyla beslenemez. Baska saglık sorunları meydana gelir. :(

CapKek

bende sizler gibi az oldugunu düşündüm açıkcası, bi taraftanda vetosu biliyordur diye çok fikir vermedım ama hepımız az oldugunu düşünüyoruz 75 gr'ın :/

CapKek

Vetosu her ögün başına 2 yemek kaşıgı ver demiş :/ bugün tekrar gidecekti konuşmaya.