Kedinin Agzinda Koku Ve Dis Etinde Kan?

betulbakioglu

arkadaslar az once dikkatli bir sekilde baktim arka dislerinde biraz sarilik vardi tirnagimla hafifce temizlemeye calistim etten kan geldi tekrar agzina baktigimda on sivri disi kanliydi eti biraz nedeni nedir kanda olmayabilir ama kirmiziydi yani sislik yoktu

6 CEVAP

Ozzey

Merhaba
O sarilik tartar. Tirnaklayarak cikaramazsiniz. Kanamasi normal. Dislerini fircalayabilirseniz izin verirse duzenli gecer demisti vet bizimki fircalatmiyor.

GammaLamina

Profilinize baktım kediniz 4 aylık galiba. Diş değiştirme dönemine girmiştir, ufak kanamalar olması gayet normal. Dişteki sarı katman evet tartar ama ortalama 8 aylığa kadar tüm dişleri değişecektir. Ondan sonra hekiminize danışıp önerdiği fırçalama aralıklarıyla devam edersiniz.

betulbakioglu

on disinin arkasinda da kizariklik mi kan mi oyle bisey var kedinin hali yemesi icmesi yerinde ciddi bir durum olur mu agiz kokusu da var endiselendjm

aslihan_e

Merhaba, sanırım kediniz gingivit olmuş, kedilerde sık görülen bir durumdur. İlerleyen durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bunu önlemek için kedilerin dişlerini düzenli olarak fırçalıyorlar ben hiç denemedim. Ağız kokusu hem gingivitten hem iç parazitten olabilir, son 2 ayda iç parazit tedavisi olmadıysa tedaviyi yenileyin. Ağız enfeksiyonları viral hastalık nedenli de olabilir ama basit bir ağız sorunu da illa viral hastalık olacağı anlamına gelmez. İlerleyen yaşlarında diş kayıpları, kırılmalar olabilir. Bu çoğu kedide normal bir durum.

betulbakioglu

ic dis parazitini duzenli yaptiriyorum tesekkurler

betulbakioglu

evet 5. ayina girdi veterinere danisirim bu konuda