Kedimde Kabızlık Sorunu

DGRMurat

Öncelikle merhabalar
Kedim cuma öğlenden beri kabızlık çekiyor cuma gününden önce sorun yoktu tuvaletine her zaman ki gibi çıkıyor yapıyordu fakat öğleden sonra bir şey oldu ve kedim tuvalete girdi çıktı miyavladı ben pis sandım fakat temizdi sonra bunu bir kaç kez tekrarladı ve ben anladım bir şey olduğunu direk araştırdım ne yapabilirim diye en çok önerilen şey doğal zeytinyağı içirmekmiş ve akşama doğru şırınga ile bir tatlı kaşığı içirdim sabah olunca geçer dedim ama geçmedi tam tersi daha da kötü oldu karın ağrısından dolayı düzgün yatamıyor kalkamıyor zıplayamıyor yemek yemiyor suyu şırınga ile içirmek zorunda kalıyorum cumartesi olduğundan araçta olmadığından yakında ki bütün veterinerler kapalıydı bende ek olarak ne yapabilirim diye nöbetçi veterinerleri aradım onlarda bana normal ezcanelerde satılan Duphalac şurubunu önerdi 3-5 saat içinde etki yapar dedi verdim biraz etki yaptı 2-3 kez tuvalete çıktı sıvı olarak yaptı ama ondan sonra daha çıkmadı halen içinde var çünkü karın bölgesine dokununca mivavlıyor falan benim şuan ne yapmam gerekiyor bugünde pazar gene her yer kapalı ek olarak ne yapabilirim? 1 gün daha mı eziyet çekecek hayvan rahatlatmanın bir yolu yok mu? veya evde tedavisi

11 CEVAP

DGRMurat

umarım 5 yıldır böyle bir şey hiç başıma gelmemişti çok sağlık kediydi bir anda olunca çok endişelendim önceden tecrübem olmadığı için

vanikuzusu

sokol likidi de deneyebilirsiniz eczaneden alıp sabah akşam 1-2 cc kadar veriliyor

vanikuzusu

sıcak su torbası falan koyun yanına sıcak tutarak karın masajı yapın

DGRMurat

Öneriniz için teşekkürler bugün dışarıya çıkarsam nöbetçi ezcane yakında ona bakacağım ve dediğiniz şeyi yaptım sıcak su torbası koymadım ama kaloriferin üstüne çıktı kendi orada 1-2 saat yattı şuan biraz sakin yani düne nazaran dün çok kötüydü biraz duphalac etki yaptı gibi ama tam etki yapmadı eğer bilginiz varsa sormak isterim ezcaneler de satılan lavmanlar iş yapar mı? bir kaç kişi bana onu önerdi ama yapılabilir mi?

Duphalac sonrası sıvı olarak kaka yaptıysa kediniz hala kabız degil probiyotike gecmeniz daha mantıklı

DGRMurat

Sıvı olarak yaptı fakat bi avucu doldurmayacak kadar desem yeridir yani çok az yaptı ve üstünden 13-15 saat geçti şuan mesela geziniyor bi tuvalete gidiyor bi çıkıyor arada bağrıyor yani içinde halen olduğuna inanıyorum ben açıkca bugün hiç ilaç vermedim veya zeytinyağı şuan ilk zeytinyağı verip sonra duphalac versem bir şey olur mu? ve bazıları poposundan da zeytinyağı verebilisiniz diyor ne kadar doğru bilemedim yapmadım o yüzden

vanikuzusu

benim kedimde de kabızlık sorunu yaşamıştık. en yakın zamanda veterinere götürüp bi röntgenle bakmakta fayda var. bugün için de önemli olan kaka çıkışının olması siz bol bol karın masajı yapın tekrar zeytinyağı verin (üç gün falan öneriliyor zeytinyağı) duphalac ya da dedğim gibi sokol kullanın bugün. lavmanlar hakkında bilgim yok 2 gün kakasını yapmadığı oluyodu ama ağrısı olmadığı için gerek görmemiştim ben. 20 gün falan probiyotik kullandık en son şimdi düzeldi bizimki inşallah böyle devam eder. probiyotik anında etki etmez ama düzenli kullanmak gerek aklınızda bulunsun devam ederse kabızlığınız. nbl gold probiyotik kullandık biz eczanede satılıyor normal bizim de kullandığımız bi probiyotik. günde bi kere yarım saşe verdik

vanikuzusu

kedinizin kliniği çok kötüyse çok fazla acı çekerse ve hiç kaka çıkışı olmazsa bence bi veterinerle telefonda görüşüp lavmanı ondan sonra deneyin

gokhansultan

Sıvı olarak yaptıysa kabızlığının kalmadığını düşünüyorum. İştahı nasıl kabız ise iştahsız olur çünkü. Karın ağrısı farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yabancı bir cisim yutmuş olabilir mi? Ancak yinede kabız olduğunu düşünüyorsanız yaş mama verin sadece

DGRMurat

İlk önce kaka çıkışı oldu zaten amacım pazartesi veya bugün araç bulabilirsem götürmek fakat bugün bir tık daha rahat olduğu için geçmiş duphalacın ve zeytinyağının işe yaradığını düşünebilirim bugünlük gözlemleyeceğim. az sonra gene ilaç ve zeytinyağı vereceğim eğer gene sıvı olarak yaparsa duphalacı bi 3-4 gün veririm ve dediğiniz probiyotik ilaçtan alıp onuda veririm eğer devam ederse veterinere götürürüm.

2.soruya cevabım sıvı olarak yaptı evet iştahı yok mama yemiyor en sevdiği mamayı yemiyor o mamaya asla hayır demeyen kedi ağzına almıyor benim kedim yaş mamaları hiç sevmez alıştırmaya çabaladık 2-3 sene önce ama kustu yemedi şimdi tekrar deneyeceğim kuzulu felixin mamasını alacağım ondan vereyim çünkü kedi aç bir şey yemedi yabancı cisim yutması imkansız çünkü ortalıkta öyle küçük şeyler bulunmuyor ve genelde benimle yatar benimle kalkar benden ayrılmaz

vanikuzusu

geçmiş olsun umarım iyi olur kediniz 🙏🏻