Evde Verilebilcek Yemek Vb

betulbakioglu

kedim 5 aylik yas mama vermek yerine evde etli falan seyler yapmaj istiyorum neler olabilir mesela yumurta veya makarna ete ekmek olur mu? cevap verirseniz sevinirirm

7 CEVAP

D-O

Mamayi tamamen vermemek saglikli olmaz. Almalari gereken vitaminler ve mineraller var onlarin gramini vs ayarlayamayacaginizi varsayarsak masraftan kacinmaya calisirken daha cok veteriner masrafı ile karsilasabilirsiniz :)
Mamaya ek olarak haslanmis tavuk, haslanmis ciger verebilirsiniz. Tavuk suyundan da sivi takviyesi almis olurlar. Ama mamayi tamamen birakmak iyi olmaz. Makarna da karbonhidrat oldugu icin kediler icin saglikli degil. Ancak sokak kedilerine ac kalmasinlar coplerden tehlikeli seyler yemesinler diye bazen veriliyor.

meov

benimki de 5 aylık. ben yemeklere koyduğum kıyma, et, tavuk etinden birazcık ayırıyorum, yağsız direk pişmiş. tam yiyemediği için tiftikliyorum, kabına koyuyorum. canı ne zaman isterse yiyor, zaten az yiyor. çeyrek yumurta yiyor. diğer yiyeceklere pek bakmıyor. bi kere ıspanak, bi kere de konserve mısır denemiştim yemişti, bi de laktozsuz süt hüplemişti o kadar.

oliver1998

Ben de merak ettim şimdi.
Sürekli mamaya da masraf etmek olmaz.

Palyaco

Haftada ciğer haşlayıp suyuyla verebilirsiniz

simbakedi

normal tavuk, balık, et, ciğer vb haşlayıp suyuyla verebilirsiniz. içine azcık patates ya da bazı sebzeler (bezelye fln değil de özellikle nd içeriğinde gördüğünüz besinlerden esinlenebilirsiniz balkabağı gibi) ekleyip rondodan geçirip verebilirsiniz. direkt yaş mama yerine geçer bunlar. yaş mama sadece kolaylık sağlar bunlara vakit ayıramayan insanlar için. yoksa sizin yaptığınız daha sağlıklı. ama ucuz ve iyi yaş mama olarak nd öneririm. a mazonda prime ürünleri ve 10tl geliyor tanesi. 10tlye satılan yaş mamalardan daha sağlıklı. yine alın elinizin altında bulunsun bence haşlayamadığınız zaman verirsiniz. içine biraz su da katarsanız çok iyi olur nd yaş mamalar güzel su alıyor

betulbakioglu

yanlis anladiniz ben yas mama yerine demistim haftada 2 kez veriyorum yas mama onun yerine et fln saglikli seyler vermek istemistimmm

Gimlihanim

Haftada 1 kez yaş mama, 1 kez de et, tavuk, balık, ciğer haşlama verebilirsiniz. Hatta yaş mama yerine sadece haşlama verebilirsiniz. Ana besin kaynağı kuru mama olduğu için sorun olmaz. Güzel bile olur.
Günlük olarak 1 tatlı kaşığı ev yoğurdu ya da 1 yemek kaşığı kefir verebilirsiniz.
Haftada 1 kez de haşlanmış yumurta çok sağlıklı bir tercih olur diye düşünüyorum.
Bizimki bunlardan sadece yoğurdu yiyor 🤷🏻‍♀️