Barınaktan Köpek Sahipleneceğim Ancak ...

ezop

Arkadaşlar yaklaşık 2 senedir mahallemde bulunan iki sokak köpeğini besliyor ve ilgileniyorum. Her akşam yaklaşık 30-45 dakikalık bir zaman dilimini onlara ayırıyorum yeri geliyor beraber yürüyor yeri geliyor yanyana yerde oturuyoruz. Bu süreden sonra artık kendim ilk köpeğimi sahiplenmek istediğime ve zamanın geldiğine karar verdim. Sorumdan da belli olacağı gibi barınaktan sahipleneceğim ancak yaptığım uzun araştırmaların aksine çevremdeki insanlar barınaktan alınacak yetişkin bir köpeğin yalnızca yemek yiyip duracak bir canlı olacağını onu gezdirmeye çıkardığımda gel dediğinde bile gelmeyeceğini söylüyorlar. Ayrıca alışma sorunu çok ciddi olabilirmiş. Israrla yavru al diyorlar ama ben evde bakma imkanım olmadığından yavruya pek göz kestiremiyorum. Barınaktan köpek sahiplenen arkadaşlar bana kısaca cevap verebilir mi ? Amacım ciddi bir eğitim vermek falan değil. Gel dediğimde gelsin hayır dediğimde sakınması yeter de artar bile. Teşekkür ederim şimdiden

9 CEVAP

Cnsygt

Sokaktan ve barinaktan sahiplenilen cocuklarin size olan minneti tarif edilemez. Hele ki biraz buyuk bir kopek sahiplenirseniz o daha da bilincli olacaktir. Hatta sizinle gelmesi icin gel demenize bile gerek kalmayacaktir eminim. Bence hic dusunmeyin.

mustafaparlak

Bağlanma süreci bir nebze daha fazla olsa da bağlandıktan sonra inanılmaz bağlanıyorlar. Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum, eğitilmeme gibi bir durum yok. "Sevgi" inanın muhteşem sonuçlar çıkarıyor...

gurcans

5 yaşındaki kızımız Lucy'yle barınaktan kurtaran bir bayan aracılığıyla tanıştık.. ve şu anda iki aydır bizimle, kedimiz de var çok iyi araları, birbirlerine çabuk alıştılar.. büyük köpekler daha duygusal ve daha bilinçli oluyor.. barınak öncesi sokaklarda yaşamış, eğitimi var sanırım öncesinde sahipliymiş ama hayat ona çok acımasızmış çünkü büyük travmalar yaşamış sokaklarda ve barınakta.. bize geldipinde çık ürkek ve içine kapanıktı ama kısa sürede aştı.. sevgi ve şefkat herşeyin ilacı.. her sözümüzü dibliyor, dışarda asla yanımızdan ayrılmıyor, tekrar sokaklara düşmemek için gözünüzün içine yalvarırcasına bakıyor, güven ve sevgi bağını güçlü kurduğunuz ve sakin ses tonuyla ona yaklaştığınız sürece sizden başkasını gözü görmez.. barınaktan dost almaktan hiç çekinmeyin

Klimt

Barinakta cok uysal canlar var. Hatta evden atilmis olanlar muhtemelen egitimlidir. Bence en azindan ziyaret edip kendiniz gormelisiniz.

ezop

Cevabınız için teşekkür ederim , açıkcası her halükarda barınaktan alacağım ki ziyarette de bulundum profil resmi oradan :)
Sadede fikrinizi almak ve tecrubelerinizi duymak istedim tekrar sağolun

hazirannnnn

Lütfen barınaktan sahiplenin orada çok özel hayvanlar oluyo tamamen nasip meselesi can dostunuzu bulma ihtimaliniz bile var, barınak görevlilerinden sahiplenmeyi düşündüğünüz hayvanın huylarıni öğrenebilirsiniz, sevgiler.

ezop

Çok teşekkür ederim cevabınız için , son hazırlıkları da tamamladıktan sonra sahiplenmek için kadıköy barınağının yolunu tutacağım iki hafta içinde sonuca bağlanır sanırım

Aylin85

Barınaktan hangi canı alırsanız alın yavru yada büyük hiç bişey farketmez o sizin sevginizle ilginizle bağlancak öyle alışçak size seslendiğinizde gelcek gözünüzün içine bakçak ben bi tane almıştım o kadar seviyodukki birbirimizi ailemi bile kıskanıyodu çok akıllıydı ailem o köpeğimden sonra diğer köpekleride sevmeye başladı.Her dediğimizi anlıyodu insan gibiydi resmen belki sizede öyle denk gelir hayatını kurtarın bi masumun hepsi melek gibi hepsi tatlı hepsi şeker küçük büyük diye bakmayın.

Fyavuzzz

Bence çevrendekilerin dedikleri dogru olabilir cunku sonucta siz yetişmiş bir canlıyı sahıplenmek ıstıyorsunz ve bu canlının alısma sureci falan baya zor olabilir bence yavru sahıplenın cunku barınaktan alıp daha sonra bakamayan ve tekrar barınaklara gonderen ınsanlar var iyi düşünmenizde fayda olucaktır