Kedim Çık Tüy Döküyor Malt Kullanımı

Buketdur

Kedimi kısırlaştıralı 1 buçuk ay oluyor çok tüy döküyor normalden çok çok fazla koşturdugunda falan tüy uçuşuyor etrafta bunun için gimcatin aldım iki tane biri multivitamin ikisini aralıkla verdim bir sorun olurmu birde bu kısırlaştırma sürecinde bir kaç tane mama denedik antibiyotiklerdende olabilir bilmiyorum ama ishal oldu ilk olarak nd tavuklu narlı mamasını kullandık sevmedi ve ishal yaptı daha sonra royalcanin aldım ishali geçti hatta hiç yok diyebilirim daha öncesinde advance kitten kullanıyorduk hiç tüy dökmüyordu mamadan kaynaklı olabilir mi ishali geçtiği için kullanmaya devam ediyorum ama royal canin severekte yiyor ama ben çok iyi bir mama olduğunu düşünmüyorum ama ishaline iyi geldi bebekliğinden beri azda olsa bir ishal söz konusuydu onun içinde çok tedavi gördü proplan kullanmayı bıraktık bu yüzden ishal yapıyordu sizce mamadan olabilirmi değiştirmelimiyim ve çok seçici bir kedi her mamayı yemiyor ilk defa bir mamayı bu kadar iştahla yendiğini gördüm tüy dökümü için ne yapabilirim benim için tüy dökmesi hiç sorun değil sağlığı önemli olan ama çok üzülüyorum yattıgı yer bile çok tüy oluyor Maltların resmini ekliyorum alternatif ne yapabilirim ve kendini hiç taraktırmıyor sadece uyurken tarayabiliyorum biraz uzun oldu kusura bakmayın 🙏

6 CEVAP

Gimlihanim

Tüy dökümünün sebebi hormonal değişiklik diye düşünüyorum. Kısırlaştırılalı 4 ay kadar oldu bizde de aynı durum var. Daha öncesinde bu kadar dökmüyordu. Veterinerimiz bu dönemde normal olduğunu söyledi. Mama kaynaklı da olabilir tabi. Ama kısırlaştırılalı çok olmamış. O yüzden hormonal olduğunu düşünüyorum. Hem çok sık mama da değiştirmişsiniz. Bence bir süre daha devam edin. Ondan sonra mama değişimine bakın.

Paylaştığınız takviyelerden biri malt diğeri multivitamin. İkisinin de amacı farklı. Beraber kullanabilirsiniz. Ama bence multivitamine çok yüklenmemekte fayda var. Saydığınız mamaların hiçbiri kalitesiz mamalar değil. Extra vitamin takviyesine çok da gerek yok.

Buketdur

@Gimlihanim daha öncede bu markanın multivitamini kullanmıştık amaa bir yan etki yapmadı biraz araştırdığımda kedisinde multivitaminin yan etki yaptığını yazanlar olmuş tereddüt ettim aynı marka ama bu değildi kullandığımız kararsız kaldım kullanmakta bende teşekkür ederim yorumunuz için 🙏☺️

BT-95

Bizim kedimizde de aynı sorun vardı, maltlarla vs çözmeye çalıştık ama kesin bir çözüm olmadı. Veterinere götürdüğümüzde tenya sorunu olduğunu öğrendik. Parazit aşısı yapıldığı an tüy dökülme sorunu ortadan kalktı. Böyle bir durum da olabilir.

Buketdur

İç dış parazitlerini hiç aksatmıyorum ben daha yeni yapıldı parazit aşısı 2 hafta oldu Ama devam ediyor tüy dökümü

cat_expert

Multivitaminler fazla tüy dökümü varsa işe yaramaz.

Çinko, biotin ve b vitamini içeren damlalar veya somon yağı deneyebilirsiniz.

ezgiyilmazzz

Şuan mevsimsel geçiş olduğu için tüm kediler tüy dökülme sorunu var. Sonrası için size biofeline plus+B damlasını önerebilirim ve bir de somon yağı ciddi anlamdaa azalıyor benim 3 kedim var mevsimsel geçiş olmasaydı tüy dökümü en aza inmişti