Royal Canin Kısır Kedi Maması Kullanan Bilgisi Olan Var Mı Nasıldır?

vanikuzusu

2 yaşında yeni kısırlaştırdığım kedime royal canin kısır kediler için olan mamadan aldım. eskiden de royal canin persian kullanıyorduk chincilla kendisi. kabızlık problemi olduğu için kısırlaştırma öncesi bi 5-6 ay kadar hills sindirim maması kullanmıştık. hills i zaten çok sevmediğini düşünüyodum royal canini daha çok seviyor bence. ama mama içeriklerinden anlamıyorum bilgisi olan varsa bilgilerini paylaşabilirse sevinirim

13 CEVAP

Poncimin

İçerik olarak bakarsak Royal Canin benim içime sinen bir mama değil pek, iyi bir içeriği yok fakat etki olarak genellikle kedilere iyi geliyor diyebilirim. Kullanıp kullanmamak sizin tercihiniz tabi ama ben yine de fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum, yakın fiyatlarda daha kaliteli alternatif mamalar varken önce onları denemek bana daha mantıklı geliyor. Eğer hiçbirini kedim sevmezse ve hiçbiri kedime iyi gelmezse o zaman en son tercih olarak olarak denerdim. Kedinin özel bir hastalığı veya durumu varsa Hills ya da Royal Canin veteriner serisi/tedavi mamalarına belki o zaman bakılabilir, içerikleri özel duruma göre formüle edildiği için onlar etki olarak iyi geliyor bu konuda. Bu ikisinden de daha kaliteli olarak ise, Virbac derim. Tedavi maması ya da sadece veterinerde satışı olan bir mama alacak olsam kesinlikle önceliğim Virbac olurdu. Virbac'ın tedavi mamaları dışında yetişkin, yavru gibi çeşitleri de var, fakat dediğim gibi yalnızca veterinerlerde satılıyor. Hills, Royal Canin ve Proplan'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bakabilirsiniz.

Veteriner serisi bir mama almayacaksanız, Royal Canin yerine yine "tahıllı" olarak Proplan veya Happy Cat mamalarına bakabilirsiniz. Happy Cat'in minkas yazan serisi alt segment kalıyor, minkas serisini pek önermem ama diğer serisi mamaları alınabilir. Bu iki mamanın içerikleri biraz daha iyi, kısır kediler için çeşitleri de var. Ayrıca ek olarak tahıllı kategorisinde Advance mamalara da belki yer verilebilir, içerik tarzı biraz Proplan'a benziyor. Tahıllı değil de "düşük tahıllı" bir mama alacaksanız Sanabelle veya Exclusion olabilir. Bu iki mama arasından biraz daha köklü, içerik olarak daha iyi ve güvenilir bulduğum için ben olsam öncelikle Sanabelle denerdim, sonrasında Exclusion da denenebilir tabi. "Tahılsız" olarak ise Bozita mamalar iyi diyebilirim. Bu saydığım mamaların fiyat aralıkları hemen hemen birbirine yakın seviyede denebilir. Bu mamaları değerlendirebilirsiniz. Tabi bütçenizi bilmiyorum ama eğer bütçeniz yüksekse Orijen-Acana, Nature's Variety ve Mera mamalara da bir bakın derim. Bu mamalar da güzel ve kaliteli üst segment mamalar.

vanikuzusu

@simbakedi bütün bilgiler için teşekkürler o yönden hiç bakmamıştım kabızlığa. doğduğundan beri royal canin kullanmıştık biz o zamandan beri de kakası kesik kesikti hep. belki de mama içeriğinden dolayıdır. şimdilik royal canini sevdiği için gidişatına bağlı önerilerinizi göz önünde bulundurarak değişime gideriz

Kabızlıkla savaşmak icin dogrudan mama degiştirmek yerine probiyotik de kullanabilirsiniz.

simbakedi

royal canin kabızlık yaptıysa bence kısırını denemenize gerek yok. aynı şekilde proplan deneyebilirsiniz içerik olarak da daha güzel bence rc ve hillse göre. ama bizde de proplan kabızlık yaptı çünkü anladım ki kedime tahıl iyi gelmiyor. eskiden tahılsız kullanırdık ama bütçeden dolayı proplan almıştık, çok memnun kalmadık. sizin sorununuz tahılla ilgili değilse proplan, tahılla ilgiliyse de sanabelle (düşük tahıllı), exclusion (düşük tahıllı), nd (tahılsız ya da düşük tahıllı) öneriirm hangisi bütçenize uygunsa

OzgeveKaju

Ben 9 aylık kısır kedim için Royal canin regular sterilised ve 2 aylık kedim için de Royal canin kitten kullanıyorum. Su tüketimi gayet iyi olmasına rağmen her ikisinde de kabızlık sorunu oluştu maalesef o yüzden şu an mama değişikliği yapıyoruz. Ben kendi adıma ne yazık ki RC ürünlerinden hiç memnun kalmadım

vanikuzusu

@Poncimin yazdıklarınızı kaydettim elinize sağlık dikkate alıcam 🙏🏻

OzgeveKaju

Nd tahılsız ve proplan arasında kaldım malum fiyatlar baya yükseldi uzun vadede karşılamak kolay olmayabiliyor. Öncelikle nd yi bir deneyeceğim kısır kedimde. Ufaklık için de uygun fiyata hills başlangıç seti buldum onu kullanacağınız. Ayrıca ben kabızlık problemlerin de az miktarda yaş mamaya su ve ev yoğurdu ekleyerek vermiyorum kurtarıcı oluyor :)

OzgeveKaju

Su ve ev yoğurdu ekleyerek veriyorum olacaktı o , yazım hatası :)

vanikuzusu

yok mudur 🥲

Siyamask

RC ırk mamaları hakkında konu açmıştım. Kısırlaştırdıktan sonrada kullanılabiliyormuş. Ben ileride öyle yapacağım. Eğer ırk maması kaynaklı kabızlık yaşamadıysanız düşünün derim

vanikuzusu

@Siyamask çok teşekkürler durumuna göre bunu göz önünde bulundurarak gerekirse onu da kullanabiliriz o zaman 🙏🏻

vanikuzusu

@Ozgevekaju hangi mamaya geçmeyi düşünüyorsunuz acaba

vanikuzusu

@OzgeceKaju anladım ben de düşük tahıllı nd ye geçmeyi düşünmeye başladım inş sever minnoşlarımız 😌