Kum Kabının Önüne Tuvaletini Yapıyor

Puppy730

Merhaba, artık çok zorlanmaya başladığım bu konu hakkında yardımcı olabilecek biri var mı? Kedimin tuvalet eğitimi var, kumuna yapıyor fakat dışkılarken poposunu kum kabının dışına çıkarıp inatla dışına yapıyor. Kapalı kum kabını denedim bu sefer de içine girdiği yerden poposunu dışarı verip o şekilde yaptı o da yetmedi belki küçük geliyordur rahat hissetmiyordur dedim aslında boyutu gayet yeterli olmasına rağmen daha büyüğünü aldım ama yok asla çözüm olmuyor elimden gelen her şeyi yaptım kaç kere yerini değiştirdim kum kabının ama yok. Fikir verebilirseniz çok sevinirim daha önce çok kedi baktım ama böyle bir şey hiç yaşamadım

1 CEVAP

Betullsusam

Merhaba, birden fazla nedeni olabilir. Durum hakkında detaylı bir bilgim olmadığı için sadece yüzeysel olarak anlattığınız için olabilecek nedenleri sayacağım. Kedi dostunuz stres içerisindeyse veya onunla ilgilenmenizi istiyorsa bu davranışı sergileyebilir. Farkında olmadan dahi evin içinde küçük bir değişiklik yaptıysanız, yeni bir eşya geldiyse veya yeni olmasına gerek yok her zaman yerinde olan bir eşya yerinde değilse ve kediniz o eşyayı benimsediyse bu davranışı yapabilir ya da en basiti ilgi çekmek için yapıyor olabilir. Bir diğer neden hastalık yüzünden olabilir idrar yolu hastalıkları, parazit gibi hastalıklar olabilir ama nedeninin bu olduğunu pek sanmıyorum çünkü farklı belirtilerle bir sorun olduğunu gözlemleyebilirdiniz yine de söylemek istiyorum. Eğer idrar yoluyla alakalı bir hastalığı var ise çok sık idrarını yapar, idrarını yaparken zorlanır ve cinsel organının temizliğini çok sık yapar. İç parazit ise onu gözlemlemek daha olası öyle bir sorun olsa anlardınız. En basiti kakasında kurtlar olur, ishal, tüylerinde gözle görülür bir değişiklik (kuruluk ve kabarık tüyler), kaka da kan gibi gözle görülür şeyler olur. İç parazit için demiyorum ama idrar yolu hastalıklarıyla ilgili bir problem olabilir belki o yüzden veterinere danışmanızda fayda var. Bir de son neden olarak temizlik ürünlerinden kaynaklı olabilir. Çamaşır suyu, amonyak kokusu gibi kokuları nedense çok seviyorlar hatta temizlikten sonra yerleri yalayan çok kedi var. Eğer kum kabını, kum kabının olduğu yerleri veya evi bu tür kokuları yoğun olduğu bir şekilde temizliyorsanız ondan da olabilir. Kullandığınız kumu beğenmemişte olabilir eğer kokusu çok ağır bi kumsa veya kumu beğenmemişse böyle bir davranış sergileyebilir. Yazdıktan sonra fark ettim idrarını kuma yapıyormuş ama yine de başka birisi sorusuna cevap olsun diye okursa silmiyorum o kısımları.