Yaş Mamaya Ne Zaman Geçeyim

YusufEa

arkadaşlar yarın 7 aylıkl Sarman kedi sahipleneceğim sahibinin şu an ne verdiğini bilmiyorum kısırtlaştırılmış kediye sizce hemen kısır kedi maması vermeli miyim yoksa 1 yıl olana kadar yavru kedi maması ile devam mı edeyim

8 CEVAP

alfakan

Sahipleneceğiniz kişiden nasıl bir besleme yaptığını öğrenmenizde fayda var. Hali hazırda kullandığı mamadan biraz kaldı ise şu an kullanacağınız mama ile karıştırarak bir geçiş süreci ile ona vermeniz çok daha doğru ve kedi açısından uyumlu olur. Kısır kedi maması konusuna gelecek olursak, kediniz kısırlaştırılmış ise yakın zaman içerisinde kısır kedi mamasına geçmenizde fayda var. Çünkü kısırlaştırılmış kedi mamasının yağ oranı, yavru ve yetişkin kedi mamasının içindeki yağ oranına göre düşüktür. Ki böyle olması gerekir çünkü kısırlaştırma işlemi sonrasında kediler daha az hareket edeceğinden dolayı obezite gibi durumların önüne geçmek içindir. Kedinizle iyi vakit geçirmeniz dileğiyle.

YusufEa

Kısır kedi maması pardon

betultekin02

Ben kendi kedime bir süre daha N&D yetişkin kedi maması vermiştim.

gokhansultan

bence en azından 10-11 aylık olana kadar yavru kedi maması verebilirsiniz. Ya da advance in kısırlaştırılmış yavru kedi maması var ondan da verebilirsiniz.

Renklipati

Bizim veteriner 6.ayında kısırlaştırma yaptırdım dediği şuydu elindeki mama varsa bitene kadar devam et sonra kesinlikle kısır mamaya geç sanırım kısırlaştırma sonrası 7 aylık bile değildi kısır mama ya geçtim

kokonoi

Bildiğim kadarıyla çok kolay kilo alıyor kısır kediler haftada 1 ıslak mama ve kısır kedi maması daha iyi olabilir.

cat_expert

Öncelikle kedinizin şu anki sahibinin kullandığı mamayı öğrenin ve mümkünse 200-300 gram kadar eski mamasından alın, yeni kuru mama verecekseniz karıştırarak geçiş yapmanız iyi olur.

Kedinin kilo durumu önemli, eğer zayıf bir kediyse veya kilosu ideal ise 1 yaşına kadar kitten mamalarla devam edilmesinde bir sakınca yok sonrasında kısır mamalara geçilebilir, eğer kedi kiloluysa geçişi kısır mama ile yapmalısınız.

kokonoi

Bildiğim kadarıyla çok kolay kilo alıyor kısır kediler haftada 1 ıslak mama ve kısır kedi maması daha iyi olabilir.