Mama Sorunu

Sutunannesi

5,5 aylık kedim acana mama ile besleniyor. Fakat pek bir iştahsız bayılarak değilde zorunda kaldığı için yiyor. Dün veterinerimizden yemek yemediği için (diş çıkarıyor) kalıp mama aldık biftekli ve ilk defa onu bu kadar bayılarak bir şey yerken gördüm. O şekilde yemesi beni mutlu etti :)) şimdi acaba hep onunla mı beslesem kuru mamayı bıraksam mı diyorum maddi olarakta daha iyi olacak sanırım. Bir paketi 2 günde anca bitirdi (2,5₺) ama ondan yeteri kadar besin alır mı dişleri için problem oluşur mu (biraz hırçın fırçalatmaz) (evde yapmayı çok istiyorum ama okuyorum dışarıdan almak zorundayım maalesef) tavsiyelerinizi bekliyorum

6 CEVAP

Heiter

Yine veterinere danışmak gerekir ama bence kediyi gözlemleyip karar almak lazım. Sürekli yaş ya da sürekli kuru mama, dışkıda sıkıntı çıkarıyorsa ara ara takviye yapılabilir. Ama baktınız seviyor ve kilosu iyi, tüyleri parlak (sağlıklı görünümlü ya da) ve diğer belirtiler de normal bence devam edin. Herkesin bütçesi her mamaya yetmeyebilir ama bu, bir kediyi sahiplenip beslemenin önünde engel değildir. Mühim olan yardımsever ve şefkatli olmak. Bunlar olduktan sonra zaten kediye zarar verecek bir şeyi yapmaz kedi sahibi.

martha

2.5 liralık yaş mama kaliteli olacağını sanmıyorum pek

Surekli yas mama vermeyin kuru mama yemesi lazim ki saglikli disleri olsun eger hep yumusak besin yedirirseniz ilerde disleri dokulur

aliberken

Aldığınız yaş mamayla acana mamayı karıştırarak vermeyi deneyin belki o zaman sevmeye başlayabilir.
Yaş mama olarak hangi markayı aldınız da bu kadar sevdi kediniz ?

miasugok

Kuru mamayı değiştirin bence elbet sevdiği bi mama bulursunuz tamam acana çok iyi bi marka olabilir ama kedi sevmiyorsa da yapacak bir şey yok:( şu hayatta sadece yemek yiyorlar uyuyorlar oyun oynuyorlar başka bi gayeleri yok o yüzden sırf iyi diye sevmediği mama vermeyin bence de:) vazgeçme kararı alarak en iyisini yapmışsınız bana göre

Sutunannesi

Veterinerden aldığımız yaş mama miglo gatto gibi bir markaydı Ama eğer devamlı yaş mama geçme kararı alırsam daha kaliteli bir yaş mama alacağım. Kararsızım kuru mamanın dişler için, yaş mamanın da sağlık için daha iyi olduğu söyleniyor. Ve evet muhtemelen mamasını sevmiyor. Proplandan acanaya geçmiştim proplanı keyifle ve sürekli olarak tüketiyordu. Acana mamasını (1,5 aydır) yemek için geldiğinde koklayıp geri gidiyor.