Kedimin İştahı Kesildi

Gunesyildirimm

Ben hep mama kabına 70 gr mama koyarım kedim de genelde 60-65 gramını yerdi. Son 1 haftadır falan takip ediyorum mama yemesinde azalma var. Dün sabah koyduğum 70 gramdan 45 gramını yemiş. Kedim 5.5 aylık. Kilosu 2.500 ike 2.800 arasında değişiyor tartıda bir onu bir onu görüyorum. Nd kitten tavuk ve narlı kullanıyoruz ve beslenme tablosunda bu ay ve bu kiloda 62-68 gram arası yemesi gerekiyor diye gözüküyor. Bir de 45 gramdan daha az yediğini gördüğüm de olmuştu. Emin değilim ama 1.5-2 günün sonunda maması sonunda azaldığında kaç gram yemiş diye baktığımda tabakta 30 gram vardı. Yani o kadar süredir 40 gram yemiş sadece. Normalde her sabah mamasını koyup giderdim ama o sabah geç kalmıştım ve maması da daha doluydu o yüzden okuldan gelince koymuştum mamasını. Öyle işte. Sizce bir hastalık sebebiyle iştahı kesilmiş olabilir mi? Ya da kızgınlıkta iştah kesilmesi olduğunu duymuştum, birazcık da agresif şu sıralar hiç ısırmayan kedi elimize hamle yapıp ısırdığı oluyor, kızgınlığa dair başka hiçbir belirti yok ama sizce kızgınlığa girmiş olabilir mi? Ya da kkzgınlığa öyle direkt bir anda mı giriyor kediler yoksa yavaş yavaş mı, önce iştah kesiliyor bir süre sonra miyavlamalar kendini sevdirmeler başlıyor şeklinde bir süreci mi var? Kızgınlığa girmeden 7 aylıkken kısırlaştırmak istiyordum, sizce 6 aylığa mı çekmeliyim kıaırlaştırmayı?

6 CEVAP

aslihan_e

Diş değiştirme zamanı mı acaba? Belki ondan yemiyordur, ağrıyan dişi varsa. Bence bekleyin şu sıra, iştahsızlık varsa bağışıklığı kötüleşebilir. Mamayı porsiyonlara bölüp verseniz daha iyi, bizimkiler tabakta artık mama kalırsa onu yemezler. 5,5 ay kızgınlıktan yemeyecek kadar olması için çok küçük bir ay. İştahsızlık genelde sonradan oluşuyor, iyice kızgınlaşınca yemeği umursamıyorlar. Onun için de dişiyse 8 aylık erkekse daha da büyük olması gerek. 4-5 aylık kedi de kızgınlığa girebilir ama onlarınki çok küçük belirtiler olur, yetişkinler kadar kuvvetli olmaz.

Renklipati

Dişi kedimi 6.ayda kısırlaştırdım genellikle kızgınlığı bilmeden yaşamadan yapılmasını daha iyi dedi veteriner ve yaptırdım şuan 1,5 yaşında bence 6.ayda yaptırın.helede Dişi kedilerde artık 5 aylık 5,5 aylık yapılıyor..iştahsızlık mama kaynaklı bile olabilir bazan bizimde iştahsız yiyor aroma değişikliği yapıyorum düzeliyor

Gunesyildirimm

Mamasını 2 aydır yiyor daha. Bir de bugün aldığım yeni mamayı koklayıp gitti yemefi :(

Gunesyildirimm

Hiç fikri olan yok mu arkadaşlar?

Gunesyildirimm

Öndeki köpek dişlerini düşürdü yerine yenisi bile çıktı o dönemde hiç iştahı kesilmedi. Dediğüniz gibi bekleyeyim o zaman kısırlaştırmayı teşekkürler

Gunesyildirimm

Öndeki köpek dişlerini düşürdü yerine yenisi bile çıktı o dönemde hiç iştahı kesilmedi. Dediğüniz gibi bekleyeyim o zaman kısırlaştırmayı teşekkürler