Tüy Dökülmesine Engel Mama Önerileri

Zeke

Herkese merhaba.
Arkadaşlar kedimin tüylerindeki dökülme o kadar fazlalaştı ki artık gerçekten koşmasını istemeyecek hale geldik çünkü deli gibi uçuşuyor ağzıma gözüme giren tüylerin haddi hesabı yok.. :/

Şöyle ifade edeyim az önce başından sırtına doğru 2 defa okşadım ve hem üstünde hem elimde tüyler birikti :(
Kendisi bile rahatsız sürekli yalanıyor ve bu yüzden tıksırıyor ara sıra.

Bana acilen mama değişikliği lazım anlaşıldı...
6.5 aylık, kısır.

Şuanki mamamız proplan tavuklu kitten, eve geldiğinden beri bunu veriyoruz.
Tavuklu mamanın çoğu kedide tüy döktüğünü biliyorum ama bu seviyeye ulaşacağını düşünmemiştim.
Şuan yaşı itibariyle deri değiştirme gibi bir dönemde de olabilir ama kızımla karşılıklı olarak ciddi rahatsız oluyoruz tüylerinden.

Bu arada gimcat malt ve vitamin düzenli veriyorum.
Şu meşhur tüy dökme damlalarından da kullandık bizde hiçbir etki etmedi.
Somon yağı da veriyorum ama hiç sevmiyor. Zaten onun da etkisi olmadı bence.

Bunun için mamasını değişeyim dedim ana kaynak olarak.

Mama ve tüy dökülmesini engelleyecek her türlü önerilere açığım...

7 CEVAP

Lokumcukk

Şu an mevsim geçişi olduğu için tüm kedilerin deli gibi tüyü dökülüyor Ama tavuklu mama gerçekten tüylerine yaramıyor Kesinlikle somonlu yada deniz ürünlü mamaları denemelisiniz Tüylerine çok iyi geliyor Ben proplanın somonlusunu kullanıyorum tavsiye ederim genelde tüm kediler bayılıyor

Lokumcukk

Benim kedim de somon yağından nefret ediyor Ama balıklı mamaya bayılıyor Kuzuluda tavukluya göre iyi bir seçenek ama balıklı mamalar kadar tüyüne etki etmez Bence somonlu mamaya bir şans verin sonrasında tavukluyu geri yemek istemez bile emin olun

Anonymus683514

hocam tüyleri uzunsa taramak da çözüm olabilir belki.

belirli cins bir kedisini her gün yarım saat tarayan, temizlik takıntısı bir arkadaşım var. neredeyse hiç tüy dökmüyor kedi. taranırken de memnun görünüyor halinden.

Anonymus683514

hocam tüyleri uzunsa taramak da çözüm olabilir belki.

belirli cins bir kedisini her gün yarım saat tarayan, temizlik takıntısı bir arkadaşım var. neredeyse hiç tüy dökmüyor kedi. taranırken de memnun görünüyor halinden.

Zeke

Somon yağını sevmediği için acaba balıklı mamaları da sevmez mi diye korkuyorum açıkçası 😶
Geldiğinden beri birkaç kez fırında somon yaparken ona da yaptım, yedi tabi ama böyle ayıla bayıla değil.

Mamasını da deneyeceğim ama eğer sevmezse kuzulu mama falan alsam iyi gelir mi tüylerine acaba?

Zeke

@Lokum Çok teşekkür ederim en kısa zamanda geçiş yapıcaz😊 umarım dediğiniz gibi sever ve tüylerine etkisi olur...

@Zencefil Bizim kız taranmaktan resmen nefret ediyor😁 2-3 günde bir ancak tarayabiliyoruz. Cinsi tekir ama tüyleri orta-uzun arası uzunlukta.
Eldivenle tarıyoruz ilk 30 saniye mırlıyor sonrası kavga ya da oyuna çeviriyor. Bazen de ruloyla üstünde biriken tüyleri alıyorum ama dökülmeye devam ediyor malesef 😔

Zeke

Mama önerisi yapacak kimse yok mu?