Acil Yardım

Kedim 6 martta 2. Karma aşı olucak 9 martta da kısırlaştırma olucak aşı ve kısırlaştırma arasında 3 gün olucak bı sıkıntı olur mu acaba bilginiz varsa yardımcı olur musunuz

8 CEVAP

aslihan_e

Merhaba, karma aşıda hastalıklara karşı bağışıklık ikinci aşıdan bir hafta ya da on gün gibi bir sürede oluşuyor diye biliyorum. Kediniz tam bağışıklık oluşturmadan veterinerde enfeksiyon kaparsa ki kısırlaştırma operasyonu sırasında gençlik hastalığı gibi ciddi virüsleri kapan çok fazla kedi var, bu sizi zor bir duruma sokabilir. Ayrıca bağışıklık kazanılmadan hastalık kapılırsa aşı da boşa gitmiş olur. Eğer mecbur değilseniz ikinci karma aşıdan sonra iki hafta gibi bir süre beklerdim ben olsam. Burda dikkat ediyorum "Kedim geçen hafta kısırlaştırıldı şuan grip oldu, nezle oldu ya da daha kötüsü gençlik hastalığı oldu" gibi yazılar okuyorum her gün. Kedilerin bu virüsleri kapması için aynı havayı solumaları bile yetebiliyor. Benim kedim bahçeye gelip hapşuran kediden, balkondayken, açık hava olduğu halde kedi nezlesi kaptı mesela ve çok zor geçirdi.

Sadece son karma aşısı kaldı o da 6 martta bağışıklığı gayet iyi bı sıkıntı bı hastalık yok işte dediğim gibi 6 martta karma aşı var 9 martta da kısırlaştırma napicam bilmiyorum

Warriorsans

Aşı bağışıklığı düşürebiliyor bence kısırlaştırma için en az 1 hafta beklemelisiniz

Veteriner hekimimle konuştum bi sıkıntı olmayacağını söyledi tüm aşıları tam 6 martta 2. Karma aşısı olucak 9 martta da kısırlaştırma olucak bı sıkıntı olmaz dedi bakalım bağışıklığı güçlendiren vit. Takviyeleri alıyoruz zaten şuan gayet iyi teşekkür ederim yine de yorum için

aslihan_e

Bağışıklık derken virüse karşı bağışıklık. Önceden virüsü tanıma ve yenme kabiliyeti yani. Ancak ikinci aşıdan bir hafta ya da 10 gün sonra oluşuyor. Yoksa kedinin kendi bağışıklığı istediği kadar yüksek olsun gençlik hastalığı kapma durumunda aşısız bir kedinin hastalığı yenme ihtimali binde bir ihtimal. O yüzden aşının etki etmesi için 2 hafta beklemenizi öneriyorum. Neden acele ediliyor? Aşıdan 3 gün sonra kısırlaştırma yapılırsa kediniz tıpkı aşısız bir kedi gibi hastalıklara açık olacak. Veterinere her zaman çok fazla hasta hayvan gider, o yüzden veterinerler kediler için hastalık riski taşıyan yerlerdir. Hijyen ihtimalinde hastalıkları bulaştırabilirler. Dediğim gibi havadan bile hastalık bulaşabilir. Siz bilirsiniz ama ben kedimi riske atmazdım. Daha bugün biri kısırlaştırdığı sağlıklı kedisinin operasyon geçirdiği yerde gençlik hastalığı kapıp kısa süre sonra öldüğünü yazmış. Kedisi aşısızmış. Aşısız kedi kısırlaştırılmamalı, siz aşı yaptırıyorsunuz ama henüz etki edemeden operasyon yaptıracaksınız.

aslihan_e

Siz bilirsiniz.

Anonymus985465

Aslıhan Hamım'a katılıyorum.
Olağanüstü hareketli ve iştahlı yavru kedim kısırlaştırıldıktan 2 hafta sonra Melek oldu.
Aşı kedinin bedeninde bir savaş başlatıyor. Bağışıklık düşüyor. Birde narkoz, antibiyotik, stres yüklemesi yaparsanız, hem kendinize hem de kedinize zarar verebilirsiniz.
Ayrıca antibiyotik alan kediye aşı yapılmadığına göre, aşılı kediye ameliyatla ve sonrası nasıl antibiyotik verilir?
Şimdiki aklımla kısırlaştırmayı daha ileri bir tarihte yaptırırdım.
Meleğim 6 ayını dolduramadan kanatlandı.
Dayanılmaz vicdan azabıyla yaşamak zorundayım
Veterinerler kısırlaştırma ve aşı uygulamalarından çok kazanıyorlar. Biran evvel jasaya para girsin istiyorlar.