Acil! Kedim Köpük Kusuyor

Dün akşam yaş mama vermeden önce malt verdim. Sonra ton balıklı yaş mama verdim. Aynı zamanda tavuklu yeni mama almıştım onlara bu sabahta onu koydum evden çıktım. Eve geldiğimde 3-4 bölge köpük gibi şeffaf kustularını gördüm. Aynı zamanda kum kaplarında mama vardı, sanki sindirilmeden çıkartılmış gibi. Midelerine dokunmuş olabilir yanlış yapmış olabilirmiyim şuan ne yapmam lazım😭😭😭

12 CEVAP

aslihan_e

Devam ederse veterinere gitmelisiniz. Köpük kusması midesi boş olduğu halde kusmaya devam ettiğini gösterir. Bizimkiler kusacakları zaman bazen kumlarına kusuyorlar, belki onlar da kuma kusmuştur. Sindirmeden dışkılamaları bağırsak hareketlerinde sorun olduğunu gösterir. Öğlene kadar mama ve su vermeyi kesin, kusmaya devam edecekler mi diye kontrol edin. Tek kedi mi kusuyor yoksa birden fazla kedi mi tespit etmelisiniz. Umarım sadece yedikleri dokunmuştur. Yeni mamaya birden geçilmez zaten, az az eskisine karıştırıp vermelisiniz. Bağırsak floralarının dengesi bozulur yoksa.

gokhansultan

Tahılsız mamaya geçiş yaptığınız için böyle olma olasılığı baya yüksek. Geçiş süreci uyguladınız mı bir anda mı verdiniz yeni mamayı. Eğer uygulamadıysanız küçük bir royal canin alıp karıştırarak geçiş sürecini tamamlayabilirsiniz

aslihan_e

Bazen mamalar da bozuk çıkabiliyor belki mamada sorun vardır

Evet ama yeni mamaya geçmemin sebebi eski mamayı beğenmemeleriyfi. Oyuzden karıstırarak versem de digerini yemiyolar. Şuan baktım gece kusmamışlar, ama dışkı aynı ishal halde.

gokhansultan

Yeni maması yaramamış sanırım. Hangi mamadan hangi mamaya geçiş yaptınız?

Advance mamasından bozita tahılsıza geçiş yaptım , advanceden önce royal canin kullanıyordum ama içeriği iyi olmadığından değiştirme kararı aldım. Aslında bozitayı severek yiyorlar, advance’i ağızlarına sürmüyorlardı. Neden oldu anlamadım

Bi anda geçiş ishal yapıyor ek takviye kullanın isterseniz

Sezgek

Tahılsıza hızlı geçiş yaptınız sanırım ondan böyle olmuştur ben %20 gibi bir oranla başladım bu akşam yememeye başladı gözlemleyeceğim ama geçişi çok yavaş yapmayı düşünüyorum siz de bence ilk etapta karılık vermeyi deneyin ayrıca kefir ya da yoğurt verin probiyotik olarak

Salihaylmz

Enfeksiyon veya parazit olabilir
En iyi ihtimal mama değişimi olabilir
En kötü ihtimal Allah korusun zehirlenme durumu
Bunlar beyaz köpük kusanlarda görülen hastalıklar
Kan kusması en sonki raddeymiş

Ozzey

Merhaba
Mamadan olmus olabilir. dedikleri gibi beyaz olan midesi bosken kusmus demek. Royal canin yillarca kullandim gayet guzel yedi kizim. Kotu oldugunu da dusunmuyorum. Ama gecisi biraz yavas yapsaydiniz daha iyi olur. Ishal icin kefire az zeytinyagi koyup icirin.Ya da sadece kefir. Yogurt kusmaya iyi geliyor. Biraz ilik yogurt verebilirsenjz bulantilari gecer biraz. Su iciyorlar mi. Icmiyorlarsa haslanmis tavuk suyu verin yada hazir kedi corbasi verin. Ishal kusma su azdir vucutlarinda.

Ozzey

Yogurdu kefiri soguk vermeyin daha cok kusarlar. Insalkah mideyi usutmemislerdir de mamadandir.

edmrcglu

parazit yoksa anı mama geçişi ishal yapar çok sıvı gibiyse veterinere danışarak bir ishal alıcı verin ya da yoğurda reflör karıştırın ama çok sıvıysa hekime sorun fazla su kaybı yaratır iyi değil yüksek ihtimal tavukludan tahılsıza birden gelince bağırsak tahıllıya alıştı şaşırmıştır kusma devam etmiyorsa iştahları iyiyse sıkıntı bundan bence