Kuru Mamayı Yalayarak Yemeye Çalışması

gokhansultan

Merhabalar yaklaşık 3.5 aylık kedim var. Kuru mamaya da 2 haftadır tam olarak alışabildi. Ancak kuru mamasını yalayarak yemeye çalışıyor 10 kere dil atıyor 1 tane ağzına geliyor, kabındaki tüm mamalar sırılsıklam oluyor :) tabağında orijen kitten ve nd ocean kitten oluyor. ND leri küçük diye çiğnemeden yutuyor, orijenleri bazen bütün yutuyor bazen kırıyor dişiyle. Yalayarak değil de normal bir şekilde yemeye nasıl alıştırabilirim ya da kendi kendine öğrenir mi? En son dev gibi mamalar alıp koycam tabağına o olacak :)

10 CEVAP

Siyamask

Benimki 4 aylık ve benzer durum yaşıyoruz. İlk zamanlar daha aşırıydı. Mamaları bütün yuttuğu için kusuyordu. Gözlemlediğim kadarıyla da kuru mamaya pekte istekli değildik. Kuru yaş günlük karıştırıp verdiğimde hiç problem olmuyordu. Kuru mamayı elimle vermeye başladım. Sağolsun kendisini de haftalarca beklemiyormuşum gibi

Ozlemcakil

Ilk once tadiyor bence , findigim ilk tadina baktigi herseyi ilk once yaliyor cunku

Ozlemcakil

Biraz islatin isterseniz yas mamaya alisirsa kur mamayivyerken hep isteyebilir sonradan zorlanabilirsiniz

Palyaco

Kediler önce yalayarak mamanin tadını alıp öyle yerler 3.5 aylık kediler icin ufak mama tanesi ve çiğnemeyi öğrenmesi için kıtır mama kullanın cok sert olanları pek sevmez yavru kediler elinizle deneyin kitirmi olup olmadini elinizde kırarak kolay kiriliyorsa doğru mamayi bulun kolay kirilmiyorsa birde bazı kediler mama tanesi seçerler

Gimlihanim

İlk defa sizden duyuyorum bu şekilde bir mama yeme stilini. Çok ilginç. Geniş bir kaba mama tanelerini aralıklı ve tek tek koysanız acaba faydası olur mu diye düşünüyorum. Mama tanelerini tek tek yese ödül maması gibi mesela. Başka bir şey aklıma gelmedi. İşe yarar mı ondan da emin değilim açıkçası 🤷🏻‍♀️

Siyamask

Benimki 4 aylık ve benzer durum yaşıyoruz. İlk zamanlar daha aşırıydı. Mamaları bütün yuttuğu için kusuyordu. Gözlemlediğim kadarıyla da kuru mamaya pekte istekli değildik. Kuru yaş günlük karıştırıp verdiğimde hiç problem olmuyordu. Kuru mamayı elimle vermeye başladım. Sağolsun kendisini de haftalarca beklemiyordum gibi

Siyamask

Beslemiyormuşum gibi* yiyordu. Yaptığı hareket mama kabında azaldı.Kendi başına yemeği de sıklaştırdı diyebilirim:)

gokhansultan

Dediğinizi mutlaka deneyeceğim çok mantıklı. Ama mutlaka yalaya yalaya hepsini bir araya toplayacak benim hınzır :D

simbakedi

zaten boyle yemiyor mu ya kediler :D benim 1 yasindan biraz daha buyuk kedim hala boyle yiyor. sorun bizde mi acaba hsekhsejdke belki sizinki kadar uzun sure yalamiyordur, o da ilerledikce kendi halledecegi bir sey sanirim. diliyle agzina atiyor cunku. direkt agzini daldirip yiyeni bi sokakta rastladim ben. bizimkilerin belki mama kabi sekli, mama miktari vs etkiliyordur. sokaktakilere asiri konunca mama dillerine gerek kalmaz belki

gokhansultan

Haftasonu ablamın kedisini (4.5 aylık) inceledim özellikle. Maşallah ağzını daldırıp kıtır kıtır yiyordu. Geldim kızıma bir baktım şlap şlap şlap şlap ohooo dedim seninle işimiz var :):) Isırmaktan korkmuyordur matatabi çubuğunu tek ısırışta parçalıyor çünkü neredeyse :) Zamanla düzelecek anladığım kadarıyla düzelmezse de yapacak bir şey yok gibi