Kedilerin Tırnak Kesimi Doğru Mu?

merhaba yaklaşık 35 günlük terkedilmiş bir kedi sahlendim kedi sütü tozu ve yaş mama veriyorum ama çok hareketli ve tırmalama tahtasına alışamadı yani alıştı ama tırmalamıyor tırmanıyor:-((( tepesine çıkıyor. tırmalama tahtasına oyuncak bağladım biraz ilgilendi ama yine çıkıyor üstüne.odanın içinde bir oraya bir buraya koltuklara iki hamlede çıkıyor . çok büyükde değil avuç kadar nereden geliyor bu enerji bilemem ama ellerimizi falan ötü yapıyor canımızı çok yakıor. oyuncaklarla meşgul ediyoruz ama perdeler ve koltuklara saldırmaya başladı. tırnağını kesmek istiyorum. tırmalama tahtasının amacını yanlış anladı baya. biraz daha büyüyünceye kadar tırnalarını kesmek istiyorum sizce doğru mu?

12 CEVAP

martha

kesebilirsin

Novalun

Koltuk gibi bir yeri tırmaladığında kediyi tırmaladığı pozisyonda alıp tırmalama tahtasına koyarsanız (patileri yapması gereken yere gelecek şekilde) alışacaktır. Ben iki sokak kedimi o şekilde alıştırdım. Denemekte fayda var. Ve evet kestirmenizde sıkıntı olmayacaktır

KedimVar

Tabi kesilir.

Kdrygt2

Kesin. Benim oğlumda öyleydi veterinerimiz tırnağı uzayınca kırmaya çalışıyorlar bu yüzden böyle yapıyorlar dedi

Novalun

Tırmalama tahtasına koyduğumda eğer orayı tırmalarsa ödül maması veriyordum ben. Siz de deneyebilirsiniz

Anonymus827062

Kesin beklemeyin. Yavru kedinin tırnakları yetişkin kediden daha çok etrafa zarar verir. Çünkü yavru kedi sürekli oyun oynar ve enerjiktir. Tırnaklarını kestiginiz zaman bu hareketlilikte azalacaktır. Şu bakımdan tırnakları olmadığından oraya buraya asilamayacak dolayısıyla biraz daha durgun hale gelecek...

zeynepgurgen

Çok derine gitmemeye dikkat ettiğiniz sürece kesebilirsiniz.

Fyavuzzz

Kesilebilir ama çok fazla kesmeyin

Anonymus827062

Kıvrım kısmını kesiyorsunuz sadece. Ondan sonraki kısım doludur. Kesilmesinin yararı hayvanın ev ortamında daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Tırnakları uzun iken gerek örtü gerekse perde gibi yerlerde takılı kalabiliyor. Ve çıkarmaya çalıştığı zaman da o bölge parçalanıyor. Doğa da avlanma ve tırmanma da ise yarıyor. Evde ise buna ihtiyacı yok. Ayrıca yükseklere tırmanmasına da engel olmuş oluyor. Tırnakları kısa olduğu ve tutunamadigi için

HAYIR KESMEYİN

Anonymus827062

Eger ki bir de çok rahat kestiren bir yapıda ise ve cebellesmiyorsaniz kesmeye çalışırken hiç düşünmeyin bile hemen kesin.

azıcık uçlarındam kestik çok iyi oldu :-))) artık yeni çizikler olmuyor herkese tavsiye ederim. ucunan kestiğimiz için arada tırmalama tahtasıylada oymuyor.