Tüy Sorunu ?????

Gofretben

bu aralar kedimin aşırı tüyleri dökülüyor ne yapmalıyım? tıraş ettirmek doğrumu, yoksa mamasınımı değiştirimeliyim

5 CEVAP

goknur

Stres odakli bisey yasadimi o zamanda tuy dokumu oluyor. Mamadanda olabilir. Tarayin duzenli olarak vitamin veriyorsaniz surekli onlarda fazla geliyor olabilir veya vermiyorsaniz bunun eksikliginide yasiyor olabilir. Bana kalirsa vermiyorsaniz vitamin hic vermeyin onun yerine balik et tavuk ciger vs verin ama eger veriyorsaniz bundanda kaynakli olabilir

Heiter

Başka bir sebebi de olabilir ama bence mama değiştirin. Bir de son zamanlarda bir değişiklik oldu mu? (Mamada, havalarda, bulunduğu ortamda vs vs) Değişen koşulları tespit edip ona göre çare aramak mantıklı geliyor bana.

Heiter

Tıraştan kastınız sıfır tüy ise, tıraş keyfi bir durum değil diye araştırmıştım. Eğer kedinizin tüyleri çok uzun ve birbirine dolanmışsa yapılır veya bir ameliyat durumu varsa. Bir de dışkı yapışma sorunu için bölgesel yapılıyor. Ayrıca vücudun ısı dengesini değiştirdiği için tıraşlı zamanlarda kediyi sıcak tutacak önlemler gerekiyor.
Sadece tüyleri düzgün görünsün diye düşündüyseniz de fayda edeceğini sanmam zirâ dökülme sorunu bu, dökülmeye devam edecektir.

Gofretben

vitamin veriyorum tarattırmıyor ciğer vermek istedim ama yemedi balık veriyorum dediklerinizi deniycem teşekkürler :)

yaseminece

Bizimki de ciğerden nefret ediyor:) tavuklu mama da tüy dökümü yapabilir,bizde öyle olmuştu.Bir de bu mevsim geçişlerinde dökülüyor genel olarak biz de aynı durumdayız.15 günde bir düzenli olarak Furminator ile taramak azaltıyor baya dökülmesini,bir yandan da balıklı mama,balık bunlar da herhangi bir rahatsızlığı yoksa tüy dökümünü azaltır diye düşünüyorum