Kedimin Aşırı Tüy Sorunu

Kuzucansu44

Kedim aşırı tüy döküyor mevsimseli falan geçti yani kucağıma aldığım zaman her yerim tüy oluyor. Gerekli şeyleri yapıyorum aslında, mama olarak Nd-Felicia karışık kullanıyorum ama yakın zamanda Exclusion a geçicem. Tarama konusunda biraz eksiğim çünkü kedim taranmaktan nefret ediyor ikimiz için de işkenceye dönüyor o yüzden ara sıra tarayabiliyorum. Vitamin olarak Biofeline maltla karışık vitamin kullanıyorum, fotoğraftaki ürünleri de mamasına katıyorum. Bunlara rağmen tüy dökülmesi asla azalmıyor aksine artıyor. Ne yapabilirim bunun için

8 CEVAP

cat_expert

Mevsimsel geçişlerde ne yaparsanız yapın tüy dökümünü yok edemezsiniz.

Özellikle 1-2 yaşın altındaysa kediniz yavru tüyleri dökülüp yetişkinlik tüyleri çıktığından çok daha fazla tüy dökümü olur. Bizim 10 aylık kedimizde de benzer durum var e-b vitamini, çinkosu, biotini, balık yağı v.s. her şey kullanıyoruz 2 günde 3 farklı tarakla tarıyoruz da ama öbek öbek tüy döküyor, bacağımıza hafif sürtüğünde bile tüy yapışıyor.

oykuyildiz

Bu aralar tüy dökülme var galiba herkeste . Benim iki kedim var çok şükür şuan dökülmüyor

Minnos0202

Mevsimsel sanirim bizimkide cok tuyu dokuyor arkadaslarmin kedileride ayni sorun var sanirim kislik kurkunu atip yeni yazlik kurku cikmaya basliyor yavas yavash

aslihan_e

Ben Adana gibi sıcak bir yerde yaşıyorum, buraya bahar geldi çoktan ama 7 kedim var, hala mevsimsel tüy dökmeye başlamadılar. Ama eskiden kucakladığımda hiç tüy bulamazdım şimdi 2-3 tane buluyorum. Ben kedilerime sadece mama vermiyorum, evde hazırladığım balık, tavuk, et, sakatat, sebze, peynir, yoğurt, tahıl, çok çok az miktarda sarımsak da veriyorum. Güvenilir zeytinyağı da veriyorum. Çok şükür hiç mevsimsel geçiş dışı tüy dökümü yaşamadık. Yılda 2 kere tüy dökerler başka dökmezler. 25 yıldır da kedi bakıyoruz onlarca kedi baktık hiç mantar da görmedik. Maşallah diyeyim. Bence çok güvendiğiniz mamalara güvenmeyin. Bizimkiler de mama yer her gün ama diğer besinlerle dengeli şekilde. Belki vitamin fazla geliyordur size, hem mamadaki vitaminler hem vitamin takviyesi. Ayrıca tüy sağlıkları için omega gerekli ama balık yağını omega kaynağı gösterip insanları kandırıyorlar, oysa ki hazır balık yağlarında neredeyse yok denecek kadar çok düşük omega var ya da hiç yok. Bunu uzmanlar bangır bangır bağırıyor her zaman. Onun yerine balığın kendisini yese o zaman faydasını görür. Bu hem hayvanlar hem bizim için geçerli.

Kuzucansu44

Ben de sadece mama vermiyorum ki eğer yiyebileceği bir şey ise ona da bir tane yapıyoruz balık tavuk et vs.bizimle sofrada oturuyor kendi taburesi bile var sşsolsğs. Ama tüy sorunun önüne geçemedik maalesef. Kedim 2 yaşında hiç bu kadar fazla dökmemişti

Palyaco

Exclusion ve mera karışık veriyorum cok iyi hiç tüy dökümü yok tabi birde hpaw clean wipes kesesi oda ise yarıyor içinde bulunan emzimler

Alexkitty

Bizde aynı sıkıntıdan muzdarip olduk malesef ama çok daha iyi şu anda. Nd ocean dan exclusion kısır sığır etliye geçtik öncelikle daha sonra biofelin b vitamini çok iyi geliyor ama size şunu söylemek istiyorum bu kadar çok vitamini bir arada vermeyin tüy dökülmesi duracak diye böbreklerine yük bindiriyor olursunuz sıraya sokun öncelikle b vitamini bitince omega malt vitaminli sanırım haftada üç gün verin aynı hatadan geçtim o yüzden yazıyorum durmadı dökülmesi hatta arttı mamayı degiştirdigim ve sadece b vitamini ile devam ettiğim hafta yavaş yavaş azalmaya başladı artık çok az o da olur benim saçlarım daha çok dökülüyor yani b vitamini bittikten sonra omega devam mümkünse bir tane normal malt alın vitaminli olanı haftada bir normalini haftada iki gün verin kullandığımız mamalarda gereken vitaminler var zaten fazlası ters etki yapıyor exclusion da sanırım taurin biraz az diye biliyorum onuda gimcat almıştım çok yavruyken haftada bir iki tane veriyorum ki bitince almam su içmesi de ayrıca önemli

hazalaydin

Benim kedimde 1 2 ay öncesine kadar aşırı tüy döküyordu bende her çeşit vitamini somon yağını kullandım geçmek bilmedi en sonunda mamasını degistirdim (nd kullanıyordum acanaya geçtim) tüy dökülmesinde azalma gözlemledim. Ama şu sıralar eskisi gibi olmasada yine döküyor oda mevsimseldir. Kedi tüy dökmez diyemeyiz zaten biz bile döküyoruz :D