Scottishfold Kedi Genetik Hastalığı

Scottishfold kedim var 3 aylık genetik ve ölümcül hastalıkları varmış aldıktan sonra öğrendim scottishfold kedisini büyütüp bi hastalığı olmayan biri varmi acaba her gece onun için ağlıyorum gözlerimin önünde acı çekmesini istemiyorum

14 CEVAP

simbakedi

kuyruğu uzunsa da korkun kısaysa da şu saçma yorumlara aldanmayın. yok babası britishse hastalık yoktur vs diyenlere de. evet kedinizin bir hastalığı var ancak bu hastalığı kontrol altında tutmak sizin elinizde. öncelikle ağlamanıza hiç gerek yok şu an size muhtaç bir canlı var elinizde. yapmanız gereken tek şey elinizden gelen en kaliteli biçimde beslemek. beslenme zaten fold olsa da olmasa da önemli bir durum. mümkün olduğunca yiyorsa kaliteli yaş mama ya da haşlanmış tavuk, et, ciğer, balık vermek (baharatsız). bunlar kedinizin cinsi fark etmeksizin yapmanız gerekenler. cins kedilerin gördüğüm kadarıyla çoğu her yaş mamayı yemiyorlar. deneme/yanılma yapmanız gerekiyor. sonrasında da kediniz 1 yaşına yaklaştıkça veterinerinizle ilgili muayeneleri yaptırmanız gerekir. genelde glukozamin/kolajen desteği veriliyor. bu destekleri lütfen saçma sapan ödül mamasında ya da x mamasında var diye dayamayın kedinize, veterinerin önerdiği tablet olur başka bir şey olur onları kullanın. düzenli kontrollerle de bu sorunu minimuma indirirsiniz.

Betullsusam

Allahım kafayı yiyeceğim en sonunda valla bakın ciddi söylüyorum nerdeyse hergün aynı sorunlar altında başka insanlara açıklama yapmaktan, bilinçlenmelerini saklamaktan bıktım ya. Daha dün anlattım dün ya dün. Hala yorum yapan insanlar konu hakkında bilgi sahibi gibi yorum yapıyorlar. Ne demek benim kedim şu kadar yaşında bu kadar yaşında ama bir şeyi yok demek ya? Hepsi hasta. Hasta. Okumuyor musunuz hiçbir şeyi? Dostunuzun genel durumu hakkında bir fikriniz yok mu? İlla hasta olduğunu anlamanız için bacağı falan mı kopmalı yani ne bekliyorsunuz? Ne demek kedim 1,5 yaşında 7 yaşında ama bir şeyi yok? Bunun önüne geçemezsiniz dostunuz hasta. Yaşadığı süre boyunca da istisnasız hergün acı çekecek. Hadi diyelim bilginiz yoktu bu konuda ama zaten hasta olduğunu bilin veya bilmeyin zaten en başında para ile 'satın' alarak (ne kadar iğrenç bi terim söylerken bile ben üzülüyorum) hatanın en büyüğünü başta yapmışsınız. Bu hastalığın hiçbir tedavisi bulunmamakta. Çoğu kişi ötanazi yapıyor daha fazla acı çekmesinler diye. İçe dönük kıvrık kulakları aslında bir kıkırdak ve kemik hastalığının semptomları. Vücudunda genel itibariyle bir kıkırdak ve kemik bozukluğu hastalığı mevcut. Hastalığın adı osteokondrodisplazi. Bu hastalık şiddetli bir ağrıdır ve bu acıyı her gün çekerler. Hastalık kireçlenmeye sebebiyet verir ve bu ağrılı, şiddetli bir sonuçtur. Hastalık ilerledikçe bu kemikler birbirine kaynar, fazla hareket edemez duruma gelirler daha doğrusu hareket etmek istemezler çünkü bu daha da ağrılı ve şiddetli bir durum haline gelir. Bu ırktan olan bütün kedilerde var bu bahsettiğim hastalıklar yani hiçbir istisnası yok. Biri konu hakkında bilgi sahibiymiş gibi yorum yapmış yanı başındaki 'dostlarının' halinden haberi yok. Ya da bir şeyleri yok diyerek vicdanını kandırmaya çalışıyor. Hastalık ikiye ayrılıyor homozigot ve heterozigot olarak. Homozigot yavrunun hem annesinde hem babasında hastalığa sebebiyet veren sorunlu genden var ise bu süreç daha erken başlar yani birkaç haftalık iken. Bu da sorunlu genlerden kaynaklı hastalığın sürecinin daha hızlı olmasına ve hem anneden hem babadan bu sorunlu genleri çift kopya olarak aldığı için daha ağrılı ve şiddetli bir hastalığı ömrü boyunca çekmek zorunda kalacağı anlamına gelir. Heterozigotta ise yavru çift kopya olarak değil anne veya babadan yani sadece bir ebeveyninden tek kopya olarak alır. Her iki durumda da scottish fold ırkından olan kedilerin hastalık gelişimi değişiyor farklı şiddet seviyelerinde ve farklı yaşlarda daha da artan gelişimler görülebilir. Homozigotta mesela anlattığım gibi çift kopya olduğu için daha erken başlayıp daha sancılı bir süreç olur.

Bir kaç veteriner hekimin youtube konuşması var belki yardımcı olur;

Veteriner hekim Bahar Gün Akın'ın konuşmasını ;
https://youtu.be/eUbAIDxOaM0
Veteriner hekim Murat Beytaş;
https://youtu.be/8ZvIpZMyj8s
https://youtu.be/BfQ8Ad2e2s0

Betullsusam

Dün de aynı şey oldu bugün de. Bilginiz yok ise konu hakkında yorum yapmayın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Vicdanınızı rahat ettirmek için benim kedimde sorun yok şu kadar yaşında demeyin. Bilgi sahibi olun. Sorun. Araştırın. Bir şeye körü körüne inanmayın. Onlar evinize maskot, biblo, süs değiller. Biraz başınız ağrısın şekilden şekile giriyorsunuz. Küçük bi iğne batsın canınız nasıl yanıyor. Onlar her gün şiddetli bi ağrı çekiyorlar. İstisnasız her gün. Ömürleri boyunca bu şiddetli ağrıyı çekiyorlar. Hastalık ilerledikçe kireçlenmeye sebebiyet verir kemikler birbirine kaynar. Yanlış kaynadığı için de zaten yatarken bile acı çeken bu hayvanlar yürüklerinde daha da acı çekerler. O yüzden ortalığı dağıtmazlar, süs gibi uyuyup dururlar. Umarım bu ırk ve bu ırk gibi hasta genler taşıyan ırklar da artık üremezler. Üremelerine sebebiyet verilmez.

Nhr54

Benimde yavrum scotish veterinerin söylediği gözlemliyecez şuan bişey gözükmüyor ama eklem rahatsızlıkları olmayacak diye bişey yok dedi. Kısa küt kuyruğu olan scotishler daha hastalığa yatkın olabiliyormuş. Kötü düşünmeyin inşaallah yaşamayız hayat malesef genleri çok sağlam kediler gözünüzün önünde eriyor siz vitamini verin mamasını kaliteli kullanın benim yakın arkadaşımın var 3 yaşında maşallah çok sağlıklı. Ama malesef bu kediler hasta genine sahip her sürekli gözlemyorum yüksekten atlarken zıplarken bi sıkıntı varmı inşaallah yaşamayız.

simbakedi

@betullsusam ben artik onlara anlatamayacagimi kabullendim, siz de kabullenmeye calisin. kendileri calip oynuyorlar, biz belki kendimiz ek bir sey ogreniriz diye birbirimizi okudugumuzla kaliyoruz, bir de umut ediyoruz belki soru sahipleri de okur diye :D bu kadar yazdiginizdan sadece ilk 2 cumleyi okuyup (o da max akelshehfk) ya size duyarci, cok bilmis gibi seyler yapistiracaklar ya da of bu da ne yazmis bir sey bilmiyor diyip gececekler :D kendinizi yormaniza degmez bu kisilere laf anlatmak icin. eski soruda da annesi 12 babasi 13 yasindaydi yani. yaslari bile degisiyor hic takilmayin hakshdwklefj

Baliminannesii

Çok iyi şartlarda bakmanız lazım. En iyi mamalar ve vitaminleri alın bağışıklığını güçlü tutun. Artık ona yuva olmuşsunuz yapacak bir şey yok. Ona en iyi şekilde bakın ve zamanı gelince kısırlaştırın

Palyaco

1.5 yasinda hiçbir sıkıntı yok kuyruğu uzunsa korkmayın annesi 7 yaşında hiçbir sıkıntı yok baba 8 buçuk yaşında british baba anne scotish bizim waffl aynı sitedeler kardeşleriyle ayri aileler bizimkide komşum arkadaşımın hediyesi tabi cok iyi bakmanız glukozamin kolojen kullanmanız bol sulu yasma ma kullanın önerim pio pet aktive tablet glukozamin meo sıvı puding ton balıklı deniz tarakli glukozamin kolojen içinde var kullanicaniz mama acana harwest exclusion mera

Betullsusam

@simbakedi Valla ben de artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Yine de boşa konuşsak bile konuşalım. Hayal dünyalarında yaşıyor olsalar bile konuşalım. Evet sıkıldım artık bunları açıklamaktan ve insanların hala anlamıyor oluşundan ama en azından belki birileri bir şeyleri ufakta olsa anlarlar, belki hata yapmaktan dönerler belki geç bile olsa hatalarını anlarlar. Burda hayal dünyasında yaşayan çok insan var görüyoruz sürekli. Kedisevenbireeeyyyy mi dersiniz kediannessiiiiii mi dersiniz türevleri sürekli dolanıp duruyorlar buralarda, ne ararsanız var. Sırf bedava geldi diye mama markasına şiir yazan gördük. Var oğlu var maşallah. Trajikomik. Yaş konusu da bilmiyordum o da ayrı mevzu. Wattpad seviyesinde hayal dünyaları var anlaşılan. Gülüp geçmeli bazen fazla takılmadan. Boş verin.

Nhr54

Kedim eve geldiğinden beri yerli yabancı farklı makaleler okuyorum. Ben hasta olduklarını kabul ediyorum atlarken zıplarken sürekli gözüm üstünde tetikteyim sürekli bi sıkıntımı var diye... Annesi russian blue inşaallah onun genlerini almıştır diye dua ediyorum. Kedim dişi her gören ayy çok tatlı yavrusu olunca bize versen kafasında asla kızana girdiği gibi kısırlaştırıcam sizde üretmeyin tetikte olun zıplarken bakın zorlanıyormu acı bi ses çıkarıyormu. Üsteki yazanlar haklı evet ama bizde araştırmyor değiliz ilk hayvanımız bilemedik olmaz iki scotish çifleşince oluyor dediler iş öyle değilmiş malesef...

aslihan_e

Yurtdışında ünlüler bu cinsi alınca ağır linç yiyorlar, haberlere çıkıyorlar, o yüzden artık almaya korkuyorlar, daha çok barınaktan hayvan almaya başladılar, ama ülkemizde tam olarak bir bilinç yok henüz, o yüzden sizin bilgi sahibi olmamanız normal. Hele bazı özendirici youtuberlar yok mu, çocuklara kedimiz hasta değil, çok sağlıklı diyerek yeni nesle kötü örnek oluyorlar. Oyuncakmış gibi videolarını çekiyorlar. Kedide hiç sıkıntı olmadığını anlamak için ona sormak gerek açıkçası, bir yeri ağrıyor mu, hareket ederken zorlanıyor mu biz nereden anlayalım ki, dilleri yok ki anlatsınlar. Her şey röntgende, kanda çıkmaz. Arkadaşımın sürekli dizleri ağrıyor mesela, bir şey bulamıyorlar. Siz de engelli çocuğu olan bir anne gibi çocuğunuza en iyi şekilde bakacaksınız artık. Kör, felçli kediler oluyor, bu dünyaya bir şekilde tutunuyorlar, insanlarda da acı çeken sağlık sorunu olanlar var, ağlamak hiçbir şeyi çözmez. Aklınıza gelince savuşturun, yoksa psikolojiniz bozulur. Çok sağlıklı tekir kedilerimi de kaybettim, onlar da çok acı çekerek öldüler. Hayat böyle, bize bile ne getireceği belli değil.

teddybal

Veterinere gidip o.c.d. muayenesi yapmasını isteyin, önce elle ekstremite muayenesi yaparlar, sonra röntgen bakılır vs. Kedi şu an sağlıklı ise size glukozaminli bir takviye yazarlar (aktif hasta kediye hergün veriliyorsa size haftada 2 kullansın der mesela, dozu ve markayı veteriner seçer), 6 ay sonra kontrol muayeneye gidin her şey yolunda mı bakılsın tedavi revize edilsin durumuna göre. İyi bir veterinerin düzenli takibinde olmalı, araştırıp iyi bir hekim bulmalısız (malesef bazıları direkt bu işin ticaretini yapıyor her meslekte olduğu gibi burda da çürük yumurtalar olabiliyor ya da hekim konuya hakim olamayabiliyor, siz araştırır seçersiniz uygun bir klinik). Sizinle birlikte sağlıklı, uzun bir ömrü olur umarım.

Bu röportaj çok ayrıntılı hazırlanmış mutlaka okuyun tanı tedavi yaklaşımları hakkında bir fikriniz olur;
https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/scottish-fold-kediler-ve-tum-ozellikleri-bakimi/

Bu videoyu da izleyebilirsiniz;
https://youtu.be/-79zMnK_K3w

yumak_bey

@betullsusam doğru söylüyorsunuz ama karşınızdakinin yaşını bilmiyorsunuz ve çok saygısızca geldi bana dövecek gibi anlatıyorsunuz

Siyamask

Düzenli check up yaptırmanızı tavsiye ederim. Patililer sahiplerinin duygularını sünger gibi çeker. Bilinçli bir sahibi var. Düzenli sağlık kontrolleri ve alması gereken takviyelerle güzel bir hayat süreceğinize inanıyorum:))