Kısırlaştırılmış Kedim Hal Püskürtüyor?

simarosee

Tam 2 ay önce erkek kedim püskürtmeye, miyavlamaya başlamıştı 1 ay 1-2 hafta kadar geçince püskürtmeleri, gece bağırmaları hala bitmemişti ve kısırlaştırdık. Ameliyattan sonra bağırmaları günden güne azalıyor ama hala koklayıp dik yerlere kuyruğunu titreterek püskürtüyor. Tek farkı önceden püskürtünce az yapıyordu şu an ise hayli fazla çişini yapıyor sanki. Ne yapacağımı şaşırdım artık, yıldım da neden hala püskürtüyor olabilir 🥺

11 CEVAP

Dobbyko

Kisirlastiktan sonra hormonlar da hemen yerine oturmuyor. Zamanla geçer korkmayın. Sirke ve karbonatla da temizleyebilirsiniz.

Siyamask

Alışkanlık yapmış bu da zamanla geçecektir. Sürekli aynı noktalara yapıyorsa bol sirkeli suyla silin. Eğer halı yatak gibi yerlerse beyaz sirkeyi bir fısfısa koyun(suyla seyreltebilirsiniz) fıslatın.

yumak_bey

Eğer doğru anladıysam yanlış yapmışsınız zaten. Erkek kediler püskürtmeye başladıktan sonra kısırlaştırılırsa işe yaramaz ki? Püskürtmeden önce yapmanız lazımdı bir işe yaramaz kısırlaştırmak, ameliyat lazım diye biliyorum. Veterinere gidin ve hâlâ püskürttüğünü söyleyin.

simarosee

@yumak_bey Şöyle ki 6-7 aylıkken püskürtmeye başlamıştı geçen sene daha erken diye öncesinde de kısırlaştırmamıştık. O zaman 3 hafta kadar sürmüştü püskürtmesi bu ikinci kızgınlığa girdiği dönem oldu :/

yumak_bey

dediğim gibi geç kalınmış kızgınlığa girdiği sürece püskürtmeye devam edecek.

Siyamask

Bağlantı (Link) açıklamasını girin
Burada ne olabileceği uzun uzun anlatılmış. Sizin sorunuzun cevabı hekimde ve korkmayın. Sorun bulunduğunda bu püskürtme durumu geçici bir süreç :)

simbakedi

aliskanlik devam ediyor olabilir kisirlastirinca kesinlikle gececek diye bir aey yok gec kalinirsa. arkadasimin kedisi hala yapiyor ve 2 yildan fazladir kisir

simarosee

@Siyamask çok teşekkürler önerileriniz için ☺️ Fakat link açılmıyor yeniden yazabilir misiniz?

Hala alışkanlığı kalmış demekki idrar püskürttüğü yerleri detaylı temizleyin koku kalmayana kadar eğer kokuyu alırsa hep oraya idrar püskürtür

simarosee

@siyamask sürekli aynı noktalara yapmıyor hep farklı farklı noktalara yapıyor. Hayvanlar için özel hijyenik sprey var ondan kullanıyorum, temizliyorum tamamen yok bana mısın demiyor. Umarım dediğiniz gibi alışkanlıktır ve zamanla geçer. Üriner sisteminde mi bir sorun var acaba diye korkmaya başladım resmen artık 🥺