Fıp Hastası Olan Kedilerin Çoğalması Hakkında

stellabennett

sadece bana mı denk geliyor bilmiyorum ama hangi sosyal medya platformunda olursam olayım mutlaka bu hastalıktaki kedileri görebiliyorum son zamanlarda mı çoğaldı yoksa hep mi çoktu bilmiyorum ama bu çok fazla canımı sıkıyor hem diğer kedileri o şekilde görmek ve yardım edememek hem de benim kedime de bulaşır mı acaba korkusu çok kötü kedimi nasıl koruyabilirim bundan

26 CEVAP

aslihan_e

Fip değil Korona bulaşıcıdır, Korona taşımayan kedi yok gibidir. Anneden yavruya geçerler. Mutasyona uğrarsa fipe dönüşüyor, uzmanlar tam mutasyon nedenini bulamıyor. Korunması için yapılacak pek bir şey yok. Kimisi bağışıklığı yüksek tutun diyor ama sağlıklı kedilerde de oluşabiliyor.

aslihan_e

Evet şans işi, bir de genetik yatkınlık da var. Bazı cinslerde daha çok görülüyor ama tekir kedilerde de çok gördüm. Bir de kedi bebekken Korona geçirmediyse orta yaşlarında tanışırsa ihtimal artar. Kanser gibi düşünün, kimde çıkacağı belli değil. En sağlıklı beslenen spor yapan insanlarda bile görülür ya onun gibi.

orhdoner

Merhaba şuanda bizim sokak canımız da ıslak fip oldu tedavi görüyor klinikte malesef aynen çok var kimisi whiskas ile besliyor 10 sene birşey olmuyor kimisi de guzel mama vitamin herşey alıyor bakıyorsunuz hasta oluyorlar aynı bizlerdeki gibi kimimiz hep hasta oluruz kimimiz olmayız ona benziyor biraz da arkdaşın dedigi doğru korona taşıyıcı olması lazım zaten sokaktan gelen kedilerin %90 ı taşıyıcı malesef Allah kimsenin başına vermesin gerçekten çok zor biz şuanda yaşıyoruz umarım kimse yaşamaz.

Siyamask

Önlem olarak her hastalıkta olduğu gibi kedilerimizi stresten uzak tutacağız. Bağışıklığına dikkat edeceğiz. Eve yeni kedi alacağımız zaman karantina süreci belirleyeceğiz. Dışarıdaki patililerle temas ettikten sonra ellerimizi yıkayacağız. Tabii bu demek değildir ki %80lik kısımda olup %1 e dönüşmeyecek. :) İnşallah dönüşmesin de çok zor bir hastalık ve tedavisi her geçen gün dolarla beraber artıyor:(

stellabennett

yani tamamen şans mı

orhdoner

Çok sağolun teşekkür ederim veterinere sordum evdeki kedilerde de olabiliyor dedi annesinden genetik taşıyıcılık alabiliyor geçiyor dedi evde de doğmuş olsa umarım kimsenin ve sizlerin başına gelmez

çoğu sokaktan geldiği için tekirlerde daha yaygın çünkü kedi koronası onlarda daha yaygın. kedi eğer taşıyıcıysa stres gibi etmenlerle fipe dönüşüyor. 3 formu var diye biliyorum kuru ve ıslak bir de norolojik var sanırsam. kuru denilen daha kolay atlatılabiliyormuş ama gs ikacı kullanılıp tedavi bitse de hastalık hasar bırakıyormuş yani kedi aynı kalmıyor maalesef. bir de gs ilacının tam tedavi etmediğini sadece daha fazla yaşamasını sağladığı söyleniyor :( veterinerlerde corona testi yaptırabilirsiniz hamilelik testi gibi gözüküyor ama daha net sonuç için başka bir test ile laboratuvara gönderiliyor, bu kliniğin donanımına bağlı. corona pozitif çıkarsa kediyi olabildiğince stresten uzak ve bağışıklığını güçlü tutmak gerekiyormuş. ayrıca bir test daha var oran 5 olduğunda fip tehlikesiymiş oranın 8 ve üstü olması gerekiyormuş. bir de daha önce fip geçiren bir kediniz varsa onun eşyalarını ne kadar temizleseniz de kullanamazsınız virüs çok zor yok ediliyor çöpe atsanız başka birinin kullanması da siz konusu fipli kedinin tüm eşyaları yakılır. eve de en az 6 ay geçip detaylı bir temizlik yapmadan yeni kedi getirmemelisiniz. kendi kedinizle komşunuzun, arkadaşınızın kedisini sağlık durumundan haberdar olmadan bir araya getirmemeli, eşyalarını paylaşmamalısınız. sokaktaki canları elbette besleyebilirsiniz ama temas etmekten kaçının derim zira sabun da fayda etmiyor öyle olsa eşyaları yakılmazdı. kıayfetinize sürtünüp sürtünmediklerine de dikkat edin. hastalık veteriner ve klinikler yoluyla da bulaşıyormuş kliniğinizi iyi seçmelisiniz. tüm bunlar önlem hepsini yerine getirseniz de her zaman bir ihtimal var yukarıda söyledikleri gibi. çok uzattım işine yarayacak olursa tüm bildiğim bu. şunu da etkileyeyim instagram sayfalarından hiçbir kedi hastalığı için çözüm aramayın hastalığın tek çözümü gs ilacıdır alternatif çare ararken kedinizi kaybedersiniz jaldı ki zamanda çok önemli. yurtdışında fip aşısı varmış ama kullanımı halen tartışılıyormuş sanırım gs de aşı gibi bir şey o da her zaöan sonuç vermiyor.

orhdoner

Merhaba fip belirtileri iştahsızlık kusma kilo verme nefes almada güçlük çekme yemek yiyememe karın ya da ciğerde su toplanması gibi belirtilerdir. Korona olup olmadığını anca test yaptırarak anlayabilirsiniz hekiminize

Lebiş

Merhabalar, benim de kızım fip teşhisiyle fip tedavisi gördü ve şu an 84 gün sürecek gözlem aşamasındayız çok şükür. Yukarda bir arkadaşımızın söyledikleri çok şaşırttı beni çünkü kendi deneyimlerime ve doktorumuzun söylediklerine pek uymuyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim fip bulaşıcı bir hastalık değildir, bulaşıcı olan coronadır. Yani kediniz corona pozitif olduğu aşamada coronayı bulaştırma potansiyelindedir. Corona fipe çevirdikten sonra bulaşıcılığı kalmaz, bunu hekimimizden defalarca teyit ettirdim. Gs ilacı şu anda bu hastalığın tek çözüm yolu ve maalesef henüz legal yollarla temin edilemiyor. Hekimimizin de anlattığı gibi %90a yakın bir başarı oranına da sahiptir. Fipte erken teşhis çok önemli tedavinin başarılı olması açısından. İlk15-20 gün çok kritik bir süreçtir ve genelde kayıplar da bu süreçte yaşanmaktadır. Fip tedavisi bittikten sonra da 84 günlük gözlem süreci vardır, bu süreçte düzenli aralıklarla kontrolü ve tahlillerinin yapılması gerekir. Be en önemlisi hayatı boyunca düzenli olarak kontrollere götürülmelidir. Kedilerin eşyalarının, kıyafetlerinin virüsten arınmaması olayını hiç duymadım. Hatta benim fipli kızım bizimle yaşar abim geldiğinde kucağından inmez asla ama o kıyafetlerle kendi kedilerini kucaklar. Bütün kedilerimiz düzenli veteriner kontrolüne götürülür hiçbir sorunla karşılaşmadık. Yani kısacası fip hastalığı veba gibi bir hastalık değildir.

Lebiş

@stellabennett okuduğum makalelerde coronavirüsün birkaç hafta veya birkaç ayda sonlandığı yazıyor. Tabii burda evde yaşayan kedi nüfusu da önemli faktörmüş. Çok nüfuslu evlerde kedilerinin etkileşiminden ötürü coronanın sonlanmadığı da oluyormuş. Bu aşamada kedilerin farklı alanlara ayrılması etkileşime girmemeleri ve ortamlarının kumlarının temizliği çok önemli. Buraların dezenfekte edilmesi gerekiyor ki coronavirüs tekrar bulaşmasın

stellabennett

bahsettiğiniz karantina süresi ne kadar acaba

stellabennett

çok geçmiş olsun umarım iyileşir peki hep evde doğmjş evden dışarı çıkmamış kediler de taşıyıcı olabilir mi?

stellabennett

umarım :( 💜

edmrcglu

benim de en korktuğum şey 😔 kedim sokak kedisiydi zaten onda Korona kesin vardır diğer kedim de onun yavrusu onda da kesin vardır yazın taşınacağım nasıl stresten uzak tutacağımı bilmiyorum ve ben Konya'da kalacağım onları benimle mi bırakmalıyım annemle mi göndermeliyim onu da bilmiyorum araba yolculuğu yaptırsam çok stres olurlar mı acaba

stellabennett

@sapphirehire veterinerler gün içinde birçok kediye dokunuyorlar hijyeni sağlasalar da dediğinize göre çok zor temizleniyormuş bu durumda hasta kedilerin tedavi edildiği veterinerde muayene edilen tüm kediler aynı hastalığı kapmaz mı