Karma Aşı Tarihi

Anonymus683514

Merhabalar. Pasaportumuzda Karma Aşının 2. dozu için 6 mart pazar tarihi yazıyor. Kedimin 3. ayı dolacak tam bu tarihte (6 aralık doğumlu). Bu tarih karma aşının yapılabilmesi için son tarih midir? Yoksa en erken yapılabileceği tarih midir? 1-2 gün geç ya da erken olması sıkıntı yaratır mı?

Teşekkürler

8 CEVAP

simbakedi

bildiğim kadarıyla 2 karma aşıda tarih geçirilmemeli. yani ilk dozu olduktan sonra 2. dozun tarihi önemli yoksa ilk dozun etkisi kalmıyor diye biliyorum. bence veteriner tarihi uygun gördüyse bize bir şey söylemek düşmez gibi çünkü zaten ilk dozu olmuş.

Anonymus683514

Teşekkürler bilgi için şimdi görüştüm sizin mesajınızdan sonra randevu almak için, 7 mart tarihine randevu aldık 1 gün sonrasına.

fdq

Markaya göre ikinci dozun uygulama tarihi değişiyor. Zoetis firmasının (Amerikan) Felocell karma aşısının 2.dozu ilk dozdan 15 gün sonra yapılır. Boehringer firmasının (Alman) Purevax karma aşısı 21 gün sonra yapılır. Hasta bir hayvana aşı yapılmaz çünkü bağışıklık oluşmaz. Şu anda panleukopenia salgını var Türkiye’de. Karma aşıları 3 defa yapıyorlar yavru kedilere ve yetişkin olup ilk kez aşı olacak olanlara ve aşı geçmişi bilinmeyenlere. Karma aşı çok önemli, zamanında olun ve 3
doz olun.

Gunesyildirimm

Benim kedim 2. Karma aşıya götürdüğümde ishaldi, 3 gün sonra 2. Dozu yapabildik. Veteriner 3 gün sonra gel demişti. Belki bir kaç günden bir şey olmuyordur. Ama etkisi geçiyormuş falan diye duyunca şimdi ben de korktum, günü gününe yapılmalı mı? Kedi ishal olsa bile mi?

Anonymus985465

Bir kaç sene öncesine kadar 1. karmadan 2 hafta sonra 2. karma yapılıyordu. Ancak artık aşı yaptırdığım veterinerler, 1. karma aşının 3. haftada pik yaptığını ve bu sebeple 2. karma aşı için 3 hafta sonrasına randevu vermekteler.

Anonymus683514

Bizim aşımız Biofel PCH
https://www.bioveta.cz/tr/urunlerimiz/hayvan-sagligi/biofel-pch-enjeksiyon-icin-emulsiyon-kediler-icin.html

kendi sitesinde 3-4 hafta demiş.

3–4 hafta arayla iki aşılama. 8-10 haftalık yavru kedilerde ilk aşılama bir doz Biofel PCH ile ve 3 aylık kedilerde ikinci aşılama bir doz Biofel PCHR aşısı ile.

Siz söyledikten sonra pasaporttan bakıp araştırmak anca aklıma geldi :)

fdq

Şimdi hesaplayın ilk dozla ikinci doz arasında prospektüs da belirtildiği gibi 3-4 hafta var mı diye. Bazen veteriner bunu yanlış hesaplayıp yanlış tarih atabiliyorlar. Aklınızda bulunsun.

Anonymus683514

Evet 13 şubatta olmuştuk 7 martta 3 hafta 1 gün geçmiş oluyor. Yani bizim pasaporta işlenen tarih en erken olabileceği tarihmiş