Kedilerde Kapı Açma Davranışı

tugbasultann

2 yaş civarında dişi kedim kapıların saplarına atlayıp açıyor ve istediği yere girip çıkıyor bu şekilde bazı odaların ve banyo tuvaletin dışardan kilidi yok ve içerde hayvanlar için tehlikeli olabilecek maddeler var. Çalışan biri olduğum için evde olmadığım zamanlarda risk olabilecek bu davranışa rastlayan var mı veya psikolojik olarak yapılabilecek bir şey var mı? Çünkü çok ciddiyet arz ediyor kafasına göre sürekli her yere girip çıkıyor. Yeni edindiği bir huy

10 CEVAP

Siyamask

Ben şehir dışındaydım evde sadece babam vardı. Kapıyı kitlemeyi unutup işe gitmiş Kedim oda kapılarını açıyordu. Sen git sokak kapısını aç apartmanda gezin geri eve gireme :') Apartmanı inletince komşumuz sağolsun apartmanda kedimi bulup evin içine atıp üstüne kapıyı kapatmış. Ondan sonra kapı kulbuna yanaştığını görmemiştim :D dış kapıya dikkat edin:)))

kapı kollarını yuvarlak olan ve çevirilerek açılan tokmak stiliyle değiştirebilirsiniz. bizim oğlan da hep atlıyor ama açamıyor :D

Benim bı kedimde aynı dış kapıyı kilitliyorum anahtarı döndürdüğü mü görüyo ayakkabıliğin üstüne çıkıp iki patisiyle anahtarı çevirmeye çalışıyor ama gücü yetmiyo çok komik gozukuyo

oykuyildiz

Benim oğlumda 2 yaşında o da yapıyor bazen :) ben kapıları kitleyip yatıyorum genelde girmesini istemediğim yerleri . Birde bazen çok abarttığında koli bandı yapıştırıyorum kapının koluna yapmıyor o zaman

Buketdur

İçeriden kilitlenen yerleri dıştan tornavidayla kitliyorum bende çocuk kilidide alınabilir aslında benim kedimde açıyor bütün kapıları böyle çözüm buldum evde olmadığım zamanlarda

Anonymus683514

Çocuk kilidi tarzı şeyler de kullanabilirsiniz. Sizin açınızdan can sıkıcı bir durum ama hoşuma gitti benim :) Zencefil kapının altından patisini sokuyor ben içerideyken ben de dayanamayıp açıyorum :) Psikolojik savaş daha etkili sanırım :)

tugbasultann

İçeride çamaşır suyu, deterjan gibi şeyler olunca maalesef çok hoşuma gitmiyor :)) yoksa aşırı zeki bir hayvan da, başına bir şey gelmesinden korkuyorum ve tek başına değil, iki kedim daha var hele bir tanesi her şeyin tadına bakmak istediği için çok büyük tehlike 😃

tugbasultann

Allah'tan dış kapıyı hep kitliyorum :))

Dobbyko

Kedim 10 aylık açılmasını istediği her kapınin kulbuna atlayip açmaya çalışıyor. Kapı açık olsun umrunda olmaz. Kapalı kapı sevmiyor cocuum. 😁 Allah'tan şu an sadece salonun kapısını açabiliyor orayı da kapatmiyoruz. Ama balkonda vs tel yoksa o da çok büyük sıkıntı.

teddybal

Benim biri de açabiliyor bu yüzden hep kilitli dış kapı, bu arada haberiniz olsun sürgülü kapıları da açabiliyorlar evde Fransız balkon filan varsa aman diyeyim kilitli olsunlar hep, normal balkonun kapısını kilitlemiyordum zaten cam balkon hepsi kapalı camların da diye, bu kedimi dışarda balkonda buldum birkaç kez, bir gün izledim iki patisiyle asıla asıla önce küçük bir aralık açtırıyor sonra başıyla patisiyle ittire ittire o açıklığı büyütüp çıkıyor, kapı ancak sertçe çekince açılıyor o yüzden şaşırdım valla yetenek yani saygı duydum kediye şimdi onu da kilitliyorum.