Aşı Sorunumuz Var

msfkaya

4 aylık kedi sahiplendik bugüne kadar karma aşısı filan yapılmamış şu andan itibaren yapabilir miyiz zamanı geçtiği için aşı koruması sağlar mı

4 CEVAP

simbakedi

zamanı geçmedi eğer 5 yaşında da sahiplendiyseniz yapılır bu aşılar, koruması aynıdır

Renklipati

Zamanı geçmedi şimdi başlayabilirsiniz karma Aşı için...Zamanı şu şekilde geçiyor karma 2 doz uygulanıyor diyelim 1.dozu vurdurdunuz 2.dozu veteriner gün veriyor şu gün gelin,şayet o günü geciktirirseniz Zamanı geçiyor ve 1.doz etkisini yitiriyor hadi sil baştan tekrar olması gerekiyor

fdq

Karma aşı çok önemli, ama iç ve dış parazit tedavisini tamamlaması gerek önce yoksa aşılar bağışıklık sağlamaz, bu bilgi aşıların prospektüsünde de yazar. İç parazit bağırsak kurtları için yapılır, dış parazit pire için. İç parazitte veteriner hap yutturur veya aşı yapar. Yine aynı anda enseden pireye karşı damla yapar. İç/ dış parazit yapıldıktan aşağı yukarı 7 gün sonra karma 1 yapılır. Karma 1’den 15 gün sonra karma 2 yapılır.

Tabii şunu da eklemek lazım: bazı durumlarda iç/ dış parazit ilk yapıldıktan 15-20 gün sonra tekrarlanır çünkü kedi parazitten tam kurtulamamıştır. Kedinizde ishal/ veya cıvık/ çok ağır kokulu kaka varsa iç parazit tekrarlanmalı ve ancak ondan sonra karma aşı olayına başlanmalı. İç/dış paraziti ihmal etmeyin karma veya başka aşılar öncesi.

Salihaylmz

Karma aşısını yaptırın bir şey olmaz. İlk aşılar önemli