İç Parazitten Sonra İshal

Lavinia17

selam
kedimin iç dış parazit uygulaması yapıldı eve dönerken parazit hapını yuttuktan tam 10-15 dk sonra kustu.
ertesü gün tekrar kliniğe gittik bu sefer enjektör ile iç parazit uygulaması yapıldı.
bugün kedimin ishal olduğunu gördüm sebep nedir?endişelenmeli miyim?

6 CEVAP

fdq

İshal olabilir demek ki bağırsak kurtları varmış yüksek miktarda. Büyük ihtimalle 15-20 gün sonra iç parazit bir daha yapılması gerekecek, bağırsak paraziti yumurtalarından da kurtulmak için. İç parazit aşısı veya hapı yetişkin paraziti öldürür, yumurtasına etki edemez. Dış parazit yani pirede de durum aynı. Enseden yapılan pire damlası sadece yetişkin pireleri öldürür. Yumurtadakilerin 3-4 hafta büyümeleri beklenir ve iç/ dış parazit bir daha uygulanır. İhmal etmeyin sakın tekrarlatmayı hem iç hem de dış paraziti. İşler yoluna girince de iç parazit 3 ayda 1, dış parazit 2 ayda 1 uygulanmalı. Yaz aylarında ise dış parazit ayda 1 uygulanmalı.

Salihaylmz

Kusma ishal halsizlik olabiliyor
Kakasını gözlemleyin sürekli parazitleri gittiğinden emin olun geçmiş olsun :(

Lavinia17

parazit uygulamaları yapılmadan 2 gün önce 1 hafta boyunca antibiyotik kullanmıştı

Lavinia17

Zaten iki ayda bir parazit uygulamasini tekrar ediyoruz :(
Çok teşekkür ederim

Lavinia17

Teşekkürler

Renklipati

2 ayda bir parazit aşısı oluyorsa muhtemelen antibiyotik yüzünden ishal olmuştur..antibiyotik alımı insanda hayvanda mutlaka ishale sebep olur..üzerine parazit aşısı da denk gelince normal..devam ediyorsa kefir yada haşlama patates tavuk göğsü verebilirsiniz bağırsakları nı toparlar