2.5 Aylık Kedimde Ciddi Davranış Bozuklukları

hazirannnnn

Merhaba. 25 gün önce sahiplendiğim annesi mavi rus babası tekir olan kırma bir yavru kedim var. İki buçuk aylık, kız ve ismi üzüm. Üzümde ciddi davranış bozuklukları var. Hayatımda gördüğün en agresif ve saldırgan kedilerden biri sanırım. Sevdiği bir mamayi yiyor kumu sürekli temiz ve günümün tüm bos vakitlerini onunla oyun oynayarak geçiriyorum. Mutsuz yada sinirli olmasını gerektiren hiç bi durum yok veterinere gitti aşıları yapıldı evde onu rahatsız edecek kucuk bir cocuk yada baska bir kedi yok bir sürü oyuncağı var ve herkes onu seviyor. Tüm bunlara rağmen üzüm sürekli bizi, özellikle beni ısırmak ve pençe atmak istiyor. Yanlış anlaşılmasın bunlar oyun için yapılan şeyler değil. Yada oyun agresifligi değil. Daha öncede yavru kediler besledim ve hic birinde böyle durumlar yaşamadım. Üzüm bunu bize zarar vermek amacıyla yapıyor bunu yüzünden anlayabiliyorum. Sanki öldürmek istiyor gibi tırnaklarıni geçirip ısırıyor ve asla bırakmıyor. Geceleri onunla aynı odada yatamıyorum kesinlikle. Gözümde ve boynumda tırnak izleriyle sıçrayarak kalkıyorum uykudan. Üzüm henüz küçük yaptıkları acı versede büyük bir tehlike yaratmıyor ancak elbette büyüyecek ve o zaman bu durum tehlikrli bir hal alacak. Daha şimdiden her yerim pençe ve diş izleriyle dolu. Üstelik onu çok seviyorum ve acıdan ziyade böyle davranmasına çok üzülüyorum. Üniversite sınavina hazirlanmama ragmen tum bos vakitlerimi onunla geçiriyorum. Yinede mutlu olmuyor sakinlesmiyor. üzümde baska davranis bozukluklarıda var. Yiyecek olmayan seyleri yemek gibi. Veterinerimizle durumu konuştum ancak hiç bi önerisi yada durumun sebebine dair yorumu olmadı haftaya baska bir vete gidecegiz. Ancak burdaki uzmanlardan ve benzer yada ayni durumu yaşamış insanlardanda yardım almak önerilerini duymak istedim. Üzüm çocuğum gibi ve onu terk edemem bu durum gerçekten beni cok üzüyor. Önerilerinize açığım.

25 CEVAP

hazirannnnn

Ya burda sorunuma çözüm arıyorum sana laf yetiştirmekle uğraştırma beni. Üzümü görenler böyle kediyle yaşanmaz barınağa birak diyorlar bende bu sebeple yazdım kedimi terk edemem diye. Yani burdada bu öneriyle biri çıkacak olursa daha önceden böyle bi seçenek olmadığını soylemis olayim diye. Sana kim gel beni eleştir dedi seninde dedigin gibi burası bilgi edinmek için birileri birilerini eleştirsin diye değil. Kaldı ki beni görmedin tanımıyorsun internet üzerinden birilerini eleştirmek kolay oluyor. Ben hergün çantamda mamayla geziyorum denk geldigim sokak kedilerine veriyorum. Senin hayvan sevgisi öğreteceğin biri değilim. Daha fazla polemik yaratma.

iselas

Yeni ev ve düzen değişikliği nedeniyle biraz stres altında galiba, zarar vermek amacıyla saldırıyorsa korkuyordur.Evi kendi bölgesi olarak belirlemediyse sürekli tetikte olacaktır bu şekilde olduklarında en ufak bir uyaranda saldırıyorlar.Evde ona ait bir alan yaratmaya çalışın bir süre için sürekli oynadığı ya da yattığı eşyaları varsa sizin de en çok vakit geçirdiğiniz bir odaya toplayın hatta kumunu da oraya koyabilirsiniz kendi kokusunu yoğun olarak alırsa belki daha rahat olur.Evde gezerken nasıl hareket ediyor rahat ve güvenli mi kuyruğu havada mı geziyor?

hazirannnnn

Herşey yolunda güvende olduğunuda biliyor. Evdeki bütün odalar ona ait zaten. Nereyi isterse kullanıyor. Sadece bu davranışlarından dolayı ayni odada yatamıyoruz malesef. Bu yüzden geceleri salonda yatıyor güzel bir yatağı var orda yatmayı çok seviyor ama yinede geceleri yanımda olmak istiyor sanırım bundan dolayı bana biraz kızgın. Bir de ben sahiplenmeden önce kaldığı yerde kötü muamele görmüş kafese kapatılmış tuvaletinin üstünde oturmuş eve geldiğinden beri bizim sevgimizle ilgimizle çok toparlandı. Küçücük bişeydi büyüdü boy attı kilo aldı. Bunlardan dolayıda insanlara kızgın olduğunu düşünüyorum. Sevgi ve sabırla durumu gözlemeye devam edeceğim şimdilik tüm hayatımızi üzüme göre organize ediyoruz. Büyüdükçe sakinleşir umarım. Olurda sakinlesmezsede onu böyle sevmeye devam edeceğiz.

iselas

Rahat olmasına sevindim. Kötü muamele görmüş olması büyük bir ihtimalle bu davranışlarının nedeni böyle bir yavruyu kardeşim sahiplenmişti şuan 1,5 yaşında çok yakışıklı bir oğluş oldu.Ev halkına artık zarar vermiyor tırmalama ve ısırmaları hemen hemen hiç yok ama ev halkından başkasına da güvenmez elletmez hep savunma halinde durur.Zor bir kedi maalesef sizinki de büyük bir ihtimalle zamanla size karşı yumuşar ama diğer insanlara karşı her zaman temkinli olacaktır.Kedilerin sosyalleşmeleri yavruyken oluyor ve bu dönemde kötü şeyler yaşadıklarında saldırganlık davranışları zamanla azalsa da bir miktarı kalıcı oluyor maalesef ama bence sizlerle mutlu olacaktır biraz siz alışacaksınız o da zamanla daha iyiye gidecek Kardeşimin ailesinde öyle oldu şimdi gayet mutlular.Gerçi biz misafirler pek mutlu olamıyoruz ama her an o koltukta ben oturacağım ısırığı ile koltuktan fırlayabiliyoruz :)

hazirannnnn

Mdyg anlayışınız için teşekkürler

hazirannnnn

Zeynepgurgen iyi dilekleriniz için teşekkürler, aşacağımıza inanıyorum

MinelG

Mesela beni görünce bazen kendini kabartıyordu o zaman evde koşmaya başlıyorum o da peşimden koşuyor kovalanmaç oynuyoruz resmen :) bol bol enerjisini attırmaya çalışın.

MinelG

Bazı kedilerde kist durumu oluyomuş o da saldırganlık falan yapıyormuş ama hiç bilmiyorum ya.Benimki de ben uyurken saldırıyodu gözümü kapatmama rağmen.Onu çok yorup yattığım zaman mırıl mırıl uyuyor.Umarım zamanla düzelir

hazirannnnn

Miasugok hay ağzına sağlık. Herkes bi kendini hayvansever zannediyor. Maşallah su döktürmüyorlar ellerine. Onlar için herkes hayvanlarinı terketmek dövmek aç bırakmak için tetikte bekliyor adeta bunlarda ahlak polisi. Yardım amaçlı tek bişey yazmamış ama eleştiriye açık değilsin demeyide iyi biliyor.

Sizi issirdiginda yuksek ses tonuyla hayir deyin elle oynanan oyunlari oynamayin kucuk oldugundan anlamiyor herseyi oyun zannediyordur.hayir derken normal ses tonunuzla soylemeyin ki sizi konusuyor zannetmesin biraz tepkili soyleyin.sizi issirmaya devam ediyorsa baska koltuga gecin eger hala devam ediyorsa odadan cikin.kapiyi ortum miyavladiginda gidin sevin tekrar issirinca ayni seyleri yapin hemen duzelmez zaman alir biraz.sabirla bunlari deneyin dikkatini baska seylere cekmeye calisin.