Kedimiz İshal Oldu

Eness68

Yaklaşık 2 3 gündür ishal halinde ve az önce tuvaletinin biraz dışına ishal şeklinde kakasını yapmış yetişememiş sanırım. Bir süre önce mamasını değiştirmiştik ondan olabilir mi neler tavsiye edersiniz ?

9 CEVAP

Palyaco

Mama değişiminde oluyor

Ececimm

parazit aşılarını ihmal ediyorsanız bu da olabilir

Basakdd6

Kusma da varsa beraberinde mama değişiminden olabilir haşlanmış yumurta yerse yedirmeyi deneyin yoğurt ve kefir vermeyi de deneyebilirsiniz bi kaç gün sonra geçmezse kesinlikle veterinere götürün sağlıklı günler diliyorum

Eness68

parazit aşısı olmuştu. kusma yok veya hareketlerinde değişiklik. sadece ishal

aslihan_e

Bence yetişemeyecek kadar kötü ishalse veterinerden destek almakta fayda var ama siz bilirsiniz. Tamamen sıvı gibi mi? Mukoza denilen bir şeffaf sümüksü yapışkan var mı? Sindirilmemiş mama içeriyor mu? Renginde sarılık yeşillik var mı? Bunlar önemli ama hafif cıvık normal renkte bir kakaysa durum daha iyidir. Mamasını birden mi değiştirdiniz kademeli şekilde mi? 2 ay içinde iç parazit tedavisi oldu mu? Son iki hafta içinde evden çıkışı oldu mu veterinere gitmek de dahil olmak üzere, bunlar da önemli. Gerçi bazı enfeksiyonların kuluçka süresi çok daha uzun oluyor ama bazıları 10 gün falan sürüyor. Çıkışı olmadıysa, parazit tedavisi düzenli oluyorsa, kakada sadece cıvıklık varsa mama kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. İshal için arkadaşlar çok güzel önerilerde bulunuyor size de yazarlar ama viral enfeksiyon kaynaklı ishal durumlarında ishal kesici ilaç kullanılmaz dışarı mikrop atımının sağlanması için. Sadece antibiyotik probiyotik gibi ürünler kullanılır. Gözlemlediğim kadarıyla viral enfeksiyonlarda antibiyotikler ishali düzeltmiyor ama bağırsak florasının bozulması nedenli durumlarda fayda sağlıyor. Tabi antibiyotik kullanın demiyorum. İnşallah sadece mama değişikliğindendir.

byzkpln

Aynı sorunu bizde yaşadık ne yazık ki bundan dolayı 1 yavrumu kaybettim oda su gibi ishaldi sürekli su içiyor iştahsızlığı vardı. Olup olmadık yere ishalini kaçırıyordu sarı şekilde mukuslu gibiydi veterinere götürdük iç parazit hapı yutturdu iki yavrumada. Birde antibiyotik yaptı 2-3 güne düzelmezse getir tekrar bakalım dedi. İshal olan yavru daha kötüledi ne yazık ki bu 2-3 gün sürede kefir haşlanmış patates kuru mama tavuk göğüsü karıştırıp biraz iyi gelir umuduyla veriyordum. Yediği zaman dışkısı biraz katılaşıyor sonrasında aralıksız su içiyordu toparlıyor gibiydi. Sonra tekrar götürdük kliniğe yattı sürekli antibiyotik ve serum tedavisi görüyordu fakat bizdeki yavru çok küçüktü zayıflamıştı dehidrasyona girmişti anne sütü az aldı annesine araba çarpmış bundan dolayı bağışıklığı düşüktü ve tedavi ağır gelince ne yazıkki kaybettik. Aynı ortamda kalan diğer yavrumda var dışkı yumuşaması. 2.ci kez iç parazit dış parazit tedavisi görüyoruz şuan bunun tek farkı oldukça hareketli ve iştahlı olması. Henüz bugün başladık antibiyotik tedavisine. İç paraziti var ise kedinizin bunu 15 gün arayla tedavi edilmesi gerekiyormuş. İshal tüm canlılarda ölümcül olabiliyor bunu kulak arkası etmeyin kaka takibi yapın veterinere gitmeden önce hatta resmini çekin mutlaka. Telefonumda belki 15 çeşit kaka resmî vardır :) Canları sağolsunda artık yapıcak bişey yok. Çok geçmiş olsun

betulbakioglu

kedi ishali 2 gunden fazlaysa veterinere gidilmesi şart ciddi hastaliklar olabilir

Salihaylmz

Ani mama değişimi mamalar arası kademeli geçiş yapmama
Yeni mamanın dokunması gibi sorunlar olabiliyor
veya en son ihtimal de iç parazit
Bir kaç gün gözlemledikten sonra düzelmezse veterinere gidin derim

Eness68

düzeldi bu arada teşekkürler yine de bilgiler için. mama değişiminden olmuş sanırım