Hassas Sindirimli Kedi/Mama Değişimi

NorthNight

Herkese merhaba, daha önce bi kaç kez yazmıştım denk gelen olmuştur.

Bizim kız hassas sindirimli bir kedi eski evinde bonaciboya alıştırılmıştı. Bizde kısırlaştırınca royal canin hassas sindirim mamasıyla falan anca değiştirebildik. (Nd ye geçmeyi denemiştik kusmuştu)

Neyse velhasıl kelam ben rotasyonlu kullanmanın daha iyi olduğunu düşünenlerdenim, 5 aydır falan royal kullanıyoruz hala 2-3 kg royal canin var elimde. Yeni bir marka deneyelim istedim. Petshoptan 1 kg proplan somonlu aldım, sıkıntılı bir kedi olduğu için yüksek kglarda almadan önce 1 kg almak mantıklı geldi (normalde açık mama hiç almam. Ama hiç açılmamış 10 kg paketten yanımda açıp 1 kg tarttı, skt falan kontrol ettim yani mamada sorun yok)

2-3 gündür royal canin ile proplan somonluyu %10-20 oranında (oldukça az) karıştırarak verdim. Ve yine 2 kez mama kustu. Beğendi aslında o açıdan bir sorun yok ama çok az yemesine rağmen yine sindirememe sorunu yaşadık.
(Bu arada Royal canine geçerken hiç kusma yaşamamıştı)

Merak ediyorum kedisi böyle olanlar var mı? Mama değişimlerinde napıyorsunuz? Veya kedisi böyle olup rotasyonlu olarak mama kullanabilenler var mı?
Sürekli royal kullanmakta istemiyorum, napacağımı şaşırttı bu kız bana.

Vaktini ayıran herkese teşekkür ederim 🙏🏻

15 CEVAP

Salihaylmz

Hassas sindirimli mama kullanıyoruz biz de (kaka sorunu yüzünden) ama kusma sorunu hassasliktan değil mideden ileri geliyor olabilir. Yani mamalar dokunuyor ağır geliyor veterinere gitseniz iyi olur bence. Kusma hızlı yemekten de kaynaklanabilir ama royal kusmadı diyorsunuz o yüzden mide rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum reflü gibi bir şey olabilir diye düşünüyorum

Lils

Hassas sindirimliyse ve mamayı seviyorsa tat olarak hiç değiştireyim bence.

pablopicasso

Merhaba bu kusmalar bitmeyen kusmalar🥺🥺

Neyse ki bitti. Ne tetkikler yapıldı. Kan, idrar, röntgen, endoskopi, biyopsi… Kanser olmasından korktuk. Sonuç Oniki parmakta sıkıntı, helicobakter pylori ve gastrit çıktı ki buna bile sevindik. Çünkü tedavi edilebilirdi. Uzunca bir süre antibiyotik tedavisi gördü ve ağır geldi. Mide iç duvarı hasar gördü. Ara verdik başladık. Neyse süreci tamamladık. Ve Ekim başından bu yana sadece malt ve hills ı/d mama ile devam ediyoruz. Son 2 aydır da her sabah 1/2 omeprol hap içiriyorum. Çok şükür iyi ve kilo aldı. Tabir yerinde ise at gibi koşturuyor. Ve ilgi delisi🥰

Yarın kontrol var. Bakalım hap bitip, yeni kısır mamaya geçebilecekmiyiz. Geçersek hangi marka ?? Kafamda deli sorular ce endişeler…

Hılls çok çabuk toparladı ki.. Hills çerçöp deriz hep. O fiyatlara yazık deriz. Ama çok çok iyi geldi

MonikaveTori

Bizim erkek kedimiz de mama konusunda çok hassas bizde royal canin kullanıyoruz. Kısırlaştırdık yaşına girince kısır mamaya geçmemiz gerekiyor ama nasıl geçeceğim hiç bilmiyorum. Mama konusunu veterinere bir danışın bence diğer türlü kusma problemi yaşarsınız

NorthNight

Veterinere bu sorunları ilk yaşadığımızda götürüp detaylı baktırmıştık herşeyine, zaten öyle anlayabildik sorunun sindirim hassasiyeti olduğunu. Azıcık yese hazımsızlık yaşıyor bağırsakları doluyor (kakasını düzenli yapsa bile) mideye baskı yapıp kusturuyor.

Royal iyi geldi, ama sürekli aynı markayı kullanınca da uzun vadede bunun eksilerini yaşayacağız gibi geliyor.
Veterinerimiz yapacak bir şey yok bonacibo sindirim sistemini alt üst etmiş, geçişi uzun yapıp deneyerek iyi geleni anlayacaksınız diyor.
Ama bilmiyorum 4 yemek kaşığı royal in içine 1 tatlı kaşığı proplan karıştırınca bile kustu, azıcık yese bile etkileniyor 🤷🏻‍♀️

pablopicasso

2 gün önce hem kontrole hem de aşılanmaya gittik. Bir süre daha Hills I/D mamaya devam dendi. 5+5 siparişimizi verdik, geldik. Her geçen gün gelen zamla böyle uygun gördük. O iyi olsun da.🙏🏽

Poncimin

Virbac deneyebilirsiniz, veterinerlerde satışı oluyor. Genel olarak kedilere iyi geliyor, veteriner satışı olan mamalar arasında başarılı bir marka. Onun dışında Royal Canin tahıllı ve kedinize iyi gelmiş yine tahıllı olarak Happy Cat de deneyebilirsiniz belki. Royal Canin, Hills, Proplan gibi mamalar ile aynı segmentte sayılabilir. Et içeriği proteinden ve Hills mamalarda olduğu gibi et unundan oluşuyor. Happy Cat Stomach & Intestines (Mide ve Bağırsak) sistemi için özel formüle edilmiş maması vardı bir bakın isterseniz. Happy Cat hassas sindirim kedi maması diye aratırsanız çıkar. Ko lay ma ma, p et bu ra da, hiz li ma ma, p et za gibi sitelerde satışını gördüm. Benim bildiğim k o lay ma ma ve pet bu rada güvenilir, almadan önce son kullanma tarihini de sorup deneyebilirsiniz, kedinize iyi gelir mi deneyip görmeniz lazım tabi. Fiyatı 1,3 kg için 140 TL civarındaydı. Biz böyle bir sindirim sorunu yaşamadık hiç, o yüzden fazla da bilgim yok konu hakkında. Benzer durumu yaşayanlar daha iyi yardımcı olur.

NorthNight

@Lils Royalden genel olarak memnunuz sadece biraz tüy dökmesini arttırdı gibi. Zaten eğer çözüm bulamazsam değiştiremeyeceğiz, kustukça hırpalanıyor zorlamak istemiyorum.

@Poncimin virbac ı çok duydum ama onun düzenli teminini sağlayamayabilirim, küçük bir yerde yaşıyoruz 1-2 veteriner var. Veterinerimizde de yok diye biliyorum. Happy cat i duymamıştım onu bi araştıracağım.

Teşekkür ediyorum 🌸

Poncimin

@NorthNight

https://happycat-petfood.com/catfood/?p=1

Happy Cat'in sitesinin adresi bu. Almanya'da üretiliyor. Segment olarak Royal Canin, Hills, Proplan ile aynı diyebilirim, hatta içerik çeşitliliği konusunda daha zengin. Gluten içermiyor olması iyi. Sayfanın en altında doğru minkas yazan serisi yer alıyor. Onlar ekonomik segment için mamaları, o serisinin içerik kalitesi düşük kalıyor, o serisini pek önermem diğer serileri daha iyi. Dediğim mide ve bağırsak mamasının içeriği ve analizi bu şekilde, tabi siz de markayı araştırırsınız. Umarım kedinize iyi gelen mamayı bulursunuz :) İyi gelen mamayı bulursanız Royal Canin ile dönüşümlü kullanabilirsiniz..

İçerik:
Ördek proteini* (%24), pirinç (%15), pirinç unu (%15), et unu, pirinç proteini*, hayvansal yağ (kümes hayvanları dahil), patates gevreği, ayçiçek yağı (%2,4), lignoselüloz, hidrolize karaciğer, hidrolize balık*, pancar küspesi* (şekeri alınmış), kanola yağı (%0,6), mısır, elma posası* (%0,4), potasyum klorür, maya*, sodyum klorür, deniz yosunu*, keten tohumu (%0,16), hindiba tozu ( %0,15 = %0,1 inülin), yucca schidigera* (%0,1), maya* (özüt, %0,02 = %0,0032 MOS), devedikeni, enginar, karahindiba, zencefil, huş ağacı, ısırgan otu, papatya (%0,013), kişniş, biberiye, adaçayı, meyan kökü (%0,013), kekik (Kuru otlar, toplam: %0,16) *kurutulmuş

Analitik bileşenler:
Ham protein %34.0, ham yağ %14.0, ham lif %3.0, ham kül %7.5, kalsiyum %1.3, fosfor %0.95, sodyum %0.6, potasyum %0.65, magnezyum %0.06, Omega-6 yağ asitleri %3.5, Omega-3 yağ asidi %0.4

Anonymus985465

Sokaktan sahiplendiğim kediler de sürekli kusuyorlardı. Birkaç aydır Sanabelle sensitive yiyorlar. Kusmalar yok denecek kadar azaldı.İsterseniz ilkönce tester sipariş edin. Alman ürünü ve içinde et var.

Palyaco

Hassas sindirimi royal ve mera ben size merayi tavsiye ederim hassas sindirimi mamasi royalden cok cok iyidir

Gizemmii

Benim kedimin de hassas sindirimi vardı biz de royal canin kullandık kısır mamaya bile geçemedik. Vet problem olmaz zaten hareketli kilosu çok olmayan bir kedi dedi. Beş ay önce de kuzulu hills kullandım azar azar geçiş yaptım problem yaşamadı. Geçenlerde mama yetmedi biz de farklı bir mama alıp vermiştik kusmuştu. Şaşırdım ben de ama her mamayı kabul etmiyorlar maalesef

NorthNight

@hamlet teşekkür ederim 🙏🏻 Yanlış hatırlamıyorsam Sanabelle nin ki tahılsızdı, marka olarak beğensemde tahılsızlarda bi tık sıkıntı bizimkinde. O yüzden denemeye cesaret edememiştim.

@pablopicasso gerçekten çok zor mama seçme işi, geçiş bile yapmadan her mamayı tüketebilen kedilere özeniyorum bazen🥲 inşallah sorunu çözülmüştür sizinkininde.

@palyaco mera bi kaç kez incelediğim bi marka, ama kısır mamasına denk gelmiştim sanırım. Aslında iyi gelen 2-3 marka tespit edebilsem yıl içinde rotasyonlu olarak onlardan ilerlemek istiyorum. Denk geldiğinde merayıda düşüneceğim.

@gizemmii evet resmen şaşıp kalıyor insan napsa bilemiyor. Hemen hemen 1 hafta oluyor proplan denememiz %20 gibi çok az koyuyorum iki gündür kusmadı (3 kez kustu toplamda) , bir umutlandım bakalım bi kaç hafta daha karıştırırsam sorun çıkmayacak gibi.

Yanıtlayabildiğim/Yanıtlayamadığım tüm cevaplar için çok teşekkür ediyorum🙏🏻 Umarım tüm patili dostlarımız sağlıklı ömürler yaşar 🌸

Sezgek

Merhaba sindirim sıkıntısı yok kızımda ama bilmiyorum mamadan mı ben de proplan tavukludan somonluya geçtim öyle bir alerji yaptı ki anlatamam kaşınma gözde sulanma ve proplan tavuklu ve hindili uzun süredri kullanmıştık ayrıca peoplanda Mısır GDO ve benzeri çok zararlı şeyler var bilginiz olsun ben şimdi brit care hypoallergenic aldım ama tahılsız olduğu için yavaş geçiş yapmam gerek %20 ile dün başladım sindirim ya da dışkılama da sıkıntı yok ama kaşıntı devam şu mamaya bir tam geçebilsek rahatlayacağım