2.Kediyi Sahiplenmek İstiyorum Fakat

CalicoMia

Merhabalar ben 2.kediyi sahiplenmek istiyorum çünkü mia bana aşırı bağlı evde yokken bağırıyor odalarda beni arıyor dışarı çıkarken kapıyı kapattığım gibi evde bağırmaya başlıyor tek başına çok sıkılıyor fakat benim annem oldukça titiz birisi kıldan tüyden çok huylanıyor. Ben elimdne geldiğince miayı tarıyorum fakat genede haliyle tüy döküyor annem de bu yüzden 2.kediye olumlu bakmıyor fakat ben çok istiyorum özellikle siyah kedileri çok seviyorum fakat annem siyah olan bütün canlılardan korkuyor sizce siyah bir yavru alıp geçici falan diyip kalıcı hale gelmesini mi sağlamalıyım? Birde varsayalım yavruyu sahiplendim şöyle bir problem oluşuyor benim miam kısır fakat kısır olduğu halde kısır maması kullanmıyoruz (oldukça hareketli bu yüzden kilo almıyor) yavruyu alsam yetişkin maması yemek zorunda kalacak gelişimini olumsuz etkiler mi?

6 CEVAP

huqi

Siyah ya da başka renk fark etmez bence önemli olan bakıma muhtaç bir sokak kedisi sahiplenmek. Kedinizin karakteri nasıl? Sosyal bir kedi mi ikinci kediyle anlaşabilecek bir karakterde mi? Kendi kedilerimden örnek verecek olursam benim kedilerim 3 senedir yan yana hâlâ asla anlaşamıyorlar. Huq çok sakin yapıda bir kedi, onu sahiplendiğimizde de çok fazla koşan, hareket eden bir kedi değildi. Tomris'i bebekken sahiplendik huq'a göre enerji dolu sürekli oyun isteyen bir kedi. Huq'un üstüne atlıyor oyun için ama Huq nefret ediyor kaçıyor ve ilk kedimiz huq olmasına rağmen Tomris'e asla üstünlük kuramadı, çok naif bir kedi. O videolarda gördüğüm birbirini yalayan kediler gibi olmadılar asla hahahahah
(İlk sene gerçekten çok çektik, Tomris sürekli huq'un peşinde olduğu için ve huq hareketliliğe çok alışkın olmadığı için tomris den kaça kaça iki kere patisini incitti ve şişti, bi dönem ayırmak zorunda kaldık ikisini)
Bu yüzden kendi kedinizin başka bir kediyle anlaşabileceğinden eminseniz ikinci kediyi sahiplenin ve ikinci kedi mutlaka kendi kedinizle yaşıt olmalı bence. Biz mesela şu an ikinci bir kedi sahiplenseydik Huq gibi sakin bir kedi sahiplenirdik yani yaşlı bir kedi.
En önemlisi anneniz çok sıcak bakmıyorsa ikinci kediye sahiplenmeyin bence kediyi istemezse kedinin sonu tekrardan sokak olmasın🙏

aslihan_e

Bizim kediler hep ikili şekildeler, evet kardeşleri olmayınca yalnızken daha çok bağırıyorlar ama evden çıkarsam eğer yanında kardeşleri olsa da çok ağlıyorlar arkama. Yani kedi varken de ağlamaya devam edebilir onun garantisi yok. Bizimkiler kardeşlerine çok alışkın olduğu için birini alırsam diğeri biraz ağlar. Benim de 2 tane siyah kedim var. Aslında çok fazla siyah kedim vardı ama gençlik hastalığı ve fipten kaybettim. Geriye 2 tane kaldı. Siyahların yeri çok başka gerçekten, onlar sanki farklı türmüş gibi davranışları falan değişik geliyor bize. Benim annem de yeni kedi asla istemez ama annesi ölmüş iki yavru bir ara zorla balkona giriyordu, annem istemedi, biri öldü. O ölünce annem diğerinin kalmasına izin verdi ama o da gençlik hastalığı taşıyormuş kardeşi gibi o da öldü. Yani siz de annesi ölmüş bir yavru buldum kardeşleri de ölmüş falan derseniz belki anneniz acır bilemiyorum. Eğer iyi anlaşırlarsa ne kadar yetişkin olunca oynamasalar arada kavga da etseler iki kedi daha çok sizden ayrı durabiliyor. Gece bizden ayrı odada 2'si yatarsa sorun olmaz genelde bizimkilerde ama tek yatamazlar.

aslihan_e

Ve diğer yorumda dendiği gibi anlaşmaları şans. Yetişkin olunca kanlı bıçaklı olabilme ihtimali var. Bizdekiler öz kardeşler iyi anlaşıyor ama kuzenleriyle ayrı odalarda yaşatıyoruz. Yoksa birbirlerini boğup öldürürler o kadar ki.

beyzathemoc1

Benim ilk kedim yetişkinken bir yavru sahiplendim ve o da yetişkin olunca bir yetişkin sahiplendim tamaaaammen kedi karakteri yaşında hiçbir önemi yok hatta yaş büyüdükçe uysallaşabiliyorlar

Geçici diyerek almayın gerçekten Geçici kedi sahiplenin ve kedinizin hal ve tavırlarını inceleyin yoksa bi yavrunun yuva hakkına girmiş olursunuz

Mama konusuna gelince kısır kedilere yetişkin mama sadece kilo yüzünden verilmemeli değil idrar yollarında taş oluşturabilir veya böbreklere zarta verebilir kısır kedi maması kullanın yaveu sahiplenirseniz de yavru mamasi kullanın

Benim önerim kısır ve uysal bi kediye geçici yuvarlık yapmanız yönünde

CalicoMia

Mia hep yalnız başınaydı 4 aylıkken sahiplendim bu Ekim'de 3 yaşına girecek o zamandan bu zamana evde hep tekti. Anlaşma konusunda daha önce eve kedi geldi fakat üstüne saldıracak kadar bir agresiflik sergilemesi sadece tıslayıp hırlıyordu birde ufak pati atıyordu (tırnak çıkarmadan) bir süre sonra da yalıyordu. Ben anlaşabileceğini düşünüyorum tabi yinede sonucu kesin şekilde görmeden bilemem. Renk konusunda ise zaten bir takıntım yok. Miayı bana sahiplendirmek bayan sahilde kedi evinde gönüllü kedilere bakan bir bayan ordan bir tane sahipleneceğim yani kısaca sokaktan. Mia sıkılıp bize sarıyor ısırıyor diye bir arkadaş almak istiyorum en azından birlikte oynarlar diye düşünüyorum

Nadenge

Anneniz olumsuzsa bence bir müddet bekleyin. Bir olumsuzluk halinde ilk kediniz bile göze batabilir böyle durumlarda. Maddi açıdan da kolay olmuyor maalesef her şey iki katına çıkıyor ki şu an ekonomik anlamda önümüzü göremediğimiz bir dönemdeyiz.