Yavru Kedi Mi Yıkabilir Miyim

Sulemiss

Arkadaşlar 2 aylık kedim var yaklaşık 3 haftadır benimle kaka yaptıktan sonra patilerini poposunu siliyorum arada çünkü ağır kokuyor. Sildim ama bugün temiz durmasına rağmen kötü kökü geliyor ılık su ile yıkayabilir miyim güzel kurutsam hasta olur mu veya karın altından arka patilerini poposunu mu yıkasam fikir verebilir misiniz

13 CEVAP

Lils

Kediler yıkanmaz. Poposunu vs. de silmenize gerek yok küçük parçalar kalması normal. Kendi öğrenecek yalamayı ama her tuvaletten sonra yaşamasını beklemeyin. O kirli hissettikçe yalar

gokhansultan

Bence yıkamayın tavsiye etmiyorum. 2 aylık bir çok çabuk hasta olabilir. Korkulu rüya görmektense uyanık kalmak daha iyidir.

Baliminannesii

Aslında poposunu siliyorsanız kötü kokmaması lazım. Bir sıkıntı mı var acaba belki ağızdan geliyordur koku. Yavru kedi bir de üstelik temizdir ne kadar kirli olabilir diye düşündüm.

Baliminannesii

Hiç yıkamadıysanız bir kere yıkayabilirsiniz ama yavru olduğu için hasta olmasın ev sıcak olmalı

kitirkurabi

Benimki de 2.5 aylık, bence de yıkamayın. Ben siliyorum ve kurulayıp klimanın altına yatırıyorum sıcak sıcak :) Benimki de poposunu falan tam temizlemiyo bi de kum kaparken dışkısına patileri falan bulaşıyor bazen çok sıvı beslendiği zaman ishal oluyor çünkü. Aklım çıkıyor öyle kakalı gezmesine :D Ama siliyorum üşenmeden. Bence ne olur ne olmaz siz de silin. Zaten iç/dış bitiyor, karma aşı zamanı geliyor falan. Biraz sıkıntı yaratabilir :)

Bizimkinin kumu parfümlü kakası hiç kokmuyor hatta tüyleri bile güzel kokuyor kumundan dolayı

edmrcglu

kedi şampuanı varsa evde ben 5 yavru kediye bakarken çişlerine yetişemiyordum parkeye yapıp üstüne basarak geçiyorlardı bir kaba sıcağa yakın ılık su koyup içine çok az kedi şampuanı koyuyordum başka kaba yine sıcağa yakın ılık su koyuyordum iki bez bir havlu alıyordum bir bezi şampuanlı suya batırıp sıkarak o bölgeyi siliyordum sonra temiz suyla üstünden siliyordum havluya sarıyordum sardıktan sonra peteğe yakın koyarsanız üşümesin diye ve sadece pop kısmını silin bence bir sorun olmaz o kokuyu biliyorum çünkü idrar kokuyorlar bebekler

Anonymus683514

Annesiyle büyüyen kedi yıkanmaya ihtiyaç duymaz zaten nasıl temizleneceğini bikihordur

Seneca

1 kereye mahsus yıkanabilirler ama sorunu çözmedikçe tekrar kokacaktır. Ayrıca yıkayacaksanız kesinlikle bizim kullandığımız yetişkin şampuanı kullanın bebek şampuanlarının pH'ı kedilere hiç uygun değil. Bunu 1 kereye mahsus yıkamayı düşünüyorsanız ya da ilerde lazım olursa diye söylüyorum yoksa yıkamak önerilmez, ben bilgi vermek amaçlı yazdım ama tavsiye olarak algılamayın lütfen. Pamuğu ılık suyla ıslatıp poposuna dokundurursanız ıslaklıktan rahatsız olup yalar. Yalamadıysa daha çok ıslatabilirsiniz, aynısı patileri için de geçerli, illaha ki yalayacaktır. Düzenli yaparsanız zaten alışkanlık haline gelir, kedinizi sürekli sürekli yıkayamayacağınız için (çünkü deri sağlıkları için çok zararlı) bence o bölgeleri ıslatıp temizlemeyi kedinize bırakmanız en mantıklısı.

Ozzey

Merhaba kediler yikanmaz. Yavrular yikaninca ishal oluyorlar. Kolay kolay da gecmez. Yavruyu kaybedenilirsiniz. Koku genelde mamadan ya da ic parazitten kaynakli olur. Bence yikamayin yaz olsa yikayin bir kere derdim ama ev sicak bile olsa hastalanir.

Ozzey

Bir de yavrular sutten yeni mamaya gectikleri icin normal de olabilir belki. Sonucta bagirsaklari yenj yeni alisiyor. Gaz yapiyordur.

Mia-

Hayır kediler zaten çok temiz hayvanlardır. Yıkamak veya silmek yerine bu durumu hafifletmeye yönelik birşeyler yapabilirsiniz. Kullandığınız mamayı değiştirebilirsiniz ve kokulu kum kullanabilirsiniz.

Salihaylmz

Şimdi yıkarsanız her tuvaletten çıkarken yıkayacak misiniz acaba
Yani yavru ise tuvaletini tam örtemiyordur veya kakasi yumuşaktır kokuyordur kumu kokuyor olabilir bilemedim
Yavru kediler yıkanmaz hemen hasta olabilirler başınıza daha kötü dert olur