Kedim Yerinde Yatmıyor Ve Her Yere Tuvaletini Yapıyor :(

ecemomer

sokaktan sahiplendim şu an yavru ama yerine gidip yatmıyor yerine koyuyorum benden önce yatağa atlıyor... sürekli tepemde yatağımda beni de uyutmuyor.Hep oyun istiyor kendi de uyumuyor sepetine koyup kapağını kapatıyorum bu seferde miyav miyav sürekli içim elvermiyor...Ve tuvalet alışkanlığı kazanamadı önüne gelen her yere yapıyor :( ne yapabilirim yardım lütfeeen

15 CEVAP

Heiter

Yatak konusunda sabırlı olacaksınız. Yavru diye miyavlayacak ve üzüleceksiniz ama eğer yatakta yatmasında bir mahsur yoksa bir süre böyle devam edin, büyüdükçe (yatak odasının kapısını kapatınca) kendi belirlediği yerlerde yatar. Hiç olmadı, birkaç gün sonra sizinle uyumaya alışır ve oyun oynamayı bırakır. O zaman da, yatağın bir köşesini kıvrılıp yatar; bu sefer de siz kalmasını istersiniz belki :)
Tuvalet alışkanlığı ile ilgili yorum yapamayacağım çünkü bizimkilerin anneleri eğitmişti.
Neticede, kedi sahibi olmak sabır gerektiriyor, o yüzden sabretmek lazım.

Ece5

Yavru olduğu için yanında bir sıcaklık istiyor annesi zannediyor sizi yanınızda yatmayınca uyumaz bu alışkanlığı. Her zaman devam etmiyor merak etmeyin yanınızda yatmasına izin verin lütfen sizi uyutacaktır merak etmeyin oda uyuyacaktır tuvaletini yaptığı yerleri sirkeli Karbonatlı suyla temizleyin ondan önce tuvaleti bir peçeteyle alıp kum kabının içine gömün böylelikle tuvaletine oraya yapması gerektiğini anlayacaktır biraz sabır gerekiyor kediler akıllı hayvanlardır çok çabuk yeni düzeni alışacaktır pes edip de yapmıyor demeyin dediklerimi uygularsanız çok çabuk alışacaktır

Ece5

Yavru olduğu için yanında bir sıcaklık istiyor annesi zannediyor sizi yanınızda yatmayınca uyumaz bu alışkanlığı. Her zaman devam etmiyor merak etmeyin yanınızda yatmasına izin verin lütfen sizi uyutacaktır merak etmeyin oda uyuyacaktır tuvaletini yaptığı yerleri sirkeli Karbonatlı suyla temizleyin ondan önce tuvaleti bir peçeteyle alıp kum kabının içine gömün böylelikle tuvaletine oraya yapması gerektiğini anlayacaktır biraz sabır gerekiyor kediler akıllı hayvanlardır çok çabuk yeni düzeni alışacaktır pes edip de yapmıyor demeyin dediklerimi uygularsanız çok çabuk alışacaktır

Yavru istedigi yerde yatar em basta anlayamaz heiter'in dedigi gibi sabredin

Anonymus827062

Ona kumu gösterin onu hapsetmeyin. Kediler köpek gibi değil başına buyruk hayvanlardir. Sizin zorlamanizla yapmazlar cani ne isterse onu yapar. Siz gerekli ihtiyaçlarını karsilayin ve ona gösterin zamanla duzelecektir. Öyle kedi yat dediğin yerde yatan hayvan değil ki:) bir bakmissin koltukta bir bakmissin yerde yatıyor. Hele ki yataktan uzaklastiramazsiniz sizi uyurken görürse. Yapisal olarak uyumak ister. Tabiki her kedi yatağa çıkıp yatmaz

Heiter

Gece miyavlama ve bu yüzden uyuyamama meselesi bizde de oluyordu. Erken kalkacak insan için sıkıntı hakikaten. Bir iki gün, gece boyu miyavlar diğer oda(lar)da ama sonra geçer emin olun. Yine de çok küçük dönemlerinde sizinle kalması iyi olurdu, idare edebilirseniz tabi. Hiç olmadı, kaloriferin yanına yatak/kedi çadırı koymayı deneyin. Sıcak ve gözden uzak yerleri severler.

ecemomer

benim odamda yaşıyor annem biraz titiz bu konuda odadan dışarı çıkarmamak şartıyla kabul ettirdim :) o yüzden kendi odamın dışında bırakma şansım yok maalesef evet sokakta olduğu için üşümüş sanırım ishal olmuş hep oyun istiyor yanımda yatsa problem yok kafamın üstünde uyumak istiyor.Malum sabah erkenden işe gidiyoruz uyumamız lazım bakalım zamanla alışacak herhalde...kumu ince taneli sabun kokulu

goknur

Bizimde yatagimizda uyuyor hep suandada mesela. Soylenmis hersey zaten yavru kediler kucuk cocuk gibiler ellerinizi isiricak tirmalicak yumruk aticak size :) pesinizden ayrilmicak bunlara alismaniz gerekiyor benim her sabah 6 kafama oturur kedim bana taze mama ver diye hatta gecen gece mutfak isigibi acmadan ala karanlikta koyuveriyim hemen dedim ayaklarima dolanmis dusurdu beni yere mesela :)) sabir sadece :) tuvalet egitimide gelince tek yapmaniz gereken sey kumun icine onu koyup on ayaklarini kuma surtmek hemen beller hemen yapar ben surttugum gibi moda girmisti :) iyi sanslar

Odada dursun kapatmayin kutuya mi koyuyorsunuz yavru oldugu icin yapiyor bunlari

ecemomer

odada duruyor zaten kapalı değil kutuda değil yatağı var ama orada yatmıyor...

ecemomer

tuvaletini yatağıma yapmadığı sürece benimle uyumasında bir problem olmaz sanırım uslu uslu uyuduğu sürece :) deneyeceğim tavsiyelerinizi teşekkür ederim inşallah zarar vermem uyurken bilmeden

Heiter

İnsan tedirgin uyudu mu bir şeycik olmuyor. Eşim gözlemlemiş, ben yatakta döndüğüm zaman kediler yer değiştiriyormuş zaten. Zaman geçtikçe de güvenli olduğunu düşündükleri noktalara yatmaya başladılar.
(Şu anda yatak odasında yatmıyorlar ama biz uyuyunca onlar da uyuyor artık.)

tika_waylan

Biz yatak odasini kapatiyorduk evde istedigi gibi geziyor salonda koltukta yatmayi seviyor genelde tvyi de acik birakiyorum hem isik olsun hem de izliyor arada. Yatak konusu da bazen istemiyorlar koltuk yatak kanepe daha cok hoslarina gdiebiliyor. O konuda cok zorlamayin ama isterseniz kedi nanesi spreyi alip kedi yatagina sikin. Alisir zamanla asla kapatmayin odaya birakin evde gezsin odaya almak istemezseniz kendi yatak odanizin kapisiki kapatin.
Tuvalet egitimini kedielr cabuk alir kumunu mu sevmedi ilk geldiginde kristal kum kullanmistik yapmamosti bentonitli aldik yapti. Patisiyle kazma hareketi yapip bir iki kuma birakin hemen ogrenir. İshal falan mi baska yere yapiyor acaba? Normal degil cunku sokaktan aldigim kedi 1-2 denemeyle hwmwn kuma alismisti ve daha yavruydu anneelrinden ogreniyorlar zaten topraga kazip yapip ustunu kapatmayi. Saglik problemi olmadikca eve yapmaz ishal olinca yapar anca. Yavrular hareketli olur buyuyunce zaten surekli yatip uyuuorlar benimki hep tv karsisinda salonda yatar. Yavruyken daha hareketliydi gerci kedinin karekterine gore degisiyor.
Kagitlardan top yapip atin ayakkabi bagcigi gibi seyelrle oynatin. Ya da kedi oltasi alin, oyuncaklar alin, tirmalama tahtasi mutlaka alin oynayin enerjisini atsin zaten enerjisini atar aslinda su an en tatli anlari keske hoplasa ziplasa hep miskinlik pesinde benimki cunku buyudu. Bol bol oyun oynayin tadini cikarin bu yaramaz hareketli anlarininin tirnaklarini kesin (ucundan dikkatli ya da vete kestirip bakin size gostersin), tirmalama tahtasi oyuncaklar vs. Eve de zarar vermez bu sekilde.

tika_waylan

Gece miyavladigi icin ben almiyorum haftaici yatak odasina uyanmamak icin gece uyaniyor ve odada ses yapip bizi uyandiriyor e sabah da erken kalktigimiz icin problem oluyor ama eger boyle bir problem yoksa beraber uyumak cok guzel oluyor.

aksoy65

Benim gözlemlediğim şu bir kedi genelde sizin belirlediğiniz yerde değil daha çok kafasına neresi uyarsa orada yatar :) tuvalet kabını ona yakın çabuk ulaşabileceği bir yere bırakın arkadaşların dediği gibi tuvaletini peçete ile kumuna gömün o ondan sonra nereye yapacağını anlayacaktır.