Veterinere Gitme Eziyeti

Ececimm

Arkadaşlar kedim veteriner muayenesi günü bize aşırı eziyet ediyor aslında bir nevi kendisine de eziyet ediyor bugün kontrolü vardı götüremedik kendini parçaladı resmen siz nasıl götürüyorsunuz mama koyun vs demeyin box kutusuna koyduk mama işe yaramadı box kutusunun deliklerinden içeri bakıp koklayıp kaçıyor var mı sakinleştirme yönteminiz

14 CEVAP

dogakaradag

biz büyük bir taşıma çantası kullanıyoruz bu yüzden. çantayı dik olarak biri tutuyor yani betimlemek gerekirse çantanın açılan tarafı tavana doğru bakıyor. diğer kişi kediyi alıp o çantaya sokuyor. çanta dik durduğu için kedi çantanın kapanmasını kolay engelleyemiyor. başka çözüm maalesef bulamadık :/

simbakedi

ben de zor götürüyorum, geçen gün 4 kişi 20 dk uğraştık olmadı :D tam içine koyarken bacaklarını açıyor girmiyor. ben de artık onu normal zamanda kucağıma alır gibi alıyorum, o görmeden başkası boxı çıkarıyor. ona göstermemeye çalışarak boxın ağzını yukarı doğru tutuyoruz, sonra içine atarsam şanslıyımdır :D ağzı yukarı baktığı için tek hamlede kaçamıyor böylece kapıyı kapamaya da zaman kalıyor. siz de boxın ağzını yukarı bakacak şekilde koymaya çalışırsanız daha kolay olabilir.

hhBetyhh

Taşıma çantasını ortalıktan kaldırmayın sürekli görsün sıkıntı çıkarmadan girer,veterinerden geldikten sonrada çantadan korkup kaçacaktır ama kaldırmayın en fazla birkaç güne alışır bence.sonra bu döngü devam ediyor

Sezgek

daha önce de bu tarz bir başlık açılmıştı benim kedim asla taşıma kutusuna alışmadı kimisi inanmayacaktır ama benim kedim gerçekten fazla zeki başka bir başlıkta anlatırım uzun uzun bazen ilk defa karılaştığı bir davranışın sonucunu bile hesaplayabiliyor yani o taşıma çantasını değişmesine rağmen dışarısı ve veteriner ile özdeşleştirmiş bulunmakta ben hatta sadece veterinere gittiğini düşünmesin diye düzenli gezmeye çıkarıyordum ama benim kedim genel olarak dışarı çıkmayı hiç sevmiyor korkuyor kısacası çanta değişse de farkı yere de gitse o taşıma kutusuna girmek istemiyor sonuç ne mi zorla koyuyorum şöyle hiç yapmayı sevmesem de onu çantaya koyabilmemin tek yolu ensesinden tutmak ve bir kedinin bu kadar güçlü olabileceğini inanın kedi beslemeden önce bilemezdim önceden üzülüyordum onu öyle tutmaya ama zarar gelmiyormuş onlara eğer tak başımaysam çantasını tamamen farklı bir odada hazırlıyorum daha sonra ensesinden (tabiki doğru yerden) tutuyorum o zaten kitleniyor enseden tutunca sonra da götürüp çantasına koyuyorum kapağı kapatmadan önce elimi bırakıp hızlıca kapağı kapatıyorum benim için başka yol olmadı keşke olsaydı ama ben mümkün mertebe götürmüyorum veterinere tırnaklarını kendim kesiyorum paraziti de kendim yapmaya başladım yani yıl da bir kere falan gidiyoruz her angi bir sorun olmadığı sürece

Anonymus683514

Taşıma çantasını kaçamayacağı antre gibi bir yere koyun, yine girmiyorsa kapağını acın ilk günler. Içine minder de koyun

huqi

Ben de simbakedi gibi yapıyorum. Kedimi kucağıma alıyorum sakinleşsin diye cama getiriyorum dışarıyı izliyor o sırada ablam sessiz bir şekilde taşıma çantasını getiriyor. Ben de geri geri taşıma çantasına getiriyorum, hatta görmemesi için hafifçe elimi gözlerine koyuyorum. Görmediği için çok problem olmuyor ve kolayca giriyor. Eskiden 1 saat sürüyordu koyabilmemiz şu an böyle yapıyoruz. Diğer kedim Tomris meraklı olduğu için kendisi giriyor zaten, Tomris'in tek sorunlu olmadığı konu bu hndnrhsnsn

basakkbenn

Benim kedimde aynı maalesef hatta yapılan aşılar yüzünden strese girdi ve aşı olduğu yerlerden tüy çıkmamaya başladı önemli bir hastalığı yoksa iç parazit vs damlayla yapın derim veteriner nedeniyle girdiği stres zaten onu daha fazla yıpratıyor ve ömrünü kısaltıyor ,ben veterinerine de sordum onaylamıştı bu dediğimi ayrıca kaliteli mama ve multivitaminler kullanırsanız hiçbir sıkıntısı kalmaz bebişinizin. tabi kediniz dışarıya çıkan bi kediyse onu bilemem

meov

ben kucağıma alıp gezdiriyorum, seviyorum, okşuyorum, arkamız dönük şekilde. o sırada eşim boxu çıkarıyor. sonra cumburlop içine koyuyorum :) kediye bir fırsat sunmuyoruz :)

Salihaylmz

Boxı sirkeli su ile temizleyip öyle kullanmayı deneyin. Bir de üstüne örtü örtün sokakta iken stresini azaltır

Merveabdn

Ben kucağıma alıp kendime yaslayıp bir elimle ön bir elimle arka patilerini tutuyorum. O şekilde hareketsiz kalıyor ve bırakıyorum direkt içine. Hayvanada eziyet olmuyor. Taşıma cantasını bende ortalıkta bıraktım bi süre ama bu defa yanımada gelmemeye başladı evin içinde tedirgindi. 3-4gün durdu kaldırdım. Kediniz akıllıysa işe yaramıyor tam tersi stres oluyor.😁

Yesilyesil9

Bizim için de bu süreç eziyet yarım saat bile uğraştığımız oluyor
Kutusuna gidip tıslıyor hatta bazen o kadar nefret ediyor
Bizim çözümümüz eski tuvalet kabını boxu yapmak oldu onu sevdi içinde de yatıyor

Ececimm

Evet onu 1 kez denedik çantayı yukarı tutarak oldu ama çanta hep gözünün önünde gene de girmiyor ansızın koymak da mantıklı sağ olun

teo33

Lazer kullanabilirsiniz

MonikaveTori

Box genelde ortalık da dursun onu hep görsün oyun falan oynatın yanında, ödül maması verin sık sık böyle yaparsanız alışır boxa korkmaz diye düşünüyorum. Evde yapabileceğiniz aşıları mesela iç, dış aşısını evde kendiniz yapabiliyorsanız yapın. Hem sık sık veterinere gitme durumu olmaz. İç dış aşılarını evde kendim yapıyorum iyi de oluyor. Bizimkilerin boxa girmeme gibi bir durumu yok ama ben yinede stres yapmasınlar diye evde yapıyorum