İdrar Yolu Enfeksiyonu Tamamen İyileşmiş Midir?

Kedico

Merhabalar
Erkek kedim 9 aylıkken kısırlaştırıldı. Fakat kısırlaştırılmadan önce geceleri çok bağırmaya ve kum kabı dışına idrarının tümünü yapmaya başladığı için her ihtimale karşı ameliyat sırasında sondayla idrarı alınıp idrar tahlili yapıldı. Veterinerimiz İdrar tahliline göre ufak bir enfeksiyonu olduğunu mikroskobik incelemede yaptığını kristalleşme olmadığını söyledi ve tedavi olarak 5 gün baytril iğne ve 1 şişe kotervin kullandık. (Ameliyat öncesi Biyokimya testi de yapıldı. Ondaki değerlerimiz normal.)Tedavi sonrasında bağırması kesilmiş olmasına karşın 3 hafta kadar sonra yine idrar kabı dışına idrar yaptığı için bu kez evde kendim aldığım idrar öreneğine test yaptırdık. İkinci idrar tahlili sonuçları birinciden daha kötü çıktı. Fakat veterinerimiz çok ciddi bir sorunu olduğunu düşünmediğini üriner mamaya geçmemizin yeterli olacağını söyledi.(okuduğum kadarıyla kızgınlık, kastrasyon ve sonda işlemleri de enfeksiyona sebep olabiliyormuş. Muhtemelen bu yüzden ikinci testin birinciden daha kötü sonuçları olmasını çokta önemsemedi.) Bunun üzerine 2 paket unique urinary management mama tükettik sonrasında da brit care ürinary ile devam ediyoruz. Şuan için herhangi bir sıkıntımız yok gibi görünüyor. Kum kabı dışına idrar yapmıyor. İdrar yaparken sıkıntısı zaten hiç yoktu. Bağırmaları kısırlaştığından beri kesildi. Su içimi günde min 200 ml kadardır. Günde 3-5 kez idrarını yapıyor. (Bu biraz fazla bir rakam mı bilemiyorum.) Fakat veterinerimizde öyle bişey söylemediği için biz 2 paket klinik maması sonrasında bir daha idrar tahlili yaptırmadık. Sıkıntımız olmamasına rağmen yaptırmamız gerekir miydi? Fotoğraf olarak 1. 2. İdrar tahlillerini ve biyokimya sonucunu da ekleyeceğim. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar ve varsa aramızda veteriner hekimlerimiz yorumlayabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

1 CEVAP

bizim de geçmeyen bir sistitimiz var idiyopatik sistit teşhisi konuldu fakat ayda 1 idrar tahlili yapılıyor. birkaç parametre daha fazla bizim klinikte yapılan sizinkinden sanırım. üriner mama yiyoruz bazen takviyeler alıyorum hekime danışarak. bizim de enfeksiyon 500 dü ilk hastalığını fark ettiğimde düşürdük. kontrollü bir şekilde bir 5 6 ay geçirdikten sonra enfeksiyonu yeniden arttı yine düşürdük ilaçla. yani aslında tamamen iyileşmiyor belki uzuuuunca bir süre değerler kontrol edildiğinde kontrol altına alınmış ve enfeksiyon kalmamış denirse tamamen iyileşti diyebilirler ama biraz zor gibi. leu da 500 ü görünce düşürmek için uğraşıyoruz hemen 125 e düşüyor ama hala enfeksiyon az ve zararsız da olsa +1 şeklinde görünüyor. biyokimya yine bizim klinikteki sizin parametrelerden daha uzun görünüyor ve hepsi olması gereken aralıktaydı çok şükür yakın zamanda yine baktırmak istiyorum ama maddi olarak zorluyor. sizde fazla çıkan değerler nedir ciddi midir bilemedim.