Kısırlaştırmaktan Pişman Olmak

Yesilyesil9

Ne kadar gerekli ve faydalı olduğunu bilsem de biz kimiz ki ondan bu hakkı alıyoruz diye düşünüyorum hemde eziyet çekiyor bu süreçte kedim kaç gündür o kadar stresli ki gerçekten kısırlaştırma işini sorgulamaya başladım. Bu süreç geçince yine aynı düşüneceğim belki ama şu an haline çok üzülüyorum. Sağlıklı kedinizi verip vücudunda kocaman bir yarayla geri alıyorsunuz doğru düzgün yemek yemiyor yarasını da kanattı Allah sabır versin bu süreci geçirecek olanlara
Evet biraz pişmanım
İnsanlardan daha akıllı bir ırk insanlığa uygulasa ve bunu birtakım yararlı sebeplere bağlasa .. mantıklı gelmiyor
Bir canlının doğal hakkını elinden alıyoruz rızası olmadan
Bence kısırlaştırmaya mutlaka yapılmalı gibi bakmak bencilce herkes aynı değerlere sahip değil. Bunu söylüyorum çünkü bir kesim kısırlaştırmak istemeyenlere linç uyguluyor
Kızgınlık dönemi korkunç dışarı da salamayız doğum zor rahim iltihabı meme kanseri riski var hayvan stres oluyor biliyorum katılıyorum da ama yinede kesinlikle kısırlaştırmalı diye bakmamaya başladım
Halsiz üzgün var stresli yatıyor içim gidiyor doğum en azından doğal bir süreç
Neyse karar kişiye kalmış
Ama bu dayatılmamalı
Öyle yapıyordum daha kedimi sahiplenmeden karar vermiştim ama şu an daha açık fikirliyim

12 CEVAP

simbakedi

kedinizin elinden avlanma hakkını da alıyorsunuz, doğada yaşama hakkını da alıyorsunuz. neden bunları düşünmüyorsunuz da kısırlaştırmayı düşünüyorsunuz? kediniz mama ile çok mu mutlu sizce? evin içinde tıkılıp kalmaktan memnun mu? bir doğadan bahsediyorsanız baştan bozmayacaksınız ya da bozduysanız da yaşam standartlarını yükseltmek için yapılan şeylere lütfen laf söylemeyin. kedim ilerde meme tümörü olabilir, rahim iltihabı olabilir, her dk stresli evet biliyorum dediniz de, 1 hafta-10 gün kedinizin yaşayacağı bir sorun yerine sürekli acı çekeceği bir hastalığı mı tercih ediyorsunuz gerçekten? burada daha geçen hafta açılan rahim iltihabı başlığı var, o kedinin sahibinin ve kedinin yaşadığı acıları anlayamıyor musunuz?

açık fikirlilik değil bu, düpedüz kolaya kaçmak. kısırlaştırmayana yüklenmeyin diye bir şey yok ancak sanki bu doğruymuş gibi fikirlerinizi sunarsanız insanlar size dogruyu anlatır öyle ya da böyle. kanıtlarla ortada olan bir şeyi "bence" diye başlayarak güzelleme yapmamalısınız, doğru ortada. geçen gün birisi yazıyordu ki sağlıklı kediler kısırlaştırılsın, diğerleri çiftleştirilebilir her kedi ameliyatı kaldıramaz. hasta kediyi çiftleştirince öncelikle çiftleşen kediyi sonra doğacak yavruyu riske atarsınız. hasta kediyi kısırlaştırırsanız evet yine riske atarsınız ve bu yüzden de kan tahlilleri yapılır, bu yüzden sağlıklı kediler kısırlaştırılır. kanıtlı olan ve doğru olan bir şeye saygı duymam ben. dünya düz dese biri ona da saygı duymam, aynı kefedesiniz. kimse ameliyata giren kedide risk yoktur demiyor ama bunu veterinerler artık binlerce kez yapmıştır en az, kan tahlilleri de yapılınca neredeyse 0a inen bu riski almak mı, ilerde acı çekerek ölecek kedinizde pişmanlık duymak mı?

Warriorsans

Düzgün bir yerde kısırlaştırılan kediler hiç böyle ağır süreçler geçirmiyor. Jelibon kısırlaştırma operasyonundan sonra eve gelir gelmez oyunlar oynamaya falan başladı yani hiçbir şey yaşamamış gibiydi. Nasıl aşı olurken ya aşı ne kadar faydalı da olsa onun doğasına aykırı bu, bencilce bir şey ve yaparken canı acıyor o yüzden aşı yapmaktan pişmanım demek saçmaysa aynı durum kısırlaştırma için de geçerli.

NorthNight

Bu konular kar-zarar dengesine bağlı. Ülkemizde hayvanların şartları belli, inanın dile gelseler veya seçme hakları(akıl olarak) olsa onlarında ürememeyi seçeceğine eminim. Uzun vadede kısırlaştırmanın artılarının çok çok fazla olduğu kanaatindeyim ve gerekli görüyorum. Bu tip konularda her açıdan bakmak lazım siz iyi niyetli olsanızda hayvanların üremesinden ticari kaygı duyan insan sayısıda azımsanamaz.
Kısırlaştırma evet acılı ve zor ama 5gün çekti bizim kedimiz. Bizden önceki sahibinin doğurtmasının etkisini ise aylarcaa üstünden atamadı. Yavrusunu doğumda kaybetmişti, güçsüz, zayıf, psikolojik olarakta yıpranmıştı. Şuan kısır bir kedi ve inanın çok mutlu ilk sahiplendiğimiz halini 1-2 kez gören çevremiz bile sağlığındaki olumlu değişimin farkında.
Umarım bizler tarafından alınan kararlar partililerin ömrünü ve sağlığını güzel etkiler.

beyzathemoc1

inanın ben de bir dönem sizin gibi oldum yavrumu kısırlaştırmak için verdiğimde oturup o çıkana kadar ağlamıştım kedilerde doğumu defalarca tecrübelemiş biri olarak söylüyorum kısırlaştırma çok daha hafif bir süreç çünkü doğum sancılı 18 saatte zor doğuran kedi var yavrular büyüdükçe dişleri çıkıyor ve memeleri yara oluyor annenin ilk anneliğiyse ve annesiz büyüdüyse annelik ne bilmiyor ne yapacağını şaşırıyor yavruları istemiyor depresyona giriyor zayıflıyor kaldı ki emme bitmeden tekrar kızgınlığa giriyor ve asla emzirmiyor bu dönemde gerçekten kızgınlık onları fiziksel olarak da psikolojik olarak da rahatsız ediyor ve sayamayacagimiz kadar hastalığı tetikliyor gaz anestezi ve estetik dikişle kısırlaştırma 1 gunde etkisini kaybediyor yani iyileşiyor bzide öyle oldu ama bi kedim 1 yasina gelsin diye beklerken rahim enfeksiyonu oldu 1 hafta veterinerde kaldı kendimden nefret ettim gerçekten duygusal bakınca üzücü ama mantıken en doğrusu bu ve diretilmek zorunda maddi sebepler hariç bi hayvanı kısırlaştırmayan insan insan değildir benim gözümde pisliktir

beyzathemoc1

Düşünce meselesi değil ortada bir canın hayatı ve sağlığı var riskleri bile bile kısırlaştırmayip hayvanın hayatı için zar atan birine asla saygı duymam

beyzathemoc1

Kısırlaştırmayan çiftleştirir net bu hayvanlar eşlerini kendi seçmeli dışarıya saldın diyelim hayvanlar zarar verebilir hastalık kapabilir araba çarpabilir bir insan tecavüz edebilir veya zarar verebilir çiftleşsin diye kedi getirsen ya da kediye götürsen e eşini kendi seçmesi lazım onu buna zorlarsan bu tecavüz olur ki karşı tarafta hastalık olup olmadığını bilemezsin belirti göstermeyen taşıyıcılar var ek olarak hastalığı kaparsa yaşadığı stres de hastalığı hızlı bir şekilde ilerletebilir fip bu kadar yaygınken assssla başka kediyle yan yana gelmemeli

hannnngggg

olayı biraz romantize etmişsiniz kısırlastırmak istemeyenlerin bulduğu kılıf genelde “doğasını bozmak istemiyorum yaa”oluyor doğasını evimize alırken, betonlaşmayla birlikte bozduk zaten hayvanlar sokaklarda çöpten ekmek arıyor bulursa ne ala ne doğası? neden sağlığını olumlu yönde etkileyen yaşam kalitesini arttıran işlemi yaptırmayalım elimde olsa kısırlaşmayan kedi bırakmam resmen kısır kedi güzel kedidir bakımlıdır doğum acısı geçirmez ciftestigi kediden hastalık kapma riski olmaz yavrusuyla uğraşmaz kızgınlık belirtisi stresi yaşamaz sağlıklıdır yani olası durumlar yok mu tabi ki var o kısımda da güvenilir işinin ehli bir veterinere emanet etmek gerekiyor bir yerde güvenmek, ayrıca hiçte öyle karnında kocaman kesik falan olmuyor benim kedimin kesigi bir parmak boğumu kadar bile değildi minicik birsey, estetik dikiş gaz anesteziyle ikinci günde kudurmaya kaldığı yerden devam etti, bu süreç çabuk geçiyor sandıgımızdan daha metanetli hayvanlar bu arada evet bencilim

Yesilyesil9

Kısırlaştırma da tamamen güvenli değil ki anestezi alıyor sonuçta kedi

beyzathemoc1

Öncesinde gerekli tahlilleri yaptırdığınızda hiçbir riski yok sağlıklı bir kedi estetik dikiş ve gaz anesteziyle en geç 3 günde iyileşir

Yesilyesil9

insan değildir pisliktir mi abartmayın biraz saygı duyun insanlara herkes siz gibi düşünmek zorunda değil

Yesilyesil9

Her kedi 1 günde atlatmıyor ayrıca en az 1 hafta o da aksi bir durum oluşmazsa tabi

Yesilyesil9

Kısırlaştırmayı destekleyebilirsiniz ama yapmayana bu kadar yüklenmeyin bence