Soru Değil. Kedilerde Böbrek Yetmezliği , Teşhisi Ve Tedavisi

9 CEVAP

beyzathemoc1

Kedimin tedavi sürecinde bu yazıyı abartısız 50 kere okumuşumdur öldüğünde de aynı şekilde neyi yanlış yaptım diye defalarca okudum

Moral bozmak istemem ama bu hastalık tedavi olmaz
Kronikse asla olmuyor çok kby hastası kedi sahibiyle konuştum hepsi aynı şekilde vefat etti

Kediler diyalize ve nakile uygun olmadığından kedilerdeki en iğrenç hastalık bu

Diğer tüm iç organlara zarar verip yavaş yavaş öldürüyor

Alınabilecek tek önlem gereksiz ilaçtan kaçınmak baharatlı tuzlu gıda vermeyip düzenli check up yaptırmak ama bunlara rağmen yine de olabiliyor 6 yaş üstü kedilerde özellikle çok fazla kedilerin bol bol su içmesi sağlanmalı ve çiş su dengesi takip edilmeli deriyi çekip bırakmak lazım geç toplanıyosa su tutmuyodur vücudu

Anonymus985465

beyzathemoc1
Maalesef kedilerimiz hastalandıktan sonra araştırıyoruz.
Yaşadığım ve maalesef bilinçsizliğim yüzünden evladımın yaşadığı acılardan sonra elimden geldiğince kedi sahiplerinin dikkatlerini bu konuya çekmeyi vazife edindim.
SDMA testi, idrar testi, böbreklerin ultrasonla muayenesi sonucu, hastalık dönüşü olmayan safhaya varmadan evlatlarımızı koruyabiliriz.

beyzathemoc1

Böbrek yetmezliğinin kesin olarak belirlenmesi için gerekli test yani tam kan biyokimya çok uçuk fiyatlarda olduğu için herkes yaptıramıyor maalesef :(

caitlyn

bi de şeyi merak ediyorum, bu yaz kedimde kum oluştuğunda kontrol ettirmiştik ama test falan yapılmadı. böbreğinde bişi olsa veteriner der miydi yani olabilir falan bakalım diye? takip edildi sonra geçti sorunu, ultrasonla vd bakıldı :( lütfen cevap verin cidden çok paniğim şuan

Zxhrlast0x

Arkadaşlar bir bakar mısınız?? Ben kedim çok su içiyor diye böyle bir soru arattım okuduktan sonrada şüphelendim aslında idrarında falan bir problem yok ama son günlerde baya su içmeye başladı zaten antibiyotik tedavisi sonrası iştahı açılmıştı su içmesi falan bayada hareketlenmişti 3-4 gündür kedim yerinde duramıyor normalde biz şuan kendi evimizde değiliz o yüzden tek bir odada kalıyordu diğer odalarında açtığımda çok hareketlendi ve çok su içmeye başladı birde uzun süreli uykusunda (3-4 saat) uyanıp su içiyor birazda mama yiyor ne zaman suyunu değişsem o zaman içiyor aslında bunun bağlantısı var mı? Ama daha 4 aylık..

yagmur3545

Bu sorunu yaşayanlar kedinize hangi mamayı veriyordunuz?

caitlyn

tüm yazıyı okudum, yarın kontrole götürücem canım gerçekten çok sıkkın :(

Zxhrlast0x

@Caitlyn sizin belirtiler ne ? Bende şüphelenmeye başladımdaa..

caitlyn

@zxhrlast0x
benim kedimde zaten bu yaz çişini yapamama sorunu olmuştu ve nokta kadar bi kan vardı, idrar yolunda kum oluşmuş o zaman tedavi edildi ilaçla ve geçti. belirtileri çişini yapamama, kan, çok sık aşağı kısımlarını yalıyodu ve çişini yaparken miyavlıyodu.
bu ay tekrarladı, o zamandan beri hep dikkat ediyorum nrie kadar çişe girmiş, günde ne kadar çiş yapıyo falan hemen anladım gene yapamadığını. üriner mamaya geçtik bu hafta. 13 yaşında olduğu için de düşünmek istemesem de olasılık çok. ayrıyeten biraz kaşınıyor ve kilolu bi kedi. bi de geçen haftalarda neden olduğunu anlamadığımız seferlerde kustu (açken) yani umarım bişi çıkmaz ve ben kuruyorumdur ama yazıda yazıyodu bunlar, şuan çişini yapabiliyor kan da yok ama yarın götürücem.