Kedim Hasta

3 kedim var onlarla beraber bahçemde baktığım bir kaç tane daha kedilerim var.Hepsi tek tek grip gibi hasta oldu sokakta baktıklarımı veterinere götürmedim ama vitaminlerle iyi beslemeyle çoğunu iyileştirdim.Kendi kedilerimide dışarı bıraktığım için iyileştiler ancak en küçük kedim nerdeyse 2 aydır hasta.Bir kaç antibiyotik ilaca başladık ama yemek yemiyor yemediği için çok zayıfladı.Öksürüğü var öğürüyor ve kusamıyor.Burun akıntısı var.Bir süre toparladı ama yine düştü nasıl yemek yedirebilirim ne yapabilirim biri yönlendirirse çok sevinirim kaybedicsm diye çok korkuyorum

7 CEVAP

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun çok üzüldüm benim erkek kedimde de böyle sıkıntılar vardı ilk başta çok az hapşırık ile başlamıştı daha sonra antibiyotik bir sürü çeşit verildi klinikte kaldı fakat fayda etmedi çünkü ciğerlerine inmiş zatürre olmuş hiçbir ilaç fayda etmedi malesef bayagı bir tedavi oldu 1 ay kaldı klinikte gene ilaç bitince öksürük nefes alamama şikayetleri devem etti. Evde ben kendim bağışıklığı güçlendirici kemik ve tavuk kaynatıp suyuyla beraber haftada üç kere verdim ayrıca probiyotik yoğurt ve kefir takviyesi de başladım mamayı değiştirdim Acana mama kullanmaya başladım. 1 yıl sürdü hayvan hastanesine der götürdük başka doktora da gittik gene ilaçlar fayda etmedi en son bu takviyelere devam ettim kendim şuanda durumu eskisine göre daha iyi şükür 🙏 Siz de gecikmeden bir hekime götürün ilerleyince hastalık sonra iyileşmesi daha da güç olabiliyor ciddi bir sorunu yoktur inşallah Allah şifa versin kolaylıklar dilerim şimdiden umarım kolay şekilde geçirirsiniz bu süreci çocuğunuz iyileşir 🙏❤️

Çok teşekkür ederim döndüğünüz için🙏 Dün veterinere götürdük ilaç tedavisi yanıt vermezse sanırım kliniğe yatıcak yedirebilsem ben belki toparlardım.Umarım en kısa zamanda ikiside iyileşir 🥺

aslihan_e

Orhdoner gibi benim kedilerimden biri de zatürre olduğu zaman tavuğun en yağlı yerinden haşlayıp zorla şırınga ile suyunu içiriyordum. Tavuk suyu ciğerlerdeki birikimi sökermiş, öyle de oldu. Tabi ki antibiyotik tedavisi de gördü ama haşlanmış yağlı tavuk suyu çok etkili, çorbalık diye satılan yerlerden. Yatılı kalsa bile oraya şırınga ile götürüp içirebilirsiniz. Ya da onlardan rica edin suyu götürüp, içirsinler. Benimki öyle hırıltılı nefes alıyor öksürüyordu ki kimse yaşamaz diyordu. Gece de çok aşırı şiddetli horluyordu. Korona ciğerlere inince öyle oluyor. Şırınga ile zorla ağzına sıkacaksınız ağzının kenarından, diş arasındaki boşluktan. Bir de küçükmüş daha kolay içer. Burnu tıkalı olduğu için yemeyi bırakması çok normal, koku alamazsa yemiyor onlar.

orhdoner

Umarım en kısa zamanda atlatırlar Allah şifa versin tez zamanda 🙏 Size de kolaylıklar dilerim güçlü olmaya çalışın ki yavrularınız da güç alıp sizden daha çabuk toparlansınlar ❤️

Caglagng

Merhaba, kendisi yemiyorsa ezme şeklinde olan mamalardan alıp enjektör ile verebilirsiniz.

gaiakedi

Ateş yüksek olunca / burnu tıkanınca / ağrısı olunca / bulantısı olunca yemiyorlar. En sevdiği şeyleri düşünüp ağzına biraz koyun öyle olunca bazen biraz da olsa yiyorlar. Hiç yemezse siz napın edin şırıngayla besleyin. Serum takviyesi gerekebilir.

Salihaylmz

Öksürmesi tüyden değil ciğerlerden enfeksiyon kaptığı için olabilir veteriner kliniğine götürmek antibiyotik kullanmak da fayda var
Daha da kötüleşmeden