Kedim Sarı Kusuyor

mervelikedi

Arkadaslar merhaba. Kedim bugün sabahtan beri hasta. Sabah ben uyurken mamasını çıkarmış ve sarı sarı kusmuş. Halsiz ve gün içinde hep sarı su kustu. Veterinere götürdüm macun verdi. Macunu yer yemez kustu. Şurup verdi şurubu içer içmez kustu. Yarın tekrar götüreceğim ama gençlik hastalığı olmasından korkuyorum. Kedim 2 yaşında neredeyse...

16 CEVAP

buusracikk

Sarı kusmaları safra kusmaları anlamına geliyor. Ara sıra kusmaları normal fakat gün içinde 2 den fazla kusarlarsa o zaman mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Gençlik hastalığı başka kedilerle temas edildiği veya taşıyıcı bir kediyle aynı mama su kabının ve tuvaletin kullanılmasıyla olan bir durum. Eğer sokağa çıkan veya başka kedilerle temas eden bir kediyse olma olasılığı var sürekli evdeyse 2 yaşında ki bir kedide şimdiye kadar anlaşılırdı gençlik hastalığı en yaygın belirtilerinden biri kanlı ishaldir gençlik hastalığında. İç parazit veya üşütme de olabilir mutlaka veterinere götürün macun daha da kötü yapabilir araştırılması gerekir kan tahliliyle. Çok geçmiş olsun umarım bir an önce iyileşir 🤲🏻

mervelikedi

Selam büşra. Kedim hiç dışarı çıkmıyor evin kapısından adımını dışarıya atmaz ama 2 sene önce sokaktan almıştık kedimi. Ben de sarı kusmalarını safran diye biliyorum. Fakat gün içinde çok fazla olunca ve ağzına su dahi değse kusunca korktum. Vücut sıcaklığı da epey düşmüş. Üşütünce daha çok artması gerekmez mi 😭 Dün geceden beri her şeyi araştırdım. Çok korkuyorum. Tekrar veterinere götürmekten başka çarem yok. İnşallah iyileşir 😭

Anonymus985465

Sabah 05:00te yetiştirdiğim ilçe veterineri vücut ısısının düşmüş olduğunu tesbit etti. Kan alındıktan sonra küvöze alındı. Hemogramda bağışıklığın tanamen çökmüş olduğu görüldü.Yoğun bakına rağmen 9 saat içinde kaybettik.
Yavrum hayat dolu ve çok iştahlıydı.

buusracikk

@mervelikedi kusmanin bir-çok sebebi olabiliyor söylediğim gibi 2 den fazla kusma olduğu zaman endişelenmek gerekiyor. İç parazit, bağırsak-mide enfeksiyonu, yabancı cisim yutma, sindirim sorunları vs kusma sebepleri oluyor. Kan tahlili yapılmadan kesin şundandır denilemez maalesef bir an önce veterinere götürün muhtemelen serum takviyesi yapılır mutlaka kan sonuçlarına bakılması gerekiyor kesin tanı konulabilmesi için. Beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok geçmiş olsun umarım bir an önce iyileşir Allah şifa versin 🤲🏻

aysekeskin

bende aynı durumu yaşadım üç gün hiç bir sey yemedi 5 6 kez sarı kustu sadece veterinere götürdük antibiyotik ve serumla toparladık macun vs kusmasını tetikleyebilir çok az tavuk haşlayıp vermeyi deneyebilirsin

Anonymus985465

Acil işinin ehli bir veterinere götürün. Mutlaka hemogram yapılsın

Yavru kedimi liyakatsız bir veteriner yüzünden kaybettim.
Sizin yazdığınız gibi defalarca kustu, ateş 41'in üstündeydi.

Gizem8822

@Hamlet başınız sağolsun.

Anonymus985465

Gizem Hanım, Büşra Hanım sağolun

aslihan_e

Aşıları tam demek istedi heralde yoksa gençlik hastalığı hiçbir şekilde yaşa bakmaz. Özellikle de 2 yaşa yakın kedilerde sık görülüyor. Önceden karma aşı olduysa gençlikten çok korkmanıza gerek yok zaten. Sürekli safra kusan kediye malt ve şurup yazan veteriner koşarak kaçılması gereken veteriner ama mecburmuşsunuz. İnşallah iyileşir kediniz.

mervelikedi

Evet evet karma aşımızı olduk ama yani bugün 4. gün hâlâ iyileşmedi

Gizem8822

Kan testi yapıldı mı? Bağışıklığı nasıl? Ben size şöyle anlatayım. Benim kedim korona pozitif çıktı. Tedavi gördü bağışıklığını yükseltmek için gençlik hastalığına çevirmesin diye. Kedimin hiç dışarı ile teması yok. Yani demem o ki teması olmasa da kedilerde bu hastalık ortaya çıkabiliyor. Bağışıklığı düştüğünde belirtileri ortaya çıkıyor. Hatta benim kedimde belirtide yoktu. Kısırlaştırmaya götürdüğümüzde bağışıklığı düşük çıktı sonraki üç gün içinde iştahsızlık ve bir kerede kusmayla belirti gösterdi. Yani kan testi yaptırın bağışıklığı düşük çıkarsa korona testi yaptırın. Çok geçmiş olsun.

buusracikk

@hamlet başınız sağ olsun çok üzüldüm Allah sabır versin 🤲🏻😔

betulbakioglu

güncel bilgi verir misiniz durum nasıl

Ozzey

Merhaba kusma herseyden olabilir de vucut isisi dusuk olmasi sorun. Isitin hayvani.

mervelikedi

Merhaba arkadaslar. Kusura bakmayım cevap yazamadım. Kusma durumu devam ediyor. Veterinere gittik tedavi görüyoruz. Veteriner ciddi bir sorun görmüyorum dedi. İğne, vitamin yaptı ve bir şurup içiriyoruz. Bugün de mesela az önce tekrar kustu. Küçük bir yerde yaşadığım için gidebileceğim tek veteriner de bu. Hâlâ bir şey yemiyor ama kendi isteği ile su içiyor... Küçük bir başarı ama olsun 😭 Bir de günde 1 kez falan kusuyor. Bakalım bugün tedavimizin son günü. Vücut ısısı normal.