Dişi Kedim Doğum Yapacak Evdeki Erkek Kedimin Davranışları Nasıl Olacak

erndgr

arkadaslar merhaba. deneyimli olan kişiler veya çevresinde duymuş olanlar cevaplarsa çok sevinirim. evdeki dişi olan kedim hamile ve nasipse 10 güne kadar dogum olacak. bir de erkek kedim var (yavrular ondan degil erkek kedim kısır ) . dişi kedim doğurduğu zaman erkek kedim onlara saldırıp zarar verebilir mi eşim de ben de çalışıyoruz ne yapacağımızı bilemedik kızımı yavrularla odaya kapatmak veya oğlumu tek basına bi odada kapalı tutmak da istemiyorum. ama ayrı tutmak daha sağlıklı mı olur onu bilmiyorum. normalde erkek olan hiç saldırgan degil ama son zamanlarda kavga etmeye başladılar yavruların geleceğini hissetmiş olabilir mi acaba fırtına öncesi sessizlik mi bu kavgalar.

2 CEVAP

aslihan_e

Doğuma yakın dişiler kızgınlıkta yaydıkları gibi bir koku yayıyor ve bu erkek kedilerin dikkatini çekiyor, kediyi kızgınlıkta sanıyorlar. Kediniz ne kadar kısır da olsa bu kokuyu alıyordur, hem de dişi kedi içgüdüsel olarak erkeği çevrede istemiyordur. Bu yüzden kavga ediyorlardır. Yavru kedileri boğan, kocaman yavruları yiyen erkek kediler gördüm. Bu bir risk, ama benim beslediğim erkekler yavrulara hiç yaklaşmıyordu, kokusunu alınca kaçıyorlardı. Sanırım anneleri yüzünden başları belaya gider diye korkuyorlardı. Erkek kediniz eğer 1,5 yaşından küçükse yavrular biraz büyüyünce onlarla oynuyor genelde, henüz kendileri de tam yetişkin olmadıklarından oyuncu oluyorlar. Risk var ama küçük bir risk, her erkek kedi böyle bir katliam yapmaz. Biraz gözlemlemeniz gerek, erkek yuvaya bakmaya gelir, koklar sonra tıslayıp kaçması gerek. Kaçmıyorsa siz izin vermeyin azarlayın, zaten anne de istemez onu, sokaktakiler mecburen yemek bulmak için çocuklarının yanından arada ayrılıyor, evdeki kediniz yavruları korur yanında durup.

erndgr

teşekkürler 🌸