Az Önce Yazdığım Sorudaki Kedi Fip Değil Gençlik Hastasıymış?

Gkhan17

bu nasıl bulaşır neler yapmalıyım? belediye gençlik aşısı yapar mı

4 CEVAP

orhdoner

Merhaba hayır belediye yapmıyor sadece iç parazit aşısı yapar başka birşey yapmıyorlar elinizden geldiğince bağışıklıklarını yüksek tutmak için takviyeler kullanın başka malesef yapabileceğiniz birşey yok zaten diğer soruda da yazmışsınız takviye ekliyorum diye sık sık kapları değiştirin hepsi aynı yerden yemesin ayrı koymaya çalışın onun dışında başka malesef yapacak birşey yok karma aşı da belediye yapmıyor malesef özeller yapıyor ona da hepsi için güç yetmiyor.

aslihan_e

Bu durumda aşı yaptıramazsınız, eğer hayvanlara bulaşım olduysa üstüne aşı yapılırsa gençlik hastalığı taşıyan kedinin bağışıklığı yenecekse de aşı olunca yenemez, ölümü hızlanır. Gençlik hastalığı 5-6 ay kadar uzun bir süre bile gizlenebiliyor kedide. Onların korunması için ayrı ayrı karantina altına alınması gerekir onu da şuan yapamazsınız sanırım. Kapları sirkeli su ile yıkayın diyenler olmuş, sirke virüsler üzerinde etkisizdir, sadece bakterileri öldürürler bu bilimsel bir gerçek. Ancak çamaşır sulu suyla yıkayabilirsiniz ya da atacaksınız. Orada su kabı bulundurmayın bir süre, su verecekseniz her kediye ayrı kaplardan içirip orda bırakmamanız gerek. Aşı yaptıracaksanız önce test yaptırmanız gerek. Mamayı da her kedinin önüne ayrı ayrı bir kedinin yiyebileceği kadar koyun ve birkaç tanecik bile kalsa almanız gerek önlem amaçlı. Kedi evi gibi yatacakları yerler varsa onları tamamen iptal edin.

aslihan_e

Kustuğu yerlerin de bol çamaşır sulu suyla yıkanması gerek.

Salihaylmz

Gençlik hastalığına yakalanmaması için karma aşısı yaptırabilirsiniz
Bazı belediyeler yapıyor ama sadece sokaktaki canlar için
Bulaşıcı bir hastalık bağışıklık sistemini yüksek tutmak diğer kedilerden uzak tutmak gerekiyor