Gerçekten Artık Tükendim

handevuslt

Merhaba herkese. Bir sorunumuz var lütfen yardımcı olun. Yavru kedi sahiplendim çok fazla kediye bakan birinden. Yavru geldiği günden beri ishal. Veterinere götürdüm iç parazit denildi hap yutturdu geçer dedi dışkısında az kan vardı ama parazit hiç çıkmadı. 10 gün sonra veteriner fakültesine götürdüm. Dışkıda yumuşama vardı oda parazit dedi atması gerekiyor paraziti kan olursa anla ki parazittir başka yere tutunuyordur dedi. Yine kan vardı dışkısında ishale döndü haptan sonra fakat yine parazit çıkmadı. Ardından mantar oldu ecosinle yıkadım piresi vardı dış parazit yaptırdım derken maddi olarakta tükendim arkadaşlar. Tam düzeliyor gibi olur dışkısı yoğunlaşıyor ardından yine su gibi ishal. Bugün yine ishal olmuş poposu kızartmış ishalin asitinden ama aynı zamanda iştahı ve hali yerinde. Şimdi ben ne yapayım ? Artık maddi gücüm de kalmadı veterinere götürmeye yavruyu alalı 1 ay oldu aldığımdan beri hastalıklarla uğraşıyoruz. Barınağın kliniğine götürmek istemiyorum ama artık mecbur kalıcam bu gidişle. Elimden bişey gelmiyor yavru düzelmiyor.

29 CEVAP

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun belki mamasından kaynaklıdır ben de tam bilemiyorum probiyotik desteği vermediler mi hekimler size? Ya da özel gastro mamaları var reçeteli ondan da veriyorlar bu gibi durumlarda ben de tam bilemiyorum lütfen barınağa götürmeyin ölüme terk etmiş olursunuz bir sürü hastalık kaynıyor. Haftada üç kere laktozsuz kefir ya da probiyotik activia yoğurt çok iyi geliyor onu da deneyebilirsiniz isterseniz bir çağ kaşığı verin yavru olduğu için acil şifalar dilerim. Kan tahlili yapılıp röntgen çekildi mi belki yapılmıştır ama ben bilmediğimden sordum.

handevuslt

Haşlanmış patates pirinç lapası yoğurt kefir activia probiyotik yoğurt hepsini kullandım. Haşlanmış patatesi haftada 3-4 kere veriyorum şekilli olup yumuşak yapıyor seviniyorum sonra düzeliyor diye sonra yeniden ishale dönüyor. Şuan baya sarı su gibi geçende böyle olmuştu sonra kendi kendine katılaştı. Üşümemesi içinde sıcak su torbasına ılık su koyup yanına koyuyorum ama onu sevmiyor. Yani hiç halsiz değil gayet oyuncu kardeşi çok halsiz düşmüştü bu yavrumda öyle bişey yok

Aslında haşlanmış patates ishale iyi geliyor ama. Parazitse ve böyle atılıyorsa bilemiyorum. Yanlis yönlendirmek istemem. Bu arada üşüyor da olabilir. Kediyi sıcak tutun. Siz farketmeden yememesi gereken seyleri yiyor olabilir. Ozellikle süt. Ama ev yapimi yogurt verin mutlaka. Bir kasik bi verin bakalim. Hafta 1 kez. Mama olarak da ben en iyi hills mamada gordum diski. En saglikli kivam onda cikiyor benim test ettiklerim arasinda. Poposu cok kotu durumdaysa cok az zeytinyagi surun pamukla. Cok gecmis olsun.

handevuslt

Hayır ne kan tahlili nede röntgen çekilmedi. Probiyotik proplan fortiflora kullandık. Hiç faydası olmadı. Önce bilmiyordum proline mama almıştım sonra iyisini alıyım dedim proplana geçtim onuda pek sevmedi. Whiskas almıştım denemek için onu afiyetle yedi şimdi ondanda sıkıldı. Kademeli değiştirdim mamasını zaten ishal iyice kötü olmasın diye. Barınağa inanki hiç götürmek istemiyorum. Bunun birde kardeşi var o daha kötüydü onuda aynı şekilde tedavi ettiriyordum ama o dehidrasyona girmişti su kaybından hiç bişeyde yemiyordu. Mecburen barınak kliniğine götürdük önce iyi gibi iyileşiyor dediler antibiyotik ve serum takıyoruz dediler hergün arayıp durumunu soruyordum sonra öldü dediler ihmal mi vardı yoksa yavru bu tedaviyi mi kaldıramadı bilmiyorum. Bu yavrumada 2.ci götürüşümde antibiyotik olarak Flagyl verildi düzenli olarak evde 5 gün boyunca içirdim. Ardından mantar oldu ecosin aldım 2-3 gün önce onunla yıkadım. Tam düzeliyor diyorum seviniyorum sonra tekrar başlıyor. Veterinerimiz iç parazit hapını artık sıklaştırmamış gerektiğini 1-3-10 gün gibi aralıklara geçmemizi söyledi ama maalesef artık o hapı alacak imkanım dahi kalmadı. Hem psikolojik hemde maddi olarak yıprandım. Düzelsin istiyorum ailece çok sevdik sahiplendik mutlu bir yuvası var ama elimden bişey gelmiyor artık

gokhansultan

Synbiocure isimli prebiyotiği alıp kullanın 3 gün boyunca. Aslında antibiyotik te kullanılırsa bu üç gün boyunca çok iyi olur.

orhdoner

Kan tahlili bakılması lazım böyle durumlarda aslında çoktan bakılması gerekiyormuş neden yapılmamış anlamadım ben de başınız sağolsun diger yavrunuz için çok üzüldüm. Bol bol sıvı alması lazım ishal dehidrasyona uğratıp ölümcül sebebe yol açabilir. Hatta serum da takılması gerekebilir eger devam ederse hekiminize söyleyin yardım isteyin çıkan borcu taksitle de olsa ödemeye çalışırsınız. Çünkü yanlış anlamayın ama böyle durumlar tehlikeli olabiliyor. Allah şifa versin çok üzüldüm umarım bir an önce atlatır 🙏

Internette buldugum yazi.
.
Kedi iç parazit doğal tedavi yöntemlerinin en bilineni, Hindistan cevizi yağıdır. Mümkünse bu yağı kediler için üretim yapan firmalardan birinden tedarik etmelisiniz. Bu yağı, her gün çay kaşığının yarısı alacak şekilde koymalı, kedinize yedirmelisiniz. Dış parazit için de tüylerine bu yağ ile haftada 1 oranında masaj yapmanızın yeterli olacağından söz ediliyor. Aslında Hindistan cevizi yağının doğal olması halinde can dostumuza zararı olmayacağına inanıyorum. Bağışıklık güçlendirici ve içten tedavi edici özelliklerinden, biz hatırı sayılır bir süredir yararlanıyoruz.

Yine bir başka doğal tedavi yöntemi olarak sarımsak kullanımından bahsediliyor. Açıkçası bu konuda birden fazla görüşe denk geldim. Örneğin bilinen bazı pet sitelerinde, kediler için zararlı besinler arasında sarımsak geçiriliyordu. Başka bir ortamda da bir doğal parazitten korunma yöntemi olarak değerlendirilmesi, büyük bir ikilem uyandırdı. Veterinerime danıştığımda şu şekilde bir sonuca vardım:

Evet, sarımsak kedi sağlığına ciddi derecede zarar verebilen bir besin ve kedinizin bunu tüketmesine izin vermemelisiniz. Ancak haftada bir kez, bir diş sarımsağın 4/1 oranında tüketilmesi, parazitlerle mücadele açısından yeterlidir. Yine de kendinizi bu konuda riske atmak istemeyebilirsiniz, ki ben öyle yaptım sarımsak fikrimden vazgeçtim. 😊

Son olarak doğru olma ihtimaline çok güvendiğim başka bir iç parazit doğal tedavi yönteminden bahsetmeliyim: Elma sirkesi. Biz insanlar için de birçok sorunun önüne geçtiğini bilirsiniz. Dış parazit için elma sirkesiyle (bire bir oranda suyla karıştırılmalı) tüylerinin silinmesi; iç parazit için de suyuna birkaç damlacık elma sirkesi damlatılması yoğun olarak önerilen doğal korunma yöntemleri arasında yer alıyor.

Yalnız, sirkenin pirelerden tamamen kurtarıcı etkisinin olmadığını, düzenli kullanımda sadece pire ve diğer mikroorganik canlıları kedicikten uzak tuttuğunu veterinerimden öğrenmiştim. Bunun dışında papatya yağı, biberiye veya benzeri çeşitli doğal korunma yöntemlerinden sıkça bahsediliyor. Bunları kullanacaksanız öncelikle kedinizin alerjik bir reaksiyon gösterme ihtimaline karşı veterinerinizden yardım almalısınız. Ardından, kullanıma başlanan alternatif yöntemi istikrarlı bir şekilde ilerletmeniz gerekiyor.

handevuslt

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için ❤️ 🙏🏻

Oyuncu olusu yemek yiyor olusu iyi oldugunu gosterir aslinda. Sanirim tek sorunu ishal. Ya benim bi tanidigimin kedisi bendeydi. baska mamadan fazla yedigi icn ishal olmustu. 1 gune yakin mama vermedim sadece su verdim. Ishal oldugundan suyu icmesi gerek. Tum gun sicak odada tuttum. Bagirsaklari midesi iyice bosalsin sonra yavas yavas vereyim diye. Siz de boyle hc degilse aksama kdr vermeyin. Sonra sadece patates ve biraz yogurt verin. Sonra yine ni sure vermeyin kakayi bi gozlemleyin. Bi tam bosaltsin herseyi.

Ozlemcakil

Istanbul anadolu yakasinda ata veteriner var fiyatlari uygun ve hastane gibi feneryolu marmaraya cok yakin yazik olmesin yavrucak kiyamam kim ne derse yapmayin uzman veteriner gorsun cok ilgililer

Palyaco

Kullanicaniz tek şey var viyo immune 14 x30 ml hergul 30 ml verin 14 günlük tedavi mucizevi bir ürün deneyin tek çaresi

betulbakioglu

ne derseniz diyin benim kedimde ayniydi yavruyken almistim o kedinin acil serum antibiyotik tedavjsk gormesi lazim ve haplar n/d a/d mama o kedi maalesef ki olebilir aynisini yasadim

diablerose

gecmis olsun. sabirli olun. bagisik sistemi dusuk sanki. aminosol damlatabilirsiniz suyuna. antiparaziter olarak da baska bi marka belki daha iyi gelecektir. iştahinin yerinde olmasi iyiye isaret.

handevuslt

Mervenur hanım nasıl teşekkür etsem az gelir. Bende çok araştırdım ama hiç bu yazıya denk gelmedim daha önce bi kaç kişide Hindistan cevizi yağını önermişlerdi aklımdan tamamen çıkmış. Organik Hindistan cevizi yağı şuan elimde var deneyim hemen umarım şifa olur. Gerçekten minnettarım yol gösteren fikir veren herkesten umarım yavrum bi an önce iyileşir ve ailemizin ferdi olarak kalmaya devam eder ❤️🙏🏻

handevuslt

Aminosol kullanıyorum antibiyotik kullanıyoruz diye kesmiştim. 1 saat önce suyuna damlattım 🙏🏻