Nasıl Anlayabilirim

Arkadaşlar merhaba. 2 kedim var 1 ve 5 yaşında. 1 yaşında olan zaten hidrosefali hastası. Bu aralar karşıma çok fazla fip hastası kedi çıkıyor. 2 kedim içinde çok endişeleniyorum. 5 yaşında kedim surekli mantar oluyordu. Veterinerimiz bağışıklığı düşük dedi. Kan testi vs yapıldı. Ve bağışıklık güçlendirici ilaç kullandık. O zamandan beri çok şükür mantar sorunumuz olmadı. 1 yaşında kedimde bebekken vardı ilaç ve bakımla onda da tükendi bitti. Şimdi ben kedilerim için çok endişeleniyorum. Corona olurlarsa bunu nasıl anlarım ? Çünkü 5 yaşında olan kedim aşırı sinirli ve stresli bir kedi. Onun icin antidepresan kullandık fakat fayda etmedi maalesef. Neler yapabilirim ? Bağışıklık güçlendirici olarak neler kullanıyorsunuz

2 CEVAP

edadnmzr

Korona olduğunu anlamak çok basit değil çünkü çoğu kedi koronadır. Ve belirti falan vermez. Eğer korona olarak kalırsa zaten hiç korkmayın dediğim gibi kedilerin nerdeyse %90 ı koronadır zaten. Önemli olan fip e çevirmemesi. Eğer çok endişeleniyorsanız virüsü var mı öğrenmek istiyorsanız test yaptırabilirsiniz. Benim kedim korona, öğrendiğimde çok korkmuştum hatta burada da var başlığım. Ama bilgilendikçe korkum azaldı açıkçası. Vetomune bağışıklık güçlendiricisini kullanıyoruz. Fipe dönen kedi sayısı nadirmiş ama yine bir korkuyoruz tabiki az ihtimal olsa da bize denk gelebilir diye. Kumunu devamlı temiz tutmak gerekiyor mama kabı ve su kabı aynı şekilde. Stres olmaması lazım. Bağışıklığı en önemlisi. Yani merak edip endişeleniyorsanız test yaptırın sonuç negatif çıksa dahi dışarıdaki kedilere dokunduğunuzda kedinize elinizi yıkamadan üstünüzü değiştirmeden dokunmayın. Bu gibi önemler var yani. Umarım hepimizin çocukları sağlıklı büyür böyle şeylere gerek kalmaz ❤️

Salihaylmz

Veterinerden tavsiye ilaç alın bağışıklık sistemini güçlendirin
Eğer iştahsızlık karın bölgesi şişme halsizlik gibi şeyler genelde fipte görülen şeyler
Eğer şüphelenirseniz de test yapıyorlar erken teşhis her zaman iyidir