Diş Eti Sorunları

Warriorsans

Uzun yazıcam en baştan anlatıcam konuyu kusura bakmayın lütfen 🙏 Jelibonu ilk bulduğumuzda calisivirüs olduğunu düşünüyoruz ağzında ciddi bir sorun vardı antibiyotik vs uzun bir tedavi sürecinden geçti ve süt dişlerini de döktüğü için baya iyileşmişti ama hiçbir zaman ağzındaki kötü koku geçmedi. Evdeki kedimle jelibonun tedavisi bittikten sonra yan yana getirdik (20 gün ayrı kaldılar) bir süre sonra evdeki kedimin (şans) ağzının kokmaya başladığını ve hafifçe diş etlerinin kızardığını fark ettim. Jelibondan şansa geçmişti. Bende diş macunu, ağız spreyi, suya katılan tartar önleyici ve dr animal alıp günlük olarak ikisine de düzenli güzel bir ağız temizliği yaptım. Baya diş eti kızarıklığı ve kokuları azalmıştı hatta geçti gibiydi. O sırada jelibon kısırlaştırıldı kan tahlili de gayet güzeldi. Kısırlaştırmadan sonra antibiyotik kullandı. Bu süreçte ağız bakımlarını aksattım, yine sularına tartar önleyici falan koydum ama dişlerini fırçalamadım. Ve şu an ağız kokusu ve diş eti kızarıklığı şansta hafif jelibonda daha ağır bir şekilde tekrarladı. Veteriner antibiyotik tedavisi yapabiliriz dedi ama zaten daha yeni kısırlaştırma sonrası antibiyotik aldı, öncesinde de antibiyotik tedavisi yapılmıştı, sürekli antibiyotik vermenin iyi olduğunu düşünmüyorum. Bağışıklıklarını yüksek tutmaya çalışıyorum. Biraz araştırınca acaba böbrek sorunu olabilir mi dedim hem jelibon çok su içiyor dedim ama böbrekten kaynaklı olsa şansa da bulaşmazdı demekki bir virüs sebep oluyor. Ne yapmalıyım ben tekrar ağız bakımına başladım ama hiç istemiyorlar dişlerini fırçalamamı, haftada 3 kez fırçalamak işe yaramıyor her gün fırçalayınca aksatmadan ancak o zaman düzelmişti baya. Veteriner fakültesine götürmek istiyorum ama jelibonu yeni kısırlaştırdık zaten hemen götüremem maddi açıdan, biraz para biriktirmem gerek. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu nasıl tedavi uygulandı, neye dikkat etmem gerekiyor ://

12 CEVAP

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun benim dişi kedim de var geçmiyor malesef ne kullandıysak kullanalım diş etmedi kırmızı kalıuor bir süre pembeye dönüyor sonra gene aynısı oluyor sürekli antibiyotik vermek dediğiniz gibi iyi degil böbrekler açısından özellikle çok zararlı bir ara bağışıklık güçlendirici kullandık vitasigna nın petimunex vermişti hekim geçer gibi oldu gene aynısı oldu sonra damla verdi bitkisel dentavedin onu kullanıyoruz hala iki kedime de damlatıyorum bence de tam geçmiyor diş yapısından kaynaklı sanırım hekim öyle demişti bana umarım bir an önce atlatırsınız 🙏

Palyaco

Bu konuda dr natures dental cok etkili içtiği suya bile ekliyorsunuz isterseniz ağza sıkıyorsunuz ben 6 aydır kullanıyorum dişleri dis etleri cok iyi tavsiye ederim 500 ml 5 ml

Warriorsans

Fatih hayvan hastanesine gittiğimizde de gingivit demişti hekim ama gingivit bulaşıcı bir şey değil diye biliyorum, virüs kaynaklı olunca bulaşıyormuş sanırım ama zaten ikisi de sokaktan çok hasta şekilde geldi ve şansta korona pozitifti jelibonda calisivirüs diye düşünmüştük. Virüs kaynaklı gingivitin tedavisi yok diye okudum bazıları öyle yazmış :((

Warriorsans

@orhdoner çok geçmiş olsun size de 🥺 okudukça araştırdıkça anladım ki gerçekten çok zor geçen hatta geçmeyen bir illetmiş.. ben yine şükür ediyorum bulduğumda jelibonu ağzını açamaz durumdaydı, elimden geldiğince ağız bakımını tekrar düzene oturtmaya çalışıyorum. Biraz zaman geçsin fakülteye götürmeyi düşünüyorum, en azından veteriner görüşü almak içimi rahatlatacaktır. Çevremde bilgili ilgili diyebileceğim veteriner yok malesef ve ne zaman gitsek her şey için standart tedavileri antibiyotik..

Superisi814

Selamlar,
Gelmiş geçmiş olsun diyelim.
Gingivit ile uğraşanlar dan biri de benim.Ares'im de oldu ilk Sonra başka sokak kedileri de de ..Bunların hiç birinin ağız bakımını sizin anlattığıniz gibi yapabilme şansım yok.
Ares zaten yırtar beni.🙃
Kullandığım ürünleri yazayım
Hindistancevizi yağı , pristine jel,dış çekiminden sonra multiway antiseptik clean sprey .Bunların tümü ile baskilandi, biraz gelişme oldu.
Şu anda ise jel halinde lizin kullanıyoruz.
Kızını bir arkadaş önerirdi, Allah şahit o kadar ürün var elimde patladı, ihmal ettim.Yakin zamanda klinikte kaldı.Lizin ile tüyleri kendine geldi.Gingivit iicn de kullanıyorum.
Antitartar toz ürünler bizde hikaye.Suya damlatinca içmiyor.Su anda kızın ile devam ediyoruz, gidişat iyi.
Tavsiye ederim.
Ama şunu kestiremiyorum.Gingivit için siz de de etkili olur mu ?Mesela çok ünlü bir marka Ares'e gingivitte fayda sağlaması en, sokak canlarimda işe yaradı.
En azından bagisiklik ve tüy sağlığı için temin edebilirsiniz.

Nadenge

Bizim de dişi kedimizin diş etleri kırmızı. Bir yıl önce Fatih Hayvan Hastanesi'ne kısırlaştırmak için götürdüğümüzde genel muayeneden sonra veteriner Piraldyne diye bir damla yazdı. İçinde fırçası olan bu damlayı diş etlerine sürmeye çalıştık ama o zamanlar hiç müsade etmiyordu. Birkaç ay önce iştahının azaldığını fark ettik ağzını kontrol ederken diş etlerindeki kızarıklığın daha da arttığını gördüm. Piraldyne 3 hafta kadar diş etlerine sürdük biraz iyileşir gibi oldu. Daha sonra bir çay bardağına çok azıcık su birkaç damla da biodent hexidine damlatıp makyaj temizleme pamuğuyla dişlerini temizleme çalıştık. Ve bu süreçte bize izin verdi anladığım kadarıyla dişleri kaşındığından rahatlıyordu. Biz bu kızarıklığı geçiremedik ama diş temizliğine başladıktan sonra çok şükür iştahı açıldı. İlerlememesi için bebek diş fırçası kullanmayı düşünüyorum.

Warriorsans

@superisi814 size de çok geçmiş olsun 🙏 lizin daha önce şansta kullanmıştık bağışıklığı güçlenmesi için. Belki tekrar alırım aklımda bulunsun bu. Teşekkür ederim 🥰

Superisi814

Lizin jeli veterinerimiz gingivit için verdi.O yüzden ilk fırsatta en kötü bağışıklık için en azından diyerek alın.İnsallah ise yarasın.Bizde vefadan daha etkili oldu..

Warriorsans

@palyaco aldım o ürünü kullanıyorum ağzına 1 fıs sıkıyorum her gün gerçekten etkili olmuştu şimdi tekrar düzenli kullanmaya başkadık birkaç gündür

Warriorsans

@nadenge praldyne ilacı bizde kullandık, nefret ediyordu ama sürmek zorundaydım ağzına. O zamanlar iyi gelmişti antibiyotikle beraber kullanıyorduk. Tamamen geçirmemişti yinede. Biodent hexidine solüsyonu da kullanıyoruz düzenli olarak suyuna koyuyorum ama pek bir faydasını gördüğümü söyleyemem bunun

Warriorsans

@superisi814 markası neydi acaba biz jel formunda kullanmamıştık. Veterinerime sizinkinden sorarım

Superisi814

Carni Çare lysine force