Allah Rızası İçin Bir Akıl Verin Aklımı Yitirmek Üzereyim

Puppy730

Merhaba, bir ay falan olacak, yetişkin bir kedi sahiplendim ve onunla çok mutluyum. Birbirimize çok alıştık yanımdan ayrılmıyor o konuda bir sıkıntımız yok. Fakat tuvalet konusundan artık illallah ettim, günde en az üç kere dışkısını temizliyorum artık sinirimden hüngür hüngür ağladım çünkü bu problemi çözmek için yapmadığım şey kalmadı. Problem şu ki tuvalet eğitimi var. Kumuna gidiyor idrarını kumun içine yapıyor. Dışkılarken kabın en ucundan poposunu çıkartıp öyle yapıyor hem kabı hem yerleri mahvediyor. Öğrenci olmama rağmen elimde avucumda ne varsa hepsinden geçtim, alıp denemediğim kedi tuvaleti modeli kalmadı. Belki rahat etmiyordur belki şöyledir böyledir diye diye maddi manevi bittim. Tuvaletin konumu mu problem diyip dört gün süreyle alışsın diye evin her yerinde konumlandırıp denedim kendi odam dahil. Onu ürküten bir şey mi var desem mümkün değil zaten tek yaşıyorum 1+1 öğrenci evi klasik, onun değil rahatsız olacağı tamamen mutlu olacağı bir hâle getirdim zaten evi ona yuvamızı açmadan önce. Kapılı tuvalette de kapıyı poposuyla iterek yine yapıyor. En son kapalı ama kapısı olmayan bir kum kabı vardı evin içi zaten kedi tuvaletleriyle doldu, neyse o kum kabına giriş kısmından zıplayarak içine girip çıksın ki dışında yapamasın diye kalın bir plastik sabitledim üstten girebileceği şekilde. İlk yaptığımda mecbur içine yaptı o kadar sevindim ki. Sonra o plastiğe poposunu dayayıp yapmaya başladı ve her şey daha kötü oldu bu sefer poposunu sabitlediğim plastiğe dayadığı için kedinin de her tarafı battı. Dışkıya bulandı resmen gece kum karma sesine uyanmasam yatağa çıkıp boynuma yatacaktı o şekilde. Psikolojim çok bozuldu, geceleri sürekli uyanıyorum en ufak sese kuma gitti mi yoksa gidecek mi diye temizlemek için. Derslerim de mahvoldu para konusunda da bittim ama ondan da ayrılmak istemiyorum oğlum oldu benim. Yüzlerce hayvana baktım şimdiye kadar kedisinden köpeğine kemirgeninden kuşuna böyle bir şey görmedim. Lütfen bana bir akıl verin

33 CEVAP

Lils

Benim belalı kedim programına bakabilirsiniz. Jackson Galaxy kedi psikolojisi ile ilgileniyor İngilizce olarak mail gönderirseniz ilgilenebilir belki.

huqi

@mervenuryeleli bence yetişkin olmasıyla alakası yok, dışarıyı isteseydi kaçmaya çalışırdı. Hanımefendi öyle bir şeyden bahsetmemiş. Ben de Huq'u bebekken sahiplenmedim kulağında çentik vardı hatta kısırlaştırılmış bile kaç yıldır sokakta yaşadığını bilmiyoruz. Tüm dişlerini sokakta dökmüş altta ve üste toplam iki dişi kalmış bu yüzden de veterinerler yaşının olduğunu söylüyorlar. Eve aşırı uyum sağladı asla sokağı istemiyor, kaloriferle bitişik yaşıyor soğuklarda hendnejejdj
Camdan dışarıyı bile izlemiyor ilk sahiplendiğimizde yağmur yağdığı bi zaman gök gürleyince çok korkmuştu camın ordayken koridora koşmuştu. Diğer kedimi de bebekken sahiplendik ama sürekli apartmana kaçıyor, sıkılıyor evde. Gün içinde çok fazla ilgilenmemize rağmen sıkılabiliyor bi ara tasmayla gezdirmeyi düşündüm o kadar çok kaçıyordu ki ama yaşadığım çevre buna müsait değil vazgeçtim o yüzden.
Demek istediğim kediye göre değişlenlik gösterir, yetişkin kediyi sahiplenince mutsuz olacak diye bir şey yok

huqi

Şu üstten girişli kapalı tuvaletlerden deneyin diyecektim ama sanırım onun gibi bir şey denemişsiniz daha da kötü olmuş😔

Puppy730

Sokağa kaçmaya hiç niyeti olan bir çocuk değil, hatta tam tersi sokakta yaşıyormuş daha sonra bir ofise sığınmış ben de oradan sahiplendim. Kucaktan inmeyen kedilerden, tam ev kedisi. Leğen de olsa yine duvarına dayayacak poposunu gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Tepki için olsa idrarını da kumun içine yapmaz hatta kuma gitmez bile bir an önce bir yolunu bulmam gerekiyor. Tuvaletini temizlemek gözüme gelmiyor yanlış anlaşılmasın ama ne yaparsam yapayım işe yaramaması psikolojimi çok bozdu. Mail de atacağım bu arada teşekkür ederim. Böyle bir problem yaşayan başkaları da var mı bir çözüm bulan? Klozete alıştırın diyen oldu ama ondan çekiniyorum Allah korusun büyükte bir kedi dışkıladığı yere bakayım derken yüz üstü içine düşüp boğulmasından korkuyorum, öyle asla evde tek bırakamam okuduğum için de hep yanında olmam mümkün değil

gece18

Benim eski kedim genelde evde durmazdı. Gezer gezer eve gelirdi. Apartmanda oturuyorduk üstelik. Evde kum vs falan yoktu. Dışarıdan eve geldiğinde her tuvaletinin olduğu an gece beni uyandırıe tuvaletinin kapısını açmamı rica ederdi. Klozetli tuvaleti değil de alaturka tuvaleti kullanırdı. İşini bitirince bende su döküyordum. Zaten alaturka olan kısım onundu.

Sokaktan mı sahiplendiniz? Yetişkin oldugu icin disari ortamina daha cok alismistir. Yanlis anlasilmak istemem ama disariya alismis kediler disarida daha mutlu oluyorlar. Ev ortami onlari cok sinirlandiriyor. Bu bir tepki de olabilir eve alisamamasi da olabilir. Soyle bisey dusundum. Yuksek bir legen alsaniz. Legen gbi degil de bebek yikama legenlero oluyor ya her tarafi yuksek oluyor. Kum egitimi varsa o yuksek yere her turlu girecek. Cocuklar icin olan plastik oyuncak kutulari da olur. Icine atlayamaz derseniz yanina basamak olacak bisey daha koyun ordan atlayip girsin icine. Isi bitince de ordan vikar. Kenarlari yuksek olunca da disari cikmaz. Boyle dusundum ama umarim anlatabilmisimfir.

Warriorsans

Ne yapılabilir hiç bilmiyorum açıkçası üstten girilen tuvaletlerden önerecektim ama ozaman da tuvaletin duvarına yapıp üzerine bulaştırıyormuş. Dışkısında bir sorunun olmadığına emin misiniz? Bazen böyle sorunlar olunca da farklı eğilimler gösterebiliyorlar.

Warriorsans

@mervenuryeleli bence çok yanlış düşünüyorsunuz. 2 kedimi de sokaktan sahiplendim birisi 5 aylık yavruydu diğeri yetişkindi. Hiçbir sokağa gitme istekleri yok hatta dışarıdan nefret ve korkuyorlar, ediyorlar evde gayet mutlular. Bir kedinin evdeki sorunları, dışarıya çıkmak istemesi falan sokaktan gelmesiyle alakalı olmaz o kedinin karakteri veya bir sorunuyla alakalıdır

aslihan_e

Biz açık kedi tuvaletini geniş ve kenarları ingin olan bir koliye koyuyoruz, eğer yanlışlıkla dışarı yapacaksa o koliye yapıyorlar. Yine kolinin içine bir şey serebillirsiniz kirlendiğinde temizlemek için. Kedi tuvaletinden bayağı geniş olmalı dışardaki koli ya da kutu ne koyarsanız, dışarı taşma olmamaması için. Kedi tuvaletine de komple kenarlarını da kaplayan bir muşamba geçiriyoruz ki kap ve kenarları kirlenmesin. Kendinizi kötü hissetmeyin, çoğu kedi köpek sahibi bu durumlar yaşayabiliyor. Çoğu kişinin yatağına yapabiliyor kedi, sizinki yine çişini kuma yapıyormuş bu da çok güzel bir şey.

Superisi814

Selamlar,
Sokak kedilerini tedavi esnasında eve aldığım,alıştırmaya gerek bile kalmadan kum ya da toprak kullandigimiz oldu.
Kumunu beğenmemiş olabilir.Konumu kısa sürede sürekli değiştirmeniz ateşe sokmuş olabilir.Arkadasa katılıyorum.Jakson Galaxy videosu var bu konuda ve yorumları da okuyun.Dil bilmiyorsanız , Google translate en azından yorumlarda işe yarar.

Puppy730

Teşekkür ederim, bu kadar tedirgin olmamın sebeplerinden biri ben uyurken yüzüme yatıyor olması, ben de çok seviyorum beraber uyumayı hatta onsuz uyuyamıyorum çok alışmışım ama o gece uyanmasaydım muhtemelen ikimiz de çokokrem kavanozu gibi uyanacaktık o yüzden biraz stres yaptım. Tabii ki her kedi köpek sahibi yaşıyor bunları benim hayatım böyle geçti. Tuvalet problemi olan bir sürü köpek eğittim hepte öyle olanlarla ilgilendim. İnsanlar böyle durumlarda kolayca gözden çıkarabiliyor çünkü ama ilk defa bir kedide böyle bir şeyle karşılaşıyorum, rahatsız olduğu bir şey olduğunda ya da kızgınlık dönemlerinde yataklara, halıya işeyen kedileri de biliyorum ama bu çok farklı, artık travmatik bir şey mi bilmiyorum çünkü özenle öyle yapıyor beni bu da endişelendirdi.
Dediğiniz mantıklı, onu da deneyeceğim.

Puppy730

Ben de çok teşekkür ederim, fikirleriniz çok işime yarayacak, sevgiler hâlâ araştırıyorum lütfen başka fikri olan yazarsa çok sevinirim ❤️

edmrcglu

soru sahibine değil bu yazacağım size çok geçmiş olsun bir an önce atlatmanız dileğiyle 😔 ben kızımı sokaktan sahiplendim 2 2.5 yaşında 1 yılda eve tam alıştı şimdi prenses gibi hep uyuyor kardeşiyle oynuyor yemeğini yiyor ve eve ilk geldiği günden beri kum eğitimi kendiliğinden var yani sokak kedileri sabırla sokağı heri istemez kim yemek bulmak için çöp karıştırdığı yeri geri ister ki.

Gimlihanim

Alaturka tuvaletiniz yok sanırım. Klozetiniz varsa ona da alıştırabilirsiz. Bunun için özel alıştırma kitleri var. Nasıl yapıldığı da anlatılıyor. Aklıma başka bir şey gelmedi. Üzüldüm duruma 🤦🏻‍♀️

Gimlihanim

Bir de instagramda beneklimorkedi sayfası var. Kedi ve köpek davranış bozuklukları ile ilgileniyor. İletişime geçerseniz belki yardımcı olur.