İkinci Kedi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Policlal

Merhaba. Benim bir tane oğlum var 1,5 yaşında. Kapımıza dişi büyük bir kedi geliyor. İlk başta oğlum tıslıyordu vurmaya çalışıyordu şimdi tıslamıyor ama karşı karşıya getirmiyorum. Kapının önünde besliyorum kediyi. Bazen acaba kan tahlili yaptırıp eve mi alsam diyorum. Galiba evden atmışlar sürekli eve girmeye çalışıyor kendini sevdirmeye çalışıyor. Oğlum ise genel olarak sakin bir kedidir (kısır) fakat onun zor bir bebekliği oldu zor büyüttük. Nazlıdır. Sevmiyor başka kedileri.
Merak ettiğim şey şu veterinerlerin 2. kediyi önermediklerini, fip oranını arttırdığını, hastalık gibi sorunları doğrabileceğini duydum. Ne düşünüyorsunuz? Sizin 2 kediniz mi var? Daha mı iyi? Hiç stres yaratmayıp böyle mi devam etsem? Kafam karışık fikirlerinizi merak ediyorum

3 CEVAP

orhdoner

Merhaba benim 2 tane yavrum var iyiki de sahiplenmişim diyorum çok güzel arkdaş oldular sıkılmadan oynayıp duruyorlar. Bu soguklarda sokaktan kurtarırsanız büyük sevaba girmiş olursunuz hem de arkadaşı olmuş olur hekime götürüp önce iç dış yaptırırsınız bir de muayeneden geçer sonra da karma alışını yaptırdıktan sonra yavaş yavaş alıştırırsınız. Şimdiden hayırlısı olsun çok sevindim 🙏

aslihan_e

Fip'in nedeni bulunmuş değil ki. Evdeki birden fazla kedinin fip ihtimalini nasıl arttırdığını anlayamadım. Hiç Korona kapmamış bir kediniz olması gerek ki bu imkansız gibi. Belki kedinize test yaptırırsınız Korona negatif çıkar ama Korona her zaman testte çıkan bir virüs değil ki, çıkması için vücutta aktifleşip çoğalması gerekiyor. İsterseniz 1 kedi bakın isterseniz 10 kedi, fip ihtimali her zaman vardır. Birden fazla kedinin bakıldığı hangi durumlar tehlikelidir, evinize sürekli dışardan kedi alırsınız, karantina uygulamadan aşı yaptırmadan diğer kedilerle aynı odaya koyarsınız, o kedi hastalık taşıyıcısı olur. Barınaklarda olduğu gibi. Yapmanız gereken kediyi alıp 2 hafta ayrı odada karantina altında tutmak, bu süreçte iç-dış parazit tedavilerini yaptırmak, sonra maddi durumunuz varsa dediğiniz gibi test yaptırıp (Beklemeden direk test yapılırsa yeni kapılan bir virüs varsa vücutta henüz kuluçka süresini tamamlamadığı için testte görünmeyebilir) ondan sonra karma aşısını yaptırmak, 2. karma aşı tamamlanıp bağışıklığı oluştuktan 1 hafta sonra mümkünse kısırlaştırmak çünkü kısır olmazsa kedinizle aynı ortamda kalırsa kızgınlığa girebilir onunla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ondan sonra kedinizle buluşturmak. Bu en temiz risksiz yol. Belki yeni kedi kedinizle hiç anlaşamaz ama o kedi sokağa dönse bile ona büyük bir iyilik yapmış olursunuz. En azından karma aşıları tamamlanırsa gençlik hastalığından ölme riski kalkmış olur. Bunları uygulamadan direk iç dış parazit tedavisi yaptırıp karmayı da yapabilirsiniz tabi ki ama diğer türlü hiç riske girmemiş olursunuz. Ondan sonra 2 kedi yüzünden oluşan bir hastalık probleminiz olmaz. Ben bunlarla uğraşamam derseniz o kediye yardım etmek istiyorsanız maddi durumunuz varsa yine test yaptırıp gençlik hastalığı taşıyıcısı değilse aşılarını yaptırabilirsiniz. En azından gençlik hastalığından ölmez, bu ona yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri.

Salihaylmz

Benim hep aklımda olan konu. Benim kedim de zor büyüdü çok şeyler atlattık. 2.kediyi biz de düşünüyoruz yavaş alıştırmak vs çok önemli. Sağlık konusunda da bütün aşı ve testlerden sonra eve alabilirsiniz ben kendime böyle çözüm yolu buldum