Kedime Hastalık Bulaştırmış Mıyımdır

stellabennett

bunu FIP başlığı altındaki sorumda da sormuştum ama kafam çok karıştı normalde dışarıdaki kedilere temas etmiyorum (kendi kedime bir şey olmaması açısından yoksa çok seviyorum kedileri) üniversite okuduğum için başka bir şehirdeyim kedim ailemle kalıyor yurttayken (yani 2 buçuk hafta önce) bir kediyi sevmiştim üstüme falan değmişti şimdi de birkaç gün önce memlekete döndüm kedimle temas ettim herhangi bir hastalık taşıyıcılık bulaştırma söz konusu olabilir mi :(

17 CEVAP

Gizem8822

Aradan 2 hafta geçmiş nasıl bulaştırma ihtimaliniz olsun ki

aslihan_e

O kişiler tamamen saçmalamış. Kedilerdeki virüsler insana yerleşip çoğalamazlar ki taşıyıcı olasınız. Sadece temas sırasında salya, dışkı, sümük gibi akıntılar elinize bulaşırsa yıkamayıp kedinize dokunursanız o ihtimal oluşur. Onun dışında size geçip ordan kediye geçme gibi bir durum söz konusu değil.

Palyaco

Hiçbir sıkıntı olmaz üstünüze çıkarıp elinizi yikadiysaniz

betulbakioglu

bir kediye temas ettikten sonra ustunumu basinizi cikartip ellerinizi guzelce yikamaniz gerek bunu bilmiyor musuznu

Gizem8822

Öyle bir şey olsa bütün kediler fip olmuştu içiniz rahat olsun :)

aslihan_e

Eşyaları nasıl yakma durumu olur, evdeki kedi gençlik hastalığından öldü diyelim ki, o evin her yerine virüs saçılmış oldu. Çamaşır suyuyla dezenfekte ettiniz diyelim, koltukları da mı çamaşır suyuyla dezenfekte edeceksiniz mesela, nereye kadar yıkayabileceksiniz. O eve aşısız kedi girerse hastalık bulaşma ihtimali oluşur. O yüzden o evdeki her şeyi yakmadan virüsten kurtulamazsınız deniyor. Çünkü çoğu virüs eksi derece soğuklara bile dayanıklı, aylarca kalabiliyorlar. Ama siz ellerinizi bol sabunla köpükle yıkadığınızda virüslerin yapısı bozulup akıp gidiyorlar. Aynı şekilde kıyafetler de yıkanınca temizleniyorlar. Sizin kan ya da farklı yollarla virüsü vücudunuzda tutup dağıtmanız mümkün değil. Öyle virüs bulaşmış bir eve de aşılı kedi alırsanız sorun çıkmaz. Zaten korona tüm kedilerde var emin olun. Testte her zaman çıkmaz, isterseniz ömür boyu evden çıkarmayın ya da kimseyle teması olmasın yine de o kedinin fip ihtimali vardır. Anneden geçiyor zaten ona sadece vücudunda her zaman aktif olamıyor. Bu yüzden testlerde çıkmıyor. Aynı şuan bizdeki Covid-19 nasıl kapıldığı gün hemen testte çıkmayabiliyorsa, kuluçka süresi dolup vücutta çoğalınca testlerde belli oluyorsa bu kedilerdeki Korona da öyle. Ama bunlar ömür boyu taşıyıcı oluyorlar yavrulara da aktarıyorlar.

eneskolon

dünya üzerindeki hiçbir virüs 2 hafta bir kıyafetin üstünde canlı kalamaz

Renklipati

Okurken gülmemi ağlasammı bilemedim :)2,5 hafta geçmiş memlekette gitmişsiniz hadi hastaydı diyelim sokak kedisi onca zaman geçmiş üzerini kırk kere değiştirdin kaç kere yıkandın,yani imkansız ötesi birsey olmaz bulaşmaz..Ben hergun sokak canları ile haşır neşir biriyim sürekli bakıyorum seviyorum yaraları varsa pansuman yapıyorum..önemli olan öyle bir zamanda eve girer girmez hemen tüm kıyafetleri değiştirip ellerimizi güzel yıkamaktan geçiyor o süre içinde kedimizle temas etmeden

stellabennett

yaptım zaten 2 hafta boyunca ellerimi yıkamamam ve aynı kıyafetlerle durmam mümkün mü sizce

stellabennett

ona rağmen bulaşıp bulaşmamasından bahsediyorum :)

aslihan_e

Aynı şekilde kıyafete bulaşırsa yıkamadan kıyafetle temas ettirirseniz evet 2 hafta değil çok daha uzun süre kıyafette kalabilirler.

simbakedi

o kedinin fip olduğu bile belli değil ki sizin kedinize herhangi bir şey bulaşsın :) aynı kaptan yiyenlerde bile şansa bulaşıyor, benim beslediğim yerde kediler iç içe ama hepsi fip değil ki aralarında çıkan da var. o yüzden endişelenmeyin. virüsü de size canavar gibi yok yıkasanız da geçmez falan demişler de daha neler ajsndkajsda

stellabennett

@simbakedi bilmiyorum korkutuyorlar sürekli dkwlwjndkf birisi eşyayı yakın bile demişti…

simbakedi

az olmuş kediyi sahiplendirin bence siz bütün hastalıkları üstünüzde taşıyorsunuz çünkü eşyalarınızda falan. yazık kediye aksjndaksdbashb inanılmaz yani

stellabennett

@Renklipati valla ilk başta ben de güldüm sonra millet verem taşıyomuşum gibi tepkiler verince bi ciddileşsem mi diye düşündüm