Kedim Kendine Zarar Verecek Davranışlarda Bulunuyor

fcylan

Hala kısırlaştıramadığım canım yavrum her hafta kendine zarar verecek bir davranış öğreniyor. Geçenlerde buraya da yazmıştım ayakkabı altı yalamaya çalışıyor diye, onu unuttu şükür, veterinere sorduğumda bu durumun nedeninin kızgınlığa bağlı yoğun koku aldığı için yaptığını söylemişti. Bu hafta tüylü peluş bir yatağı var ısıra ısıra tüylerini yoluyor ve yiyor bu yatak bayağıdır bizde ve severek kullanıyordu böyle bir şey yapmamıştı hiç. Yatağı kaldırdım. Şimdide baktım ütü masasının nasıl yaptıysa sünger kısmını parçalamış onu yemeye çalışıyor. Bağırsağı tıkanacak diye çok gerginim. Evdeki su kaplarını döküyor sürekli, 3 su kabı var hepsini istinasız döküyor. En son bağışıklığı düşüktü vitaminler ile destekliyoruz şu an. Çok gerildim kendine zarar verecek diye, her şey kaldırıyorum ama yeni bir şeyler buluyor. Bu süreci kendisine hasar vermeden nasıl atlatabilirim. Önerisi olan var mı?

9 CEVAP

D-O

Vitamin eksikligi bazen bu tarz tuhaf seyleri yeme davranislarina neden olabiliyor.
Bir de psikolojik bir durum olabilir, pika sendromu gibi, yiyecek olmayan seylerin yenmesi.
Kisirlastirirsaniz stresi azaldığı icin bu tarz davranislari da birakabilir diye dusunuyorum. Kisirlasana kadar etrafta tuylu veya parcalayip yutabilecegi sungerli hicbir sey birakmayin derim

fcylan

8 aylık artık 9 a girecek az kaldı, çok koşturuyoruz ama maşallahı var enerjisinde, benim kedim duyma engelli maalesef o yüzden müzik işe yarayamaz :(

aslihan_e

Kedi çimi var mı önünde? Biz her yere buğday ekip koyuyoruz böylelikle eşyaları kemirmek yerine çimleri kemiriyorlar.

fcylan

Kedi çimi aldık ama yüzüne bile bakmadı, devirip geçti. Normalde böyle huysuz bir çocuk değil ama kızgınlık sürecinden kaynaklı yaramazlıklar yapıyor.

TekirKediMia

Kaç aylık kediniz? Eğer kısırlaştırırsanız daha sakinleyecektir. Onunla koşmalı yakalamalı oyunlar oynarsanız yorulup sonrasında uyuyabilir. Bir de sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz bizim kızda işe yarıyordu. Kızgınlık dönemi çok uzun sürmüyor umarım eski haline döner kediniz.

fcylan

Kısırlaştırana kadar umarım daha fazla şey yutup, sindirim sistemini tıkamaz. Her şeyi kaldırdık ama işte buluyor bir şeyler :(

Salihaylmz

Kızgınlıktan yapıyor
Benim kedim de çok sinirleniyordu deli gibi oluyordu
Kısırlaştırmadan önce hemogram biyokimya ve röntgen kontrolü yaptırırsınız en iyisi :/

Poncinto

Kedi çimini beğenmediyse birde morul vermeyi deneyin birde bi ayakkabı bagcıgını etrafınızda dondurun yada pesınden koşacak birşeyi yorun onu ama dikkat edin çok da yorulmasın dınlendrip dinlendirip oynayın onunla yorulsun uyusun kafa dağıtsın anca boyle atlatır sevdıgı oyuncağı bulmak icin uğraşmaksan başka çare yok oyunla atlatılır bu dönem kolay gelsınnn

inferi0r

Bizim de kedimiz benzeri şeyler yapıyordu, kısır olmasına rağmen. Demir eksikliği ve kansızlığı vardı. Kumunu falan da yiyodu hatta. Kan ve demir için ilaçlar kullandı şimdi yapmıyor.